IV/443/5/03/I - Zwolnienie w podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze IV/443/5/03/I Zwolnienie w podatku od towarów i usług

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14 stycznia 2003 r. (data wpływu 15 stycznia 2003 r.) Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze informuje, iż zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. brzmieniem art. 14 ust. 7a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1. Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle powyższego zdaniem tut. Urzędu z chwilą ponownego przejścia na zwolnienie od podatku, podatnik nie dokonuje już sprzedaży opodatkowanej, a dokonane wcześniej zakupy w postaci środków obrotowych np. towarów handlowych (stanowiących zapasy na dzień powrotu do zwolnienia od VAT) nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną i w tej sytuacji podatnik winien dokonać korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego tak, aby ich zapasy ponownie zawierały podatek VAT naliczony im przez sprzedawców. Zakup tych towarów stał się bowiem zakupem nie związanym ze sprzedażą opodatkowaną, lecz posłuży do wykonania czynności zwolnionych podmiotowo od podatku. Brak korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego prowadziłby do pojawienia się na rynku towarów nieopodatkowanych, co łamałoby podstawową zasadę podatku VAT. Korekta ta powinna zostać dokonana w rozliczeniu za ostatni miesiąc, w którym podatnik podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. Konieczność dokonania korekty podatku naliczonego w przedmiotowym przypadku nie będzie dotyczyła podatku odliczonego z tyt. zakupu środków trwałych, ponieważ zakupy te związane były z prowadzoną (chociażby w krótkim okresie) działalnością opodatkowaną.

Opublikowano: www.iszgora.mf.gov.pl