ITPP3/443-615/13/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-615/13/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 28 lutego 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia towarów określonych w załączniku nr 11 do ustawy w ramach "odwrotnego obciążenia" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 marca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia towarów określonych w załączniku nr 11 do ustawy w ramach "odwrotnego obciążenia".

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest jednostką budżetową podlegajacą Ministrowi Sprawiedliwości. Jednostka funkcjonuje od ponad 60 lat, jest XXX, funkcjonującym w szczególności w oparciu o ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 11, poz. 109 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z dnia 17 października 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1359 z późn. zm.). Głównym celem zakładów dla nieletnich jest ich resocjalizacja, zakładająca zmianę ich postaw w kierunku społecznie pożądanym oraz zapewniający im prawidłowy rozwój osobowości, jak również kształtowanie pozytywnych zainteresowań i motywacji oraz odpowiedniego systemu wartości i przestrzegania ustalonych zasad współżycia. Zadania te realizowane są poprzez następujące działania wychowawcze:

1.

nauczanie;

2.

wychowanie;

3.

przegotowanie do zawodu;

4.

organizacja wolnego czasu.

Ponadto Wnioskodawca realizuje cele szczegółowe, m.in.

1.

eliminacje czynników wywołujących zaburzone stany osobowości;

2.

kształtowanie odpowiednich stanów osobowości poprzez likwidację negatywnych zmian wywołanych wspomnianymi wyżej czynnikami;

3.

utrwalenie uzyskiwanych rezultatów resocjalizacji.

W jednostkach tych prowadzone są szkoły podstawowe, gimnazja oraz zasadnicze szkoły zawodowe. Na potrzeby prowadzonych zajęć dydaktycznych - kształcenie w zawodzie ślusarz, Wnioskodawca kupuje towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, m.in. pręty ceowniki, kształtowniki, itp. Wychowankowie na zajęciach praktycznej nauki zawodu z zakupionych materiałów wykonują usługi lub przedmioty, które są przeznaczone do użytkowania lub też mogą być sprzedawane klientom zewnętrznym. Ponadto Wnioskodawca nabywa również przedmiotowe materiały do prac remontowych bieżących, np. naprawa ogrodzenia. Dotychczas Wnioskodawca nabywał materiały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy od podatników podatku od towarów i usług, tj. podmiotów, które nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.

Wnioskodawca wskazał, że nie wykonuje czynności, o których mowa w art. 15 w sposób ciągły i dla celów zarobkowych, dokonuje dostaw "nieperiodycznie". Przedmiotem dostawy są czynności i produkty wytworzone przez wychowanków Jednostki na zajęciach dydaktycznych. Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć z jaką częstotliwością będzie dokonywać dostaw towarów lub usług wykonywanych przez wychowanków na zajęciach dydaktycznych, w których będą wykorzystywane materiały z załącznika nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jest podatnikiem w myśl art. 15 ustawy o VAT i czy w związku z tym ciąży na nim obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu nabycia materiałów z załącznika 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, w ramach tzw. "odwrotnego obciążenia" oraz złożenia deklaracji podatkowej VAT 9M?

Zdaniem Wnioskodawcy, wprowadzone zasady i brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 7 wskazuje, że podatnikami podatku od towarów i usług są również osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, o ile spełnione są następujące warunki:

a.

dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b.

nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,

c.

dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zatem, jeżeli Wnioskodawca zakupi materiały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) wówczas ciąży na nim obowiązek naliczenia należnego podatku od towarów i usług oraz złożenia deklaracji podatkowej VAT 9M i zapłaty podatku od towarów i usług do właściwego urzędu skarbowego. W związku z powyższym firma - dostawca - winien wystawić fakturę bez VAT, tj. fakturę z dopiskiem "odwrotne obciążenie", a Wnioskodawca ma obowiązek rozliczenia podatku jako nabywca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo, zaznacza się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii, czy opisane we wniosku "materiały metalowe", które nabywa Wnioskodawca, stanowią wyroby klasyfikujące się do PKWiU używanego na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług w załączniku nr 11, gdyż nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. W związku z tym rozstrzygając przedmiotowe kwestie oparto się na wskazaniu Wnioskodawcy, zgodnie z którym nabywa on takie materiały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, mając na uwadze fakt, iż stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Wnioskodawca jako podmiot nabywający towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, to interpretacja nie wywiera skutków podatkowoprawnych dla dostawcy, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla tego podmiotu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl