ITPP3/443-32/13/BJ - Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem specjalistycznego samochodu ratowniczo-gaśniczego na potrzeby ochotniczej straży pożarnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-32/13/BJ Prawo gminy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem specjalistycznego samochodu ratowniczo-gaśniczego na potrzeby ochotniczej straży pożarnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2013 r. (data wpływu 21 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina realizuje projekt pn: "..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 207-2013, Oś priorytetowa 6 Środowisko przyrodnicze, Działanie 6.2 Ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami i zniszczeniami, Poddziałanie 6.2.2 Bezpieczeństwo ekologiczne.

Przedmiotem projektu jest zakup specjalistycznego samochodu ratowniczo-gaśniczego na potrzeby OSP, który ma zabezpieczyć teren Gminy oraz Powiatu przed skutkami katastrof ekologicznych, klęskami żywiołowymi, pożarami, powodziami, katastrofami w ruchu drogowym. Samochód w ramach projektu zostanie wyposażony w osprzęt, który jest niezbędny przy prowadzeniu ww. akcji (min. 3 komplety sprzętu ochrony dróg oddechowych, "zaporę sporacyjną", pompy wody, pompy substancji ropopochodnych, wyciągarka, pilarka, zestaw lin stalowych, możliwość ustawiania tzw. kurtyn wodnych, odkażanie dużych powierzchni płaskich poprzez zraszacze). Planowany zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego związany jest z rosnącą liczbą podejmowanych przez OSP interwencji.

Po realizacji projektu Gmina zostanie zabezpieczona w przypadku ww. zdarzeń, będzie posiadała środki do ich usuwania oraz ratowania życia i mienia. Dodatkowo, ze względu na parametry samochodu zabezpieczone zostaną również tereny obecnie niedostępne dla posiadanego sprzętu przez jednostkę. Przedmiotowa inwestycja jest inwestycją użyteczności publicznej, nie należy do inwestycji komercyjnych. Głównym jej celem, nie jest więc przynoszenie zysków, a poprawne wykonanie zadania, które służy zaspokojeniu ważnych potrzeb społecznych. Projekt nie generuje żadnych przychodów, ani nie generuje dochodów. Efekty projektu są wolne od zysków, korzystanie z projektu nie podlega jakimkolwiek opłatom oraz nie wymaga sprzedaży jakiegokolwiek mienia komunalnego i prywatnego. Faktury za zakup ww. wozu w ramach projektu wystawione zostaną na Gminę, jako podatnika od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość odzyskania przez Gminę naliczonego podatku od towarów i usług od wydatków poniesionych w związku z realizacją ww. projektu.

Zdaniem Gminy, nie ma możliwości odzyskania podatku, naliczonego przy realizacji inwestycji, z powodu braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną na podstawie art. 86 ust. ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy również zauważyć, iż w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 247.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Gmina realizuje projekt pn.: "..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 207-2013, który ma zabezpieczyć teren Gminy oraz Powiatu przed skutkami katastrof ekologicznych, klęskami żywiołowymi, pożarami, powodziami, katastrofami w ruchu drogowym.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Gminie, w świetle powołanego art. 86 ust. 1 ustawy, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem z treści wniosku nie wynika, aby wydatki związane z przedmiotowym projektem miały związek z czynnościami opodatkowanymi. Gmina nie będzie miała również możliwości uzyskania zwrotu tego podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r., gdyż środki wskazane we wnioski, nie są środkami, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl