ITPP3/4512-52/16/MD - VAT w zakresie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości (dwie działki ewidencyjne) dokonywanej w ramach komorniczego postępowania egzekucyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 maja 2016 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/4512-52/16/MD VAT w zakresie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości (dwie działki ewidencyjne) dokonywanej w ramach komorniczego postępowania egzekucyjnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. , poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 1 lutego 2016 r.), uzupełnionym w dniach 16 marca, 15 kwietnia i 9 maja 2016 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości (dwie działki ewidencyjne) dokonywanej w ramach komorniczego postępowania egzekucyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 16 marca, 15 kwietnia i 9 maja 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości (dwie działki ewidencyjne) dokonywanej w ramach komorniczego postępowania egzekucyjnego.

We wniosku oraz jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w... (dalej jako "Komornik") prowadzi postępowanie egzekucyjne z prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i prawa własności budynków i budowli stanowiących odrębny od nieruchomości przedmiot własności.

Z księgi wieczystej ustanowionej dla przedmiotowej nieruchomości wynika, że wspólnicy spółki cywilnej... (dalej jako "Spółka"):. (dalej jako "Wspólnicy") wpisani są jako współużytkownicy wieczyści i właściciele prawa własności budynków i budowli stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności - na prawach współwłasności łącznej. Każdy ze wspólników posiada udział w wysokości 1/4.

Jak wynika z aktu notarialnego z dnia... 2000 r.,... oraz... prowadzący działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) pod firmą... s.c., nabyli od przedsiębiorstwa państwowego prawo użytkowania wieczystego oraz prawo do budynków i budowli stanowiących przedmiot odrębnej własności. Prawo użytkowania wieczystego przedsiębiorstwo państwowe uzyskało na podstawie decyzji wojewody. Przy czym budynki i budowle znajdujące się na gruncie powstały ze środków własnych przedsiębiorstwa.

Z ww. aktu wynika, że w skład przedmiotowej nieruchomości wchodzą działka nr..., na których to działkach znajdują się następujące budynki i budowle: budynek przepompowni o pow. zabudowy 214 m2 i kubaturze 361 m3, 41 zbiorników podziemnych, tory kolejowe, estakada stalowa, nalewak, plac betonowy, trzy wieże odgromowe, tor kolejowy.

Według oświadczenia przedsiębiorstwa państwowego (jako sprzedającego), budynki i budowle znajdujące się na gruncie powstały ze środków własnych przedsiębiorstwa.

Jak wynika z aktu notarialnego z dnia... 2000 r. dotyczącego sprzedaży przedmiotowych nieruchomości, stawający oświadczyli, że przedmiotem umowy sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa państwowego, która może stanowić odrębne przedsiębiorstwo w rozumieniu § 62 ust. 3 Rozp. Min. Fin. z dnia 9 grudnia 1994 r. z późn. zmianami w sprawie opłaty skarbowej.

Zgodnie z art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stąd też stanowisko Komornika, które obecnie podtrzymuje, że transakcja, w ramach, której Wspólnicy Spółki nabyli nieruchomość, stanowiącą działki nr... i nr..., nie podlegała opodatkowaniu VAT. Umowa nie zawiera informacji o VAT.

Następnie ze Spółki występuje..., wypowiadając swój udział w Spółce, na co pozostali wspólnicy wyrazili zgodę. W związku z powyższym... przenieśli prawo użytkowania wieczystego powyżej wymienionej nieruchomości oraz prawo własności stanowiących odrębną nieruchomość budynków i budowli na rzecz... - jedynych wspólników Spółki.

W miejsce... do Spółki przystępują. Aktem notarialnym z dnia 30 sierpnia 2001 r. następuje przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności budynków i budowli stanowiących odrębną nieruchomość na rzecz Wspólników Spółki.

Dłużna Spółka prowadziła działalność w zakresie magazynowania i obrotu paliwami do końca 2000 r. Dla potrzeb tej działalności gospodarczej Spółka użytkowała budynki i budowle znajdujące się na działce numer..., tj. budynek przepompowni, 41 zbiorniki podziemne, tory kolejowe, estakadę stalowa, nalewak, trzy wieże odgromowe, tor kolejowy, które znajdowały się na jej terenie w dacie nabycia w dniu... 2000 r. W dacie natomiast dokonania oszacowania nieruchomości przez biegłego budynki te i budowle, oprócz budynku przepompowni, nie znajdowały się już na działce nr.... Na działce nr... znajduje się nadal jedynie budynek przepompowni. Na terenie działki nr... znajdowała się w dacie nabycia przez Spółkę i oszacowania przez biegłego i znajduje się obecnie "niezabudowana nawierzchnia betonowa".

Jak wynika z informacji Urzędu Skarbowego w...Spółka:

* figuruje w rejestrze podatników prowadzonym przez ten urząd;

* nie jest czynnym podatnikiem VAT;

* urząd ten nie posiada informacji dotyczących zawiadomienia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT;

* nie odnotowano informacji o sporządzeniu spisu z natury i opłaceniu VAT z tego tytułu.

Jak wynika z informacji zawartych na portalu podatkowym, Spółka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Jak natomiast wynika z informacji Prezydenta Miasta..., Spółka została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej w dniu... 2001 r. z urzędu.

Z informacji uzyskanych z urzędów skarbowych właściwych dla Wspólników Spółki wynika, że...:

* figurują w rejestrze podatników, prowadzonych przez te urzędy;

* nie są zarejestrowani, jako podatnicy podatku od towarów i usług w tych urzędach.

Według informacji właściwego urzędu, wspólnik... (zmarły) nie jest i nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z informacji zawartych na portalu podatkowym wynika, że żaden ze wspólników nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT.

Jak wynika z informacji Prezydenta Miasta...:

* ... - zgłoszony jako prowadzący działalność pod nazwą... - został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej w dniu 23 stycznia 2002 r. (pismem z dnia... 2002 r. przedsiębiorca poinformował o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej z dniem... 2001 r.);

* ... - zgłoszony jako prowadzący działalność pod nazwą... - został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej z dniem... 2002 r. (pismem z dnia... 2002 r. przedsiębiorca poinformował o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej z dniem... 2001 r.).

Komornik aktualnie nie posiada informacji z ewidencji działalności gospodarczej... oraz... z właściwych dla tych osób urzędów, o które wystąpił.

Prezydenta Miasta... podał, że... i... nie figurowali w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez ten urząd, a właściwy referat nie dysponował danymi dotyczącymi remanentów likwidacyjnych.

Z powyższych informacji wynika, że Spółka nie istnieje. Jak bowiem wynika z informacji Prezydenta Miasta..., Spółka została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej w dniu... 2001 r. z urzędu. Nie jest czynnym podatnikiem VAT. Wynika to z informacji Urzędu Skarbowego w... oraz portalu podatkowego, według którego Spółka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT.

Wspólnicy... i... poinformowali pismami z dnia... 2002 r. o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej z dniem... 2001 r.

Wspólnicy Spółki nie są zarejestrowani, jako podatnicy podatku od towarów i usług.

Na działce nr... znajduje się budynek przepompowni o pow. zabudowy 214 m2 i kubaturze 361 m3 (było 41 zbiorników podziemnych). Obiekt budowlany stanowi budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Komornik wyjaśnił, że w pierwszym uzupełnieniu do wniosku błędnie podano dane dotyczące działki nr.... Wymienione tory kolejowe, estakada stalowa, nalewak, trzy wieże odgromowe, tor kolejowy znajdowały się na terenie działki nr... w dacie nabycia w dniu... 2000 r. W dacie natomiast dokonania oszacowania nieruchomości przez biegłego urządzenia te nie znajdowały się już na działce nr..., wobec ich kradzieży.

Na terenie działki nr...znajdowała się w dacie nabycia i znajduje się obecnie jedynie część nawierzchni betonowej, niezabudowanej. Nawierzchnia ta nie jest budowlą w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Zdaniem Komornika, teren działki... jest terenem budowlanym w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przedmiotowa nieruchomość znajduje się na terenach oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałą Rady Miasta... symbolami:

* 0.2 PP - tereny przemysłu. W strefie tej znajduje się działka nr...;

* 0.3 PP - strefa produkcyjno-usługowo-składowa (funkcje wyłączone z zakresu funkcji dopuszczalnych w strefie: wyklucza się funkcję mieszkaniową). W strefie tej znajduje się działka nr....

Zgodnie z uchwałą nr. Rady Miasta... z dnia... 2002 r. zmienionej uchwałą nr. Rady Miasta... z dnia... 2007 r. przedmiotowa nieruchomość, tj. działka gruntu numer... znajduje się na terenach oznaczonym na tym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 0.3 PS.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka gruntu nr... przeznaczona jest pod zabudowę produkcyjno-usługowo-składową.

Komornik uzyskał ponadto informację z Urzędu Miasta..., że dla działki nr... nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.

Ogólnie dla obszaru PS jest opis:

PS - strefa produkcyjno-usługowo-składowa.

Strefa PS obejmuje wszelkie usługi komercyjne w tym stacje paliw, usługi motoryzacyjne i rzemiosło produkcyjne, magazyny, składy, hurtownie oraz działalność produkcyjną pod warunkiem, że dana działalność i zastosowane technologie uniemożliwiają powstanie zagrożeń dla środowiska i życia ludzi nawet w przypadku awarii, poza przemysłem wymagającym składowania dużych ilości materiałów w stanie sypkim pod gołym niebem, produkcją o znacznej skali uciążliwości wynikającej ze skali produkcji, ilości przewozów koniecznych dla tej produkcji, generacji ruchu, emisji zanieczyszczeń oraz ilości odpadów poprodukcyjnych. Dozwolona jest lokalizacja mieszkań integralnie związanych z prowadzoną działalnością komercyjną.

Karta terenu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr....

1. Numer terenu:..;

2. Powierzchnia:. ha;

3. Przeznaczenie terenu: - PS - strefa produkcyjno-usługowo-składowa

a. funkcje wyłączone z zakresu funkcji dopuszczalnych w strefie: - wyklucza się funkcję mieszkaniową.

4. Warunki kształtowania zabudowy:

a.

(1)intensywność zabudowy - do 0,75;

b.

dopuszczalna wysokość zabudowy - do 12 m;

c.

rodzaj dachu - nachylenie połaci dachowych do 20%;

d.

(1) powierzchnia zabudowy - do 50% powierzchni działki budowlanej;

e.

linie zabudowy:

* nieprzekraczalne linie zabudowy jak na rysunku planu.

5. Warunki zagospodarowania terenu:

a.

(1) powierzchnia biologicznie czynna - min. 10%;

b.

wymagania parkingowe: w ilościach minimum:

* 3 miejsca postojowe na każde 100 m2 powierzchni użytkowej usług;

* 2 miejsca postojowe na 1 punkt usługowy;

* 1 miejsce postojowe na każdych 4 zatrudnionych;

* dodatkowo wg wymogów technologicznych.

c.

inne - przez teren przebiega pas obsługi technicznej wyłączony z możliwości zabudowy (jak na rysunku planu).

6. Zasady obsługi infrastruktury:

a.

drogi - dojazd od ulicy lokalnej 07 KL;

b.

woda - z projektowanej sieci w ulicy zbiorczej (przedłużenie ulicy...) poza granicami planu;

c.

ścieki sanitarne - do istniejącego kolektora kanalizacji sanitarnej;

d.

(1) wody opadowe - do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej po uprzednim zretencjonowaniu (zbiornik lub retencja terenowa) i podczyszczeniu w osadnikach i separatorach substancji ropopochodnych, zastosować rozwiązania zabezpieczające przed przenikaniem zanieczyszczeń, zanieczyszczonych wód opadowych do gruntu;

e.

gaz - z istniejącej sieci gazowej;

f.

ogrzewanie - z miejskiej sieci ciepłowniczej lub innych nieemisyjnych lokalnych źródeł ciepła; dopuszcza się niskoemisyjne źródła ciepła w przypadku inwestora, który wymaga z racji stosowanej technologii produkcji innego nośnika ciepła np. para wodna, olej termiczny, woda grzewcza o temperaturze powyżej 13500, itp. lub inwestora innego, jeżeli przedłoży analizę techniczno-ekonomiczną uzasadniającą racjonalność wprowadzenia danego źródła ciepła;

g.

elektroenergetyka - z sieci elektroenergetycznej;

h.

usuwanie odpadów - selekcjonowanie i wywóz do miejsc ich unieszkodliwiania lub odzysku;

7. Warunki scalania i podziału nieruchomości:

a. minimalna powierzchnia działki 3500 m2, nie dotyczy wydzieleń obiektów infrastruktury technicznej.

8. Warunki wynikające z ochrony środowiska:

a.

zalecane zachowanie istniejącego drzewostanu;

b.

wymagany pas zieleni izolacyjno-krajobrazowej od strony ul.... i... o szerokości min. 10 m oraz zachowanie istniejącego pasa zieleni wzdłuż granicy otuliny... (jak na rysunku planu);

c.

(2) teren znajduje się w sąsiedztwie zewnętrznego terenu ochrony pośredniej strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej "...". W postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć należy uwzględnić wpływ planowanych inwestycji na ww. strefę w czasie realizacji, eksploatacji, likwidacji oraz w przypadku wystąpienia poważnej awarii. Projektowane użytkowanie i zagospodarowanie terenu nie może stanowić źródła zanieczyszczeń dla środowiska wodno-gruntowego.

9. Warunki konserwatorskie:

a. w przypadku natrafienia podczas prac ziemnych na obiekty archeologiczne (jamy, paleniska, groby, itp.) obowiązuje zgłoszenie odkrycia do Muzeum... w....

10. Sposób zagospodarowania tymczasowego: nie ustala się.

11. Stawka procentowa: 30%.

12. Inne zapisy:

a.

inne zapisy stanowiące:

* wymagana rekultywacja (likwidacja) składowiska gruzu i innych odpadów;

* dopuszcza się zachowanie istniejących bocznic kolejowych;

* eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący instalację ma tytuł prawny.

Nieruchomość nabyta przez Wspólników Spółki, stanowiąca działki nr..., nie była przedmiotem dzierżawy, najmu, leasingu, bądź innej umowy o podobnym charakterze.

Po rozwiązaniu Spółki, która została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej z urzędu z dniem 10 kwietnia 2001 r. nieruchomość, stanowiąca działki nr..., nie była używana przez byłych wspólników spółki cywilnej do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.

W trakcie postępowania egzekucyjnego zmarł jeden ze wspólników Spółki (...). Spadkobiercy zmarłego wspólnika przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a ich odpowiedzialność za długi spadkowe ograniczona została wyłącznie do stanu czynnego spadku. Żaden spadkobierca nie wstąpił do Spółki. Spadkobiercy, którzy przejęli spadek po zmarłym wspólniku... nie wykorzystywali i nie wykorzystują należnego im udziału, do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytania.

1. Czy sprzedaż (dostawa) nieruchomości wraz z budynkami i budowlą, w którym dłużna Spółka prowadziła działalność gospodarczą, może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy podatku od towarów i usług?

2. Czy - w przypadku uznania, że stanowisko komornika, iż sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy jest nieprawidłowe - wobec zgonu jednego ze wspólników dłużnej Spółki przypadający mu udział 1/4 nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT?

Zdaniem Komornika:

1. w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, sprzedaż licytacyjna, będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, ponieważ spełnione są obie przesłanki wymienione w tym artykule.

Analiza przedstawionego zdarzenia oraz treści powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że dłużnej Spółce:

a.

nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

b.

nie poniosła wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości, budynków, budowli lub ich części, w stosunku do których miała prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które były równe lub wyższe niż 30% ich wartości początkowej.

Sprzedaż nieruchomości na rzecz Wspólników Spółki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem spełniona jest przesłanka wyrażona w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a. Przy nabyciu nie wystąpił bowiem podatek naliczony, gdyż transakcja ta (z dnia 11 listopada 2000 r.) nie podlegała opodatkowaniu VAT. Nabywcy - Wspólnikom dłużnej Spółki - nie przysługiwało zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a mowa jest o prawie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony odnośnie do przedmiotu sprzedaży. Przyjąć należy, że sformułowanie "w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego", oznacza przypadek, kiedy podatnikowi dokonującemu dostawy prawo to nie przysługiwało przy nabyciu tych towarów. Oznacza to, że zwolnienie przedmiotowe będzie przysługiwało w sytuacji, kiedy VAT w ogóle nie wystąpił, np. w sytuacji nabycia wyżej wymienionych obiektów (zabudowań) w 2000 r., jako towarów używanych, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). W przypadku uznania, że pierwotna sprzedaż przedmiotowych budynków i budowli nastąpiła jako rzeczy używanych w rozumieniu przepisów cytowanej ustawy.

W przedmiotowej sprawie dłużnej Spółce nie przysługiwało to prawo, bowiem nabyła nieruchomość od przedsiębiorstwa państwowego bez VAT.

Zdaniem Komornika, sprzedaż będzie również korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b, gdyż z okoliczności sprawy wynika, że dłużna Spółka nie ponosiła wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosiła takie wydatki to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Wspólnik Spółki złożył oświadczenie, że Spółka nie dokonywała jakichkolwiek ulepszeń w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 10a.

Jednak - zdaniem Komornika - sprzedaż prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki gruntu numer..., będącej - zgodnie z miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - terenem przeznaczonym pod zabudowę produkcyjno-usługowo-składową, nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, zgodnie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. W konsekwencji, czynność ta podlega opodatkowaniu według 23% stawki VAT.

2. w przypadku uznania, że stanowisko Komornika, że sprzedaż ta będzie korzystała ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, jest nieprawidłowe, wobec zgonu jednego ze wspólników dłużnej Spółki, przypadający mu udział 1/4 nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej "ustawą" - organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), zgodnie z którym, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380, z późn. zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 ww. artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zwalnia się zatem od podatku:

* dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy);

* dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy).

Z treści art. 2 pkt 33 ustawy wynika, że przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy, ustawodawca zdefiniował pojęcie "pierwszego zasiedlenia", przez które rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika, że Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i prawa własności budynków i budowli stanowiących odrębny od nieruchomości przedmiot własności (działki nr...). Jako współużytkownicy wieczyści i właściciele prawa własności budynków i budowli stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności na prawach współwłasności łącznej w księdze wieczystej wpisani są Wspólnicy Spółki (skład osobowy Spółki zmieniał się na przestrzeni lat). Spółka już nie istnieje, gdyż została z urzędu wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej w dniu... 2001 r. Wspólnicy Spółki ww. prawa nabyli w 2000 r. od przedsiębiorstwa państwowego. Transakcja, w ramach, której Wspólnicy Spółki nabyli nieruchomość, nie podlegała opodatkowaniu VAT. Wobec tego Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka nie dokonywała jakichkolwiek ulepszeń w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Na działce nr... znajduje się budynek przepompowni (budynek w rozumieniu prawa budowlanego). Spółka użytkowała ten budynek dla potrzeb działalności gospodarczej. Na działce nr... zarówno w dacie nabycia nieruchomości przez Spółkę, jak i obecnie znajduje się jedynie część nawierzchni betonowej, która nie jest budowlą w rozumieniu prawa budowlanego. Teren działki... jest terenem budowlanym w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Nieruchomość nie była przedmiotem dzierżawy, najmu, leasingu, bądź innej umowy o podobnym charakterze. Po rozwiązaniu Spółki nieruchomość nie była używana przez byłych Wspólników Spółki do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Ani Spółka, ani byli wspólnicy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

W trakcie postępowania egzekucyjnego zmarł jeden ze wspólników Spółki (...). Spadkobiercy zmarłego wspólnika przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a ich odpowiedzialność za długi spadkowe ograniczona została wyłącznie do stanu czynnego spadku. Żaden spadkobierca nie wstąpił do Spółki. Spadkobiercy, którzy przejęli spadek po zmarłym wspólniku nie wykorzystywali i nie wykorzystują należnego im udziału, do prowadzenia działalności gospodarczej.

Na tym tle Komornik powziął wątpliwość dotyczącą zasad opodatkowania sprzedaży ww. nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że:

* zbycie prawa użytkowania wieczystego działki nr...będzie opodatkowane podstawą stawką podatku od towarów i usług, która aktualnie wynosi 23%. Jest to bowiem grunt niezabudowany, ale - jak wynika z wniosku - przeznaczony pod zabudowę w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy.

* zbycie budynku posadowionego na działce nr..., tj. budynku przepompowni, będzie zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jako zasadniczej podstawy prawnej zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części. Spółka użytkowała go do w wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, zatem uzyskał on trwale (nie objęły go nakłady na ulepszenie przekraczające 30% jego wartości początkowej) status zasiedlonego w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy.

Przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy, ww. zwolnienie będzie również dotyczyć gruntu (będącego przedmiotem użytkowania wieczystego) związanego z budynkiem przepompowni, tj. gruntu składającego się na działkę nr.;

* powyższa kwalifikacja prawnopodatkowa (potwierdzająca stanowisko Komornika w odniesieniu do pytania nr 1) sprawia, że bezprzedmiotowe stało się - wobec sformułowania pytań we wniosku w sposób ewentualny - rozstrzyganie w zakresie pytania nr 2.

Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Oznacza, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych;

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl