IUS-II-443/178/04 - Wynajem podmiotowi gospodarczemu budynku mieszkalnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie IUS-II-443/178/04 Wynajem podmiotowi gospodarczemu budynku mieszkalnego

Pytanie podatnika

1. Czy na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym obowiązującej do dnia 30 maja 2004 r. oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. osoba wynajmująca podmiotowi gospodarczemu budynek mieszkalny będący jej osobistą własnością na podstawie jednej umowy najmu zawartej na okres 10 lat jest podatnikiem podatku VAT z tego tytułu?

2. Czy rozbudowa budynku przez najemcę może wpłynąć na sposób rozliczania podatku przez podatnika podatku od osób fizycznych?

W odpowiedzi na pismo podatnika z dnia 25 sierpnia 2004 r. (data wpływu 27 sierpnia 2004 r., bez znaku), uzupełnione w dniu 9 września 2004 r. dotyczące zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, zawierające następujące zapytania:

- czy na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym obowiązującej do dnia 30 maja 2004 r. oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. osoba wynajmująca podmiotowi gospodarczemu budynek mieszkalny będący jej osobistą własnością na podstawie jednej umowy najmu zawartej na okres 10 lat jest podatnikiem podatku VAT z tego tytułu,

- czy rozbudowa budynku przez najemcę może wpłynąć na sposób rozliczania podatku przez podatnika podatku od osób fizycznych,

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie podatnika stanu faktycznego wynika, iż od 1 stycznia 2002 r. wynajmuje budynek mieszkalny będący jego osobistą własnością podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Najem świadczony jest na podstawie umowy zawartej na okres zamknięty 10 lat z możliwością jej rozwiązania za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jest to pierwsza i jedyna umowa, zawarta tylko z jednym podmiotem. Od sierpnia bieżącego roku najemca planuje rozbudowę budynku będącego przedmiotem najmu o klatkę schodową i adaptację poddasza, taktując rozbudowę jako inwestycje w obcym środku trwałym.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. określając zakres podmiotowy obowiązywania ustawy stwierdzono m.in., iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne - mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo. W obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w art. 15 ust. 1 określono zakres podmiotowy obowiązywania ustawy definiując, iż podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W ust. 2 ustawodawca zdefiniował, jaką działalność na potrzeby ww. ustawy należy rozumieć za działalność gospodarczą. I tak, działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy stwierdza, iż z tyt. najmu budynku mieszkalnego, o którym mowa w zapytaniu będzie pani podatnikiem podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w punkcie 2 pisma podatnika, tut. organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) rozbudowa przez najemcę budynku oraz potraktowanie jej jako inwestycji w obcym środku trwałym nie będzie miało żadnego wpływu na przychód, koszty uzyskania przychodu, a zatem i dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla wynajmującego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl