IX-005/120/Z/K/05 - Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wykonanie ulotek reklamowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/120/Z/K/05 Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wykonanie ulotek reklamowych

Pytanie podatnika

Czy wydatki poniesione na wykonanie ulotek reklamowych stanowią w całości koszt uzyskania przychodów, czy też muszę je zaliczyć do kosztów reprezentacji i reklamy objętych limitem?

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, iż koszt związany z wykonaniem ulotek reklamowych w ilości 1000 szt. należy zaliczyć do kosztów reklamy nie objętych limitem, ponieważ jest to reklama masowa skierowana do bardzo dużej grupy ludzi. Ulotki będą rozklejane na tablicach ogłoszeń w blokach, w spółdzielniach mieszkaniowych, na słupach reklamowych, na przystankach, będą także wrzucane do skrzynek na listy i rozdawane na ulicy.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Z powołanego przepisu wynika, że wydatki poniesione na reklamę w środkach masowego przekazu oraz prowadzoną publicznie w inny sposób, stanowią koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Reklama publiczna to reklama powszechna, prowadzona w miejscu dostępnym dla wielu, wszystkich, oficjalnie i jawnie. Istotą tej reklamy jest więc to, że skierowana jest do szerokiego, anonimowego kręgu odbiorców, co jest następstwem masowego i ogólnodostępnego charakteru tego typu działania.

Wobec powyższego tut. organ stwierdza, że w wyniku powołanego przepisu koszty związane z wykonaniem ulotek reklamowych o którym mowa w omawianym wniosku, będą stanowiły w pełnej wysokości koszt uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl