ITPP3/4512-400/15/MZ - Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/4512-400/15/MZ Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa

(Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów

z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający

w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku

z dnia 22 lipca 2015 r. (data wpływu 10 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "...".

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Uniwersytet jest Uczelnią publiczną w rozumieniu ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Uczelni jest: kształcenie studentów i kadr naukowych i prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług naukowych i inne.

Koszty działalności Uczelni pokrywane są z dotacji budżetu państwa, przychodów własnych uzyskiwanych za świadczone usługi edukacyjne, przychodów własnych uzyskiwanych za usługi badawcze, przychodów własnych z tytułu najmu pomieszczeń itp.

W okresie od 1 lutego 2015 r. do 31 lipca 2017 r. Uczelnia wraz z P. realizuje projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.

Celem praktycznym projektu, którego podjęło się Konsorcjum naukowe w składzie: P. Sp. z o.o. sp.k. oraz Uniwersytet, będzie opracowanie nowego rodzaju lakieru oraz kleju o zwiększonej absorpcji promieni UV, które zastosowane na odpowiednio dobranych foliach, pozwolą na uzyskanie innowacyjnych opakowań o zwiększonej barierowości i odporności na promieniowanie UV i inhibitujących wzrost mikroorganizmów dzięki stosowaniu w jego składzie ekstraktów roślinnych zawierających aktywne substancje (jednocześnie UV-absorbery i antymikrobiologiczne).

Działania te pozwolą na wypracowanie oryginalnych innowacyjnych rozwiązań technicznych, w następstwie których powstaną nowe opakowania, które w chwili obecnej na rynku nie istnieją. Konkludując, Przedsiębiorstwo przy współudziale Uczelni podjęło się zadania, które przyczyni się do utrzymania silnej i dominującej pozycji rynkowej. Pozycja ta zostanie wypracowana dzięki wdrożeniu przez przedsiębiorstwo wypracowanych wspólnie rozwiązań, ich produkcję i późniejszą sprzedaż.

Zgodnie z zapisami Umowy Konsorcjum przekazanie praw własności intelektualnej przez Uniwersytet, powstałych w wyniku realizowanego projektu, na rzecz Firmy nastąpi w drodze sprzedaży. Wnioskodawca uzyska od przedsiębiorcy wynagrodzenie odpowiadające cenie rynkowej tych praw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Uczelni przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 prawo do obniżenia podatku należnego

o podatek naliczony przysługuje w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje o ile zakup dokonywany jest w związku z obecnie prowadzoną lub planowaną działalnością opodatkowaną. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi.

Efektem końcowym przedmiotowego projektu jest wypracowanie oryginalnych rozwiązań technicznych, w następstwie których powstaną nowe opakowania, które w chwili obecnej na rynku nie istnieją. Przedsiębiorstwo przy współudziale Uniwersytetu podjęło się zadania, które przyczyni się do utrzymania silnej i dominującej pozycji rynkowej. Pozycja ta zostanie wypracowana dzięki wdrożeniu przez przedsiębiorstwo wypracowanych wspólnie rozwiązań, ich produkcję i późniejszą sprzedaż. Przekazanie praw własności intelektualnej przez Uczelnię, powstałych w wyniku realizowanego projektu, na rzecz przedsiębiorstwa, odbywać się będzie za wynagrodzeniem i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 23%.

Uczelnia w żaden inny sposób nie będzie wykorzystywała opracowanych w trakcie realizacji projektu wyników badań lub powstałych rozwiązań np. w działalności dydaktycznej, która jest zwolniona z VAT.

Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca uważa, że Uczelni przysługuje prawo do odliczenia w 100% podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa

w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, czyli w przypadku wykonywania czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonywane są z zamiarem wykorzystania ich w ramach działalności opodatkowanej podatnika.

Istotna jest więc intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ww. ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości podatku. Prawo to może zostać zrealizowane w terminach określonych w art. 86 ust. 10-13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest: kształcenie studentów i kadr naukowych i prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług naukowych i inne.

Wnioskodawca realizował projekt pn. "...". Celem praktycznym projektu będzie opracowanie nowego rodzaju lakieru oraz kleju, dzięki którym zostaną wypracowane oryginalne innowacyjne rozwiązania techniczne, w następstwie których powstaną nowe opakowania, które w chwili obecnej na rynku nie istnieją. Zgodnie z zapisami Umowy Konsorcjum przekazanie praw własności intelektualnej przez Uniwersytet, powstałych w wyniku realizowanego projektu, na rzecz Firmy nastąpi w drodze sprzedaży. Uczelnia uzyska od przedsiębiorcy wynagrodzenie odpowiadające cenie rynkowej tych praw.

Powyższe wskazuje, że efekty opisanego projektu będą w przyszłości generowały przychody podlegające opodatkowaniu.

Jak wskazano powyżej, dla określenia prawa do odliczenia istotny jest zamiar, z jakim dokonywany jest zakup towaru lub usługi w momencie nabycia, a w opisanej sprawie projekt realizowany jest z założeniem wykorzystania jego efektów do czynności opodatkowanych.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy stwierdzić należy, że spełniony jest podstawowy warunek uprawniający podatnika do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, tj. związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu.

Należy podkreślić, że niniejszą interpretację wydano przyjmując, że przystępując do realizacji projektu Wnioskodawca - jak wskazano w opisie sprawy - zakładał wyrażony we wniosku o dofinansowanie zamiar sprzedaży praw własności intelektualnej powstałych w wyniku realizowanego projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl