ITPP3/443-87/11/ZG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-87/11/ZG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2011 r. (data wpływu 21 marca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku w związku z realizacją projektu pod nazwą " (...) - zadanie drugie" oraz " (...) - zadanie trzecie" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku w związku z realizacją projektu pod nazwą " (...) - zadanie drugie" oraz " (...) - zadanie trzecie".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Parafia realizuje zadanie pt.: " (...) - zadanie drugie" polegające na wykonaniu:

a.

w Kaplicy: remontu stolarki okiennej, obłożenia płytkami ceramicznymi elewacyjnymi w kolorze czerwonej cegły - przypór do schodów, powierzchni pod łukami i po prawej stronie;

b.

w Kościele: remontu stolarki okiennej i drzwiowej, malowania elewacji;

c.

w Klasztorze: remontu stolarki okiennej i drzwiowej, podjazdu dla osób niepełnosprawnych wraz z chodnikiem do niego, remontu przejazdu bramowego, malowania elewacji, balustrad do schodów, obłożenia płytkami ceramicznymi schodów, remont murku i placyku przy budynku;

d.

na terenie cmentarza grzebalnego: furt wejściowych na cmentarz;

Parafia realizuje również zadanie pt.: " (..) - zadanie trzecie", polegające na wykonaniu przy kościele i klasztorze: renowacji muru kamiennego o długości 180,0 mb oraz wykonanie ogrodzenia z siatki powlekanej w kolorze zielonym na słupkach stalowych dł. około 148 mb; poręczy przy schodach; zmiana powierzchni spoczników na schodach wejściowych do klasztoru z balustradą do schodów, renowacja trawników i nasadzenie roślinności ozdobnej, ogrodzenia zabezpieczającego przy chodnikach na stawem.

Całość inwestycji zlokalizowana jest na działkach oznaczonych nr geod. Obiekty, na których są prowadzone prace budowlano-remontowe są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych woj. Zespół Poklasztorny Reformatów decyzją z dnia 11 marca 1980 r. oraz Cmentarz parafialny, decyzją z dnia 18 sierpnia 1989 r.

Powyższe zadania są dofinansowane w 75% kosztów kwalifikowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Działanie: "Odnowa i rozwój wsi" i ze środków własnych.

Wypisy z przedmiaru robót nr: (...), Roboty remontowe i renowacyjne:

1.

Na cmentarzu: Wrota stalowe otwierane o powierzchni do 6 m 2 <-szt. 2> (Furtka wg załączonego zdjęcia);

2.

Kaplica: renowacja okien kaplicy; Licowanie słupów, kolumn prostokątnych i wielobocznych płytkami o wymiarach 10x10 cm układanych na klej metodą zwykłą - Obłożenie płytkami ceramicznymi elewacyjnymi w kolorze czerwonej cegły - przypór do schodów, powierzchni pod łukami i po prawej stronie wejścia do kaplicy.

3.

Zespół Klasztorny i budynek Kościoła: Wymiana uszkodzonej stolarki okiennej; renowacja okien ostrołukowych z przeszkleniem zwykłym; wymiana stolarki okiennej w (świetlicy) pomieszczeniu po kotłowni; Konserwacja drzwi wejściowych do kościoła - malowanie, uszczelnianie, montaż zamków; Wymiana drzwi zewnętrznych (ościeżnica i skrzydło wraz z okuciami) do (świetlicy) pomieszczenia po kotłowni z "80" na "90" - ocieplone, wzór indywidualny dopasowany do innych istniejących drzwi, poszerzenie otworu do szerokości 90 cm; Wymiana drzwi zewnętrznych (ościeżnica, próg i skrzydło wraz z okuciami) w przejeździe bramy klasztoru (do pomieszczenia gospodarczego) - ocieplone, dopasowane wzorem do innych drzwi w klasztorze; Wykończenie stropu pod bramą wjazdową klasztoru i ścian wjazdu bramowego wraz z konserwacją więźby dachowej impregnatami, docieplenie wełną mineralną - wg opisu szczegółowego z projektu; Posadzki płytkowe z kamieni sztucznych, o wymiarach 30x30 cm układanych na klej metodą kombinowaną - obłożenie schodów wejściowych do (świetlicy) pomieszczenia po kotłowni i kotłowni; Balustrady tarasowe z pochwytami stalowymi - barierki i poręcze przy wejściu do (świetlicy) pomieszczenia po kotłowni i do kotłowni; Uzupełnienie tynków zewnętrznych zwykłych kat.IIl/wapno gaszone/ścian, loggii, balkonów, podłoże z cegły, pustaków ceram. gazo-l pianobet. w jednym miejscu do 1 m 2; Dwukrotne malowanie bez gruntowania powierzchni zewnętrznych betonowych farbą emulsyjną; Rynny dachowe półokrągłe o średnicy 15 cm z blachy ocynkowanej grubości 0,50 mm (z blachy powlekanej pural mat - kolor patyny) - wykonanie rynien, rewizji czyszczaków i odprowadzenie wody wokół (świetlicy) pomieszczenia po kotłowni i kotłownia; Nawierzchnie z kostki brukowej betonowej kolorowej o grubości 6 cm układanej na podsypce cementowo-piaskowej; Jednokrotne malowanie okien i świetlików stalowych (malowanie obróbek blacharskich przy oknach); Podjazd dla niepełnosprawnych - (pochylnia)-wykonanie wzorując się na istniejącej przy kościele; Dorobienie chodnika do rampy - nawierzchnia z brukowca - kamienia polnego łamanego i otoczaka. Zmiana kierunku otwierania drzwi; Renowacja okien klasztoru 0,9x1,4 (dorobienie ramiaków wewnętrznych - 1 para), oszklenie, malowanie, montaż; Wykonanie wraz z montażem okien skrzynkowych o wymiarach 129x52 oraz typ "D" 60x40 cm; Malowanie elewacji kościoła, gzymsów i kominów w klasztorze farbą mineralną wraz z gruntowaniem powierzchni;

Wypisy z przedmiaru robót nr (...), Roboty remontowe i renowacyjne:

1.

Zieleń: Oczyszczenie terenu z resztek budowlanych, gruzu śmieci. Zebranie i złożenie zanieczyszczeń w pryzmy; Wygrabianie i zebranie w stosy chwastów i jednorocznych samosiewów; Wysiew nawozów mineralnych lub wapna nawozowego sprzętem motorowym na terenie płaskim; Wykonanie trawników parkowych siewem na terenie płaskim przy uprawie mechanicznej z nawożeniem. Kategoria gruntu III; Napełnienie skrzynek lub waz ziemią żyzną lub kompostową, wraz z zakupem donic zewnętrznych z polipropylenu w kolorze czarnym średnicy 50 cm, h-50 cm; Sadzenie drzew i krzewów liściastych form naturalnych na terenie płaskim w gruncie kat. III z całkowitą zaprawą dołów o średn. 1 głęb.0,3 m, ziemia urodzajna;

2.

Schody do klasztoru: Skucie nierówności betonu przy głębokości skucia do 1 cm na ścianach lub podłogach; Rozbiórka elementów konstrukcji betonowych niezbrojonych o grubości ponad 15 cm; Schody żelbetowe, stopnie betonowe zewnętrzne i wewnętrzne na gotowym podłożu; Stopnie proste okładzinowe kamienne (piaskowiec i wapień miękki) o grubości do 5 cm i szerokości stopnia 40 cm; Balustrady tarasowe z pochwytami stalowymi, ocynkowane i malowane na czarno; Poręcze do schodów stalowych, ocynkowane i malowane na czarno;

3.

Mury i ogrodzenia: Oczyszczenie ścian szczotkami stalowymi w miejscach trudno dostępnych, powierzchnia ponad 5 m 2; Skucie nierówności betonu przy głębokości skucia do 1 cm na ścianach lub podłogach; Mury ścian z kamienia polnego na zaprawie cementowo-wapiennej ponad 2 m 3 (częściowe odtworzenie muru); Spoinowanie murów kamiennych z kamienia drobnego z wykuciem spoin, przekrój spoiny 0,003 m 2 (zaprawa cementowo-wapienna); Wykonanie i rozebranie deskowania konstrukcji betonowych i żelbetowych prostych, o powierzchni deskowania w rozwinięciu 0,5-1,0 m 2 - betonowanie gzymsu ogrodzenia; Przygotowanie i montaż zbrojenia konstrukcji żelbetowych prostych, o średnicy stali do 12 mm; Ułożenie betonu w elementach konstrukcyjnych zbrojonych.prostych przy najmniejszym jednym wymiarze (dł.,szer., grub., śred.) ponad 20cm,o obj. elementu 0,50-1,00 m 3; Izolacje przeciwwilgociowe powłokowe pionowe z past emulsyjnych gęstych - wykonywane na zimno. - IMPREGNAT HYDROFOBIZUJACY WODNY; Ogrodzenia z siatki o wysokości 1,50 m na słupkach stalowych o rozstawie 2,10 m z rur o średnicy 70 mm, obsadzonych w betonie - wykonać wg opisu specyfikacji - wysokość ogrodzenia 1,0 m, słupki stalowe dn 50 osadzone w gruncie i betonie.

W uzupełnieniu wniosku Parafia wskazała, iż opisana inwestycja będzie wykorzystana nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Parafia ma prawo do odliczenia podatku VAT od operacji zrealizowanych w ramach zadania inwestycyjnego realizowanego przy udziale środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2007-2013, określonego w umowie o przyznanie pomocy.

Zdaniem Wnioskodawcy, Parafii nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, ponieważ Parafia nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, nie składa deklaracji VAT i nie rozlicza tego podatku. Zatem: Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od operacji zrealizowanych przez Parafię w ramach zadania inwestycyjnego realizowanego przy udziale środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2007-2013 - oś 3 "Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej", działanie 313, 322, 323 "Odnowa i rozwój wsi" określonego w umowie o przyznanie pomocy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy zwolnieni podmiotowo od podatku lub realizujący jedynie czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Parafia realizuje projekt " (..) - zadanie drugie" oraz " (..) - zadanie trzecie". Wnioskodawca wskazuje, iż w oparciu o projekt nie będzie wykonywać czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż wykorzystanie projektu będzie nieodpłatne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz powołane przepisy uznać należy, że Parafii nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, ponieważ projekt nie będzie miał związku z czynnościami opodatkowanymi, w związku z czym uznano stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl