ITPP3/443-263/12/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-263/12/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu 3 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest publiczną uczelnią akademicką i stanowi integralną część narodowego systemu edukacji i nauki. Podstawowym kierunkiem działalności jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych, a także upowszechnianie osiągnięć nauki, sztuki i kultury. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Podstawową działalnością są usługi edukacyjne, podlegające zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Usługi badawcze finansowane dotacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, służące rozwojowi nauki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi opodatkowane są wg podstawowej stawki VAT. Uczelnia osiąga również przychody z wynajmu pomieszczeń, posiada stacje dydaktyczno-badawcze, które prowadzą działalność zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną. Uczelnia prowadzi rozbudowaną ewidencję finansowo-księgową, pozwalającą na ewidencjonowanie zakupów zgodnie z ich przeznaczeniem i źródłem finansowania. W związku z powyższym możliwe jest całkowite odliczenie podatku od towarów i usług (przy działalności opodatkowanej), częściowe (przy działalności mieszanej) i brak odliczenia (w przypadku działalności zwolnionej).

Uczelnia złożyła trzy wnioski o finansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.3 Wsparcie projektów X na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe, Poddziałanie 1.3.2 Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac X. Głównym celem wspomnianych projektów jest zwiększenie aktywności Uczelni w zakresie ochrony własności przemysłowej poprzez zwiększenie ilości udzielonych patentów oraz wzorów użytkowych. Złożone wnioski przewidują finansowanie w zakresie:

* określenia czystości patentowej i stanu techniki co najmniej 10 wynalazków;

* oceny potencjału rynkowego i możliwości komercjalizacji przynajmniej 10 wynalazków;

* przeprowadzenie procedury dokonania zgłoszenia patentowego krajowego i międzynarodowego, co najmniej 90% wynalazków objętych wnioskami.

Projektami zostaną objęte wcześniej rozpoznane gotowe innowacyjne rozwiązania, zgłoszone przez naukowców na etapie przygotowania projektu. Projekt umożliwi sfinansowanie zakupu profesjonalnych usług w zakresie przeprowadzenia procedury uzyskania patentu oraz przeprowadzenia profesjonalnej oceny potencjału komercyjnego zgłaszanych rozwiązań, co może okazać się dodatkowym czynnikiem motywującym naukowców do zgłaszania wynalazków. Okres trwania procedury uzyskania patentu wynosi od 3 do 6 lat. Zgodnie z założeniami konkursu, realizacja projektu nie może trwać dłużej niż do 31 grudnia 2015 r., co pozwoli na sfinansowanie jedynie części opłat związanych z dokonaniem zgłoszenia patentowego.

Wnioskodawca nie może określić horyzontu czasowego, w którym wystąpi rzeczywista sprzedaż patentu, a nawet nie ma pewności, że do sprzedaży w ogóle dojdzie (warunkiem jest pozyskanie klienta).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług od zakupów i usług w zakresie przedmiotowego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawowe grupy kosztów uwzględnionych w projekcie to:

* przygotowanie zgłoszeń do ochrony - koszty usług rzecznika patentowego związane z opracowaniem dokumentacji;

* opłaty urzędowe dla zgłoszeń patentowych;

* delegacje związane z promocją projektu;

* wynagrodzenia za administrowanie i rozliczenie projektu.

Celem projektu jest uzyskanie ochrony dla wytworzonej własności intelektualnej (np. w formie patentu). Wnioskodawca zamierza doprowadzić do komercjalizacji tej własności intelektualnej (sprzedaży). Sprzedaż patentu lub licencji na korzystanie z niego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym zakupy towarów i usług związane z realizacją projektu służyć będą działalności opodatkowanej. Zatem przysługuje prawo do odliczenia w całości naliczonego VAT od wydatków ponoszonych na realizację projektu, którego celem jest ochrona własności intelektualnej. Ochrona własności intelektualnej wytworzonej przez Uczelnię i uzyskanie patentów wpływa na pozycję Uczelni, jednak podstawowym celem ochrony własności intelektualnej (np. w formie patentu) jest doprowadzenie do jej komercjalizacji. Sprzedaż patentu lub licencji na korzystanie z niego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak możliwości określenia prawdopodobieństwa uzyskania patentu oraz określenia horyzontu czasowego, w którym wystąpi rzeczywista sprzedaż patentu, a nawet brak pewności, że do sprzedaży w ogóle dojdzie, nie wpływa na możliwość odliczenia VAT w trakcie realizacji projektów.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towaru i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wnioskodawca uważa, że ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę, tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Zatem dokonując nabycia towarów i usług, które zmierzają do przyszłego wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych bez względu na to, jakie faktycznie będą efekty tej działalności należy uznać w momencie ich nabycia za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zdaniem Wnioskodawcy wątpliwości powstaną wówczas, gdy w wyniku realizacji projektu nie dojdzie do uzyskania zamierzonych - wszystkich patentów lub nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu w postaci komercjalizacji własności intelektualnej, dla której uzyskano ochronę w formie patentu z powodów obiektywnych, np. niska ocena złożonego wniosku patentowego lub nie dojdzie do pozyskania klienta. W takim przypadku czynność opodatkowana nie wystąpi, nie dlatego, że świadomie zmieniono pierwotne przeznaczenie nabytych towarów i usług, lecz dlatego że wskutek niezależnych (od wykonawcy projektu) czynników, wykorzystanie ich do czynności opodatkowanych stało się niemożliwe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 87 ust. 1 cyt. ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Realizuje projekty w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Głównym celem projektów jest zwiększenie aktywności w zakresie ochrony własności przemysłowej poprzez zwiększenie ilości udzielonych (sprzedanych) patentów oraz wzorów użytkowych. Sprzedaż patentu lub licencji na korzystanie z niego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym zakupy towarów i usług związane z realizacją projektów służyć będą działalności opodatkowanej

Zatem skoro wydatki poniesione na wykonanie realizacji projektów w zakresie przeprowadzenia procedury uzyskania patentu oraz przeprowadzenia profesjonalnej oceny potencjału komercyjnego zgłaszanych rozwiązań będą służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to Wnioskodawcy jako zarejestrowanemu podatnikowi VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki w zakresie, o którym mowa w ww. art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przy założeniu, że nie zajdą ograniczenia przewidziane w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawcy będzie również przysługiwało prawo do zwrotu stosownej równicy podatku pod warunkiem wystąpienia ustawowych przesłanek określonych w art. 87 ust. 1.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl