IX-005/258/Z/K/06 - Powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu usług szkoleniowych w sytuacji, gdy szkolenia zaczynają się w danym roku i kończą się w roku następnym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/258/Z/K/06 Powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu usług szkoleniowych w sytuacji, gdy szkolenia zaczynają się w danym roku i kończą się w roku następnym

Pytanie podatnika

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu usług szkoleniowych, w sytuacji gdy szkolenia trwają od września danego roku kalendarzowego i kończą się w roku następnym?

Z treści złożonego pisma wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w ramach której świadczy Pan m.in. usługi szkoleniowe. Szkolenia trwają przez okres kilku miesięcy, zwykle od września danego roku i w zależności od rodzaju szkoleń kończą się w roku następnym. Opłata z tytułu usług szkoleniowych kalkulowana jest za cały okres trwania szkolenia, którą uczestnicy wpłacają przy zawieraniu umowy. Na potwierdzenie zawarcia umowy i dokonania wpłaty wystawia Pan fakturę VAT. Wątpliwość Pana sprowadza się do wyjaśnienia kwestii:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu usług szkoleniowych, w sytuacji gdy szkolenia trwają od września danego roku kalendarzowego i kończą się w roku następnym?

Pana zdaniem otrzymane rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu (roku podatkowym) wykonania usługi lub jej wykonania częściowego. W przypadku usług ciągłych, do których należy zaliczyć usługi edukacyjne, częściowe wykonanie następuje po zakończeniu miesiąca nauki. Przychód ten zatem należy podzielić odpowiednio (proporcjonalnie) na kolejne miesiące za cały okres trwania danego szkolenia.

Rozpatrując wniosek Pana Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za datę powstania przychodu o którym mowa w ust. 1, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Jak wynika z cyt. powyżej art. 14 ust. 1c pkt 2 updof, przychód z działalności gospodarczej powstaje w chwili wykonania usługi lub częściowego jej wykonania, przy czym bez wpływu na określenie momentu jego powstania pozostaje okoliczność zapłaty za nie wykonaną usługę.

Oznacza to, że rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu (roku podatkowym) wykonania usługi lub jej wykonania częściowego. W przypadku usług ciągłych, do których należy zaliczyć usługi edukacyjne częściowo wykonane następuje zwykle po zakończeniu miesiąca nauki. Wobec przedstawionego stanu faktycznego i przytoczonego stanu prawnego stanowisko Pana w zakresie momentu powstania przychodu należy uznać - za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl