ITPP3/4512-167/15/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/4512-167/15/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku (sprawa k.m....) z dnia 27 marca 2015 r. (data wpływu 7 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami stanowiącymi odrębną własność - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami stanowiącymi odrębną własność.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W toku postępowania egzekucyjnego o sygn.k.m.... Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w... (dalej jako "Komornik") Kancelaria Komornicza w M., pismem z dnia... 2014 r. dokonał zajęcia wieczystego użytkowania i własności budynków. Sąd Rejonowy w I.... Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w... prowadzi dla nieruchomości księgę wieczystą nr.... Grunt stanowi własność Skarbu Państwa, a budynki stanowią własność na zasadzie wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej, tj.... i.... Jest to nieruchomość położona w miejscowości..., gmina..., o łącznej pow. 2,030 ha. Nieruchomość składa się z dwóch części - zabudowanej budynkami o funkcji magazynowo-produkcyjnej i biurowej (w tym budynkiem transformatora energetycznego) oraz części niezabudowanej o przeznaczeniu rolnym. Nieruchomość geodezyjnie oznaczona jest numerami działek:. Działki w ewidencji gruntów oznaczone są następującymi symbolami:

* działka nr... - dr (drogi);

* działka... - Ł, N (łąki, nieużytki);

* działka... - Ba (tereny przemysłowe);

* działka... - Ł, Ba (łąki, tereny przemysłowe).

Działka. zabudowana jest budynkiem wolnostojącym, murowanym, w którym znajduje się transformator energetyczny. Budynek i transformator stanowią własność dłużników. Natomiast działka... zabudowana jest pięcioma budynkami.

Budynek pierwszy to budynek biurowy o pow. użytkowej 55,80 m2. Jest to budynek murowany, parterowy z elewacją z tynku strukturalnego, wybudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Okna i drzwi z profili PCV, na oknach zamontowane żaluzje z PCV, posadzki kryte płytami gresowymi, dach płaski kryty papą. Budynek wyposażony w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną.

Budynek nr 2 to była hala montażu połączona południową ścianą szczytową z budynkiem nr 1 i północną ścianą szczytową z budynkiem nr 3. Powierzchnia użytkowa 602 m2. Budynek z lat 70-tych ubiegłego wieku, parterowy, murowany z dachem stalowym kratownicowym, krytym płytami żelbetowymi korytowymi i papą. Elewacja zewnętrzna z cynkowanej blachy trapezowej malowanej na żółto; okna, drzwi wejściowe i brama wjazdowa z profili aluminiowych. Wysokość pomieszczeń 3,5-4,0 m. Posadzka betonowa, wnętrza budynku i instalacje wewnętrzne zdewastowane.

Budynek trzeci to była kotłownia, połączona ścianą szczytową południową nr 2 i północną ścianą szczytową z budynkiem nr 4. Powierzchnia użytkowa 145 m2. Budynek z lat 70-tych XX wieku, parterowy, murowany, z dachem stalowym kratownicowym krytym płytami żelbetowymi korytowymi i papą. Elewacja zewnętrzna z tynku i blachy trapezowej. Okna, drzwi wejściowe i brama wjazdowa z profili stalowych. Wysokość pomieszczeń 4,0 m. Posadzka betonowa, wnętrza budynku i instalacje wewnętrzne zdewastowane.

Budynek czwarty to była hala stolarni połączona ścianą szczytową południową z budynkiem nr 3. Powierzchnia użytkowa 940 m2, budynek z lat 70-tych XX wieku, parterowy, murowany z dachem stalowym kratownicowym krytym płytami żelbetowymi korytowymi i papą. Elewacja zewnętrzna z tynku mineralnego. Okna, drzwi wejściowe i brama wjazdowa z profili stalowych. Wysokość pomieszczeń 4,0-4,5 m, posadzka betonowa. Wnętrza budynku i instalacje wewnętrzne zdewastowane.

Budynek nr 5 to była suszarnia drewna, budynek wolnostojący o pow. użytkowej 186 m2. Budynek z lat 70-tych XX wieku, parterowy, murowany z dachem stalowym kratownicowym krytym płytami żelbetowymi i papą. Elewacja zewnętrzna z tynku mineralnego. Okna, drzwi wejściowe i brama wjazdowa z profili stalowych. Wysokość pomieszczeń 4,0-4,5 m. Posadzka betonowa. Wnętrza budynku i instalacje wewnętrzne zdewastowane.

Przy granicy południowej graniczącej z drogą publiczną znajdują się zdewastowane fragmenty budynku gospodarczego w trakcie zaawansowanej rozbiórki. Teren bez placów magazynowych i dróg wewnętrznych, które zostały zdemontowane. Cała część zabudowana jest ogrodzona wspólnie z działką sąsiednią nr.... Uzbrojenie w media: woda wodociągowa, energia elektryczna trójfazowa, kanalizacja gminna.

Zgodnie z informacją pozyskaną z Urzędu Miejskiego w..., działki nr... nie mają opracowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani też nie są objęte decyzją o warunkach zabudowy, która powodowałaby zmianę zagospodarowania terenu.

W toku czynności egzekucyjnych ustalono, że nieruchomość została nabyta przez... oraz. na mocy aktu notarialnego z dnia... 2008 r. rep. A... za cenę... zł i nie zawarto w tej cenie podatku od towarów i usług. Ponadto w toku czynności egzekucyjnych... oświadczył, że nabycie nieruchomości położonej w..., gmina... o nr księgi wieczystej... było zwolnione od podatku od towarów i usług. Oświadczył, że P.P.H.U. "..." s.c.... nie dokonywała na nieruchomości żadnych ulepszeń, które przekraczałyby 30% wartości początkowej nieruchomości. Egzekucja prowadzona jest przeciwko... i oraz... będącymi wspólnikami P.P.H.U. "..." s.c.....

Prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z własnością budynków, dla którego Sąd Rejonowy w I.... Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w... prowadzi księgę wieczystą nr... stanowi własność we wspólności łącznej wspólników spółki cywilnej.

Zgodnie z aktem notarialnym z dnia... 2008 r. repertorium A..., dłużnicy... oraz... oświadczyli, że nieruchomość kupują jako wspólnicy spółki prawa cywilnego z majątku tej spółki na działalność gospodarczą, zgodnie z przedłożonymi zaświadczeniami o wpisie do ewidencji działalności gospodarczych pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "..." s.c.,....

Zgodnie z oświadczeniem wspólników w żadnym z budynków spółka cywilna nie dokonywała ulepszeń, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej. Ponadto, zgodnie z oświadczeniem złożonym do akt postępowania, właściciel nieruchomości (spółka cywilna) oddał w dzierżawę halę produkcyjną o pow. 1.000 m2, halę produkcyjną o pow. 350 m2, dwie hale o łącznej pow. 140 m2, plac składowy, pomieszczenia socjalne i sanitarne oraz stację transformatorową. Dzierżawa miała miejsce od października 2012 r. do maja 2013 r. (zgodnie z umową dzierżawy z dnia 15 października 2012 r.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

* Czy przy sprzedaży w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym zajętego wieczystego użytkowania nieruchomości położonej pod adresem..., dla której Sąd Rejonowy w I.... Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w... prowadzi księgę wieczystą..., komornik sądowy jako płatnik podatku od towarów i usług będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia do urzędu Skarbowego podatku od towarów i usług?

* W przypadku odpowiedzi twierdzącej Komornik wniósł o podanie w jakiej wysokości naliczyć podatek?

Zdaniem Komornika, przy sprzedaży przedmiotowego użytkowania wieczystego nieruchomości w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym nie powstaje obowiązek naliczenia i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego w... podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej "ustawą" - organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika jest zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), zgodnie z którym, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

(...);

6)

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7)

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści ust. 1 pkt 2 tego artykułu, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Według ust. 1 pkt 9 tego artykułu, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Z treści art. 2 pkt 33 ustawy, wynika, że przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy, ustawodawca zdefiniował pojęcie "pierwszego zasiedlenia", przez które rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało zatem miejsce wówczas, gdy wybudowany albo zmodernizowany obiekt będzie przedmiotem dostawy albo będzie oddany w najem, dzierżawę, leasing, itp. Zarówno bowiem dostawa (nawet zwolniona od podatku), jak też najem, dzierżawa, albo leasing są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w toku postępowania egzekucyjnego Komornik dokonał zajęcia prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz własności budynków na nim posadowionych. Grunt stanowi własność Skarbu Państwa, a budynki stanowią własność wspólników spółki cywilnej na zasadzie wspólności łącznej. Dłużnicy oświadczyli, że nieruchomość kupują (miało to miejsce w styczniu 2008 r.) do działalności gospodarczej jako wspólnicy spółki prawa cywilnego z majątku tej spółki. Na nieruchomość składają się działki nr.... Teren nie ma placów magazynowych i dróg wewnętrznych, gdyż zostały zdemontowane. Część zabudowana jest ogrodzona. Zgodnie z informacją uzyskaną z Urzędu Miejskiego w..., działki nr... nie mają opracowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani też nie są objęte decyzją o warunkach zabudowy, która powodowałaby zmianę sposobu zagospodarowania terenu. Działka nr... zabudowana jest budynkiem wolnostojącym, w którym znajduje się transformator energetyczny. Działka nr... zabudowana jest pięcioma budynkami. Przy granicy południowej znajdują się zdewastowane fragmenty budynku gospodarczego w trakcie zaawansowanej rozbiórki. Nabycie ww. nieruchomości było zwolnione od podatku od towarów i usług. Zgodnie z oświadczeniem wspólników, w żadnym z budynków spółka cywilna nie dokonywała ulepszeń, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość stanowiłaby co najmniej 30% wartości początkowej. Spółka cywilna oddała w dzierżawę halę produkcyjną o pow. 1.000 m2, halę produkcyjną o pow. 350 m2, dwie hale o łącznej pow. 140 m2, plac składowy, pomieszczenia socjalne i sanitarne oraz stację transformatorową. Dzierżawa miała miejsce od października 2012 r. do maja 2013 r.

Na tym tle Komornik powziął wątpliwość dotyczącą obowiązku opodatkowania sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami stanowiącymi odrębną własność.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że planowana dostawa (w trybie egzekucji komorniczej) prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami na nim posadowionymi, stanowiących majątek wykorzystywany w działalności gospodarczej, będzie podlegała przepisom ustawy. Przy czym wskazać należy, że:

* dostawa prawa wieczystego użytkowania niezabudowanych działek gruntu nr... będzie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Nie są one bowiem terenami budowlanymi w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług;

* dostawa pięciu budynków posadowionych na działce nr.... oraz budynku posadowionego na działce nr... (budynek wolnostojący, w którym znajduje się transformator energetyczny) będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ pomiędzy pierwszym ich zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy a planowaną dostawą upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Wobec powyższego - przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy - zwolnieniu podlegać będzie również dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są te budynki.

Należy zaznaczyć, że:

* niniejsze rozstrzygniecie zapadło przy założeniu, że obiekty, o których mowa we wniosku, są budynkami lub budowlami w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.);

* niniejsza interpretacja indywidualna została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego. Oznacza to, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl