IX-005/205/Z/K/05 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę odsetek od pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/205/Z/K/05 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę odsetek od pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew:

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie interpretacji dotyczącej przepisów prawa podatkowego z dnia 1 kwietnia 2005 r. (wpływ do urzędu 11 kwietnia 2005).

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, iż wydatki na spłatę odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez jej wspólnika, Spółka zaliczyła w całości w kwocie brutto jako koszt uzyskania przychodów.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Regulacja ta oznacza, że odsetki pobierane przez wspólnika od wniesionego przez niego kapitału (pożyczki) nie będą stanowiły kosztów uzyskania dla tego wspólnika, ale będą takimi kosztami dla drugiego wspólnika, w przypadającej na niego części, o ile pożyczka została wykorzystana do celów działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę. Kwestia kosztów uzyskania przychodów osób fizycznych, a więc także wspólników spółki jawnej regulowana jest wyłącznie przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1), a nie przez unormowania Kodeksu Spółek Handlowych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl