ITPP3/443-59/10/ZG - Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku realizacją kampanii zwiększenia konsumpcji ryb i produktów rybnych na obszarze gminy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-59/10/ZG Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku realizacją kampanii zwiększenia konsumpcji ryb i produktów rybnych na obszarze gminy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2010 r. (data wpływu 9 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku w związku z realizacją projektu pod nazwą "Ryby dobre na wszystko" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odzyskania podatku w związku z realizacją projektu pod nazwą "Ryby dobre na wszystko".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie w ramach środka 3.4. Rozwój nowych rynków i kampanie promocyjne - Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 200T-2013. Tytuł operacji: Organizacja kampanii promocyjnej ryb i produktów rybnych na terenie miasta i gminy "Ryby dobre na wszystko".

Celem realizacji kampanii jest zwiększenie konsumpcji ryb i produktów rybnych na obszarze powiatu i powiatów ościennych poprzez poprawę świadomości mieszkańców oraz turystów w zakresie pozytywnych walorów zdrowotnych i smakowych różnorodnych ryb oraz produktów rybnych.

Zakres kampanii obejmuje realizację trzech modułów działań informacyjno - promocyjnych:

*

organizacja kampanii promocyjnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej,

*

organizacja kursów kulinarnych przyrządzania produktów rybnych,

*

organizacja cyklu sześciu imprez o charakterze rekreacyjnym których podstawowym celem będzie promocja ryb oraz produktów rybnych.

Udział w kampanii jest nieodpłatny i skierowany do ogółu mieszkańców gminy i okolic. Wartość planowanej do przyznania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy wynosi 1.229.636 zł i obejmuje wartość brutto planowanych do wykonania usług.

Data rozpoczęcia marzec 2014 r. - grudzień 2014 r. -etap I Data rozpoczęcia styczeń 2015 r. - czerwiec 2015 r. -etap II. Zakres rzeczowy planowany do zrealizowania w ramach projektu obejmuje, w szczególności: zabezpieczenie sanitarne, komunalne, medyczne, energetyczne, wynajem aparatury nagłośniającej, wynajem zadaszonych miejsc do spożywania ryb, sceny, dostarczenie (katering) potraw z ryb i produktów rybnych, prowadzenie imprezy, zakup nagród konkursowych, promocja.

Na etapie składania wniosku o pomoc gmina oświadczyła, że nie posiada możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego w ramach realizacji projektu. Kwota podatku naliczonego została zaliczona do objęcia kosztami kwalifikowanymi w ramach projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina realizująca projekt pn. "Ryby dobre na wszystko" nie może odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik ma prawo odliczyć podatek w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto dla zwrotu podatku naliczonego nie ma zastosowania rozdział 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), ponieważ planowane dofinansowanie nie stanowi bezzwrotnej pomocy zagranicznej o której mowa w paragrafie 7 ust. 3 i 4 powołanego rozporządzenia.

Zakupy usług w ramach ww. projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi. Podatek VAT będzie rzeczywiście i ostatecznie poniesiony przez gminę, jako beneficjenta projektu. W związku z tym brak jest możliwości odzyskania podatku naliczonego poniesionego w ramach projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednakże wskazuje się, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl