IX-005/132/Z/K/06 - Koszty uzyskania przychodów z tytułu nabycia akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/132/Z/K/06 Koszty uzyskania przychodów z tytułu nabycia akcji.

Pytanie podatnika

Jak wynika ze złożonego wniosku, wg przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego, zaciągnięty został kredyt celowy w banku z przeznaczeniem na nabycie akcji konkretnych spółek. Od przedmiotowego kredytu naliczona została prowizja bankowa. Ponadto, podatnik został zobowiązany do spłaty odsetek. Do dokonania skutecznego zapisu na akcje musiał zdeponować wszystkie środki, a więc zarówno pochodzące z kredytu, jak i własne. W wyniku wysokiej redukcji zleceń, w efekcie przydzielono mu taką wielkość akcji, na które wystarczyłyby środki własne, a środki z kredytu przeniesione zostały na rachunek banku. W związku z czym pyta, czy koszty kredytu (prowizja oraz odsetki) będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Jego zdaniem, w związku z faktem, iż do skutecznego dokonania transakcji, konieczne było dysponowanie pełną kwotą kredytu, to uznać należy, że koszty, które zostały poniesione w związku z jego otrzymaniem stanowią koszty uzyskania przychodów.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Cytowany przepis art. 22 co do zasady określa, iż kosztem uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z określonego źródła. Zwrot "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu, tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi bowiem istnieć ścisły i bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.

W przedstawionym stanie faktycznym pomiędzy zaciągnięciem kredytu, opłaceniem prowizji od udzielonego kredytu, a uzyskaniem przychodu z tego tytułu nie ma bezpośredniego i ścisłego związku przyczynowo-skutkowego, bowiem środki pochodzące z tego kredytu nie zostały wykorzystane na nabycie akcji. Środki z kredytu przeniesione zostały na rachunek bankowy. A zatem akcje w konsekwencji zostały nabyte przez Pana za środki własne.

W świetle powyższego, prowizja i odsetki od kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu wówczas, gdy pobrany kredyt zostanie wydatkowany na zakup akcji.

Z uwagi na fakt, iż nie wydatkował Pan przedmiotowego kredytu na nabycie akcji, koszty kredytu (prowizja oraz odsetki) nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl