ITPP3/443-250/13/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-250/13/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2013 r. (data wpływu do tut. organu), uzupełnionym w dniu 28 czerwca 2013 r. (data wpływu 5 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności sprzedaży budynków... - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności sprzedaży budynków....

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Budynki... zostały wybudowane i przekazane do użytkowania w 1995 r. przez Pani współmałżonka. Zmarły współmałżonek prowadził w nich działalność gospodarczą. Po śmierci męża budynki wraz z działką odziedziczyła Pani wraz z dziećmi. Od dnia 30 listopada 2000 r. w części budynków prowadziła Pani działalność gospodarczą, a część wynajmowała. Dzieci użyczyły Pani oraz do wynajmu część, którą odziedziczyły. Do części majątku, którego właścicielem była Pani w 2006 r. "poszerzyła własność do obecnego współmałżonka". W części budynków obecny współmałżonek prowadził działalność gospodarczą w okresie od 2006 r. do 2009 r., część była wynajmowana. Obecnie 95% budynków jest wynajmowana. Nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynków, zmieniających ich wartość początkową. Chce Pani sprzedać budynki wraz z działką.

Jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Nie zawierała Pani żadnych umów z innymi współwłaścicielami o ustanowienie odrębnej własności lokali znajdujących się wśród budynków.... Zgodnie z zawartą w dniu 18 kwietnia 2013 r. umową o rozszerzenie wspólności ustawowej, majątek w postaci budynków... stanowi w odpowiedniej części współwłasność Pani i jej męża na zasadzie rozszerzonej wspólności małżeńskiej (współwłasność łączna). Część budynków... jest wynajmowana przez Panią na rzecz osób trzecich, na podstawie pisemnych umów najmu na cele gospodarcze. Na chwilę obecną 5 lokali jest wynajmowanych, a "6 lokali stoi pustych".

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy sprzedaż budynków będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

2. Czy sprzedaż gruntu, z którym trwale związane są te budynki będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pani zdaniem, sprzedaż budynków będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, jako że nie przysługiwało Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od kwoty naliczonego VAT. Zaznacza Pani, że nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynków, które by zwiększały wartość budynków, w stosunku do których miałaby prawo do obniżenia należnego podatku o wartość podatku naliczonego.

Uzasadniając zajęte w sprawie stanowisko, powołuje się Pani na przepis art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług podkreślając, iż nie dokonywała wskazanych ulepszeń, w związku z czym pierwsze zasiedlenie budynku odnosi do jego wybudowania, względnie nabycia przez Panią. W przedstawionym "stanie faktycznym" miało to miejsce ponad 2 lata temu, w związku z czym, w Pani ocenie, planowana sprzedaż budynków nie wchodzi w zakres wyłączenia z art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o VAT. W niniejszej sprawie nie ma zastosowania również wyłączenie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a, w związku z czym jest Pani przekonana, że sprzedaż budynków "w przedstawionym stanie faktycznym" będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zauważa Pani, że w myśl art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów, wobec tego sprzedaż gruntów również będzie korzystała ze zwolnienia. Stanowisko to, w Pani przekonaniu, znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 15 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I FSK 369/09) stwierdził, iż dostawa gruntu wraz używanym budynkiem (lub budowlą), w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, którego dostawa podlega zwolnieniu od VAT, również objęta jest zwolnieniem od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stawka podatku, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ustawodawca, w art. 2 pkt 14 ustawy, definiuje pojęcie "pierwszego zasiedlenia", przez które rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało zatem miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt będzie przedmiotem sprzedaży albo będzie oddany w najem, bądź dzierżawę. Zarówno bowiem dostawa, jak też najem, bądź dzierżawa, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, o czym stanowi art. 43 ust. 7a ustawy.

W oparciu o przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W złożonym wniosku poinformowano, że odziedziczyła Pani po śmierci męża Budynki... wybudowane i przekazane do użytkowania w 1995 r. przez współmałżonka. Zmarły współmałżonek prowadził w nich działalność gospodarczą. Od dnia 30 listopada 2000 r. w części budynków prowadziła Pani działalność gospodarczą, a część wynajmowała. Dzieci użyczyły Pani oraz do wynajmu część, którą odziedziczyły. Do części majątku, którego właścicielem była Pani w 2006 r., "poszerzyła własność do obecnego współmałżonka". W części budynków obecny współmałżonek prowadził działalność gospodarczą w okresie od 2006 r. do 2009 r., część była wynajmowana. Obecnie 95% budynków jest wynajmowana. Nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynków, zmieniających ich wartość początkową. Zamierza Pani sprzedać budynki wraz z działką. Jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Nie zawierała Pani żadnych umów z innymi współwłaścicielami o ustanowienie odrębnej własności lokali znajdujących się wśród budynków.... Część budynków... jest wynajmowana przez Panią na rzecz osób trzecich, na podstawie pisemnych umów najmu na cele gospodarcze.

Wobec tego, odnosząc się na tle przedmiotowej sprawy do prezentowanego we wniosku stanowiska Wnioskodawcy, stwierdzić należy, iż opisana we wniosku czynność sprzedaży, jako dokonana przez Panią działającą jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, będzie dokonana - po Pani stronie - jako dostawa korzystająca ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolniona jednakże wyłącznie w części, w jakiej przypadająca Pani na moment sprzedaży współwłasność nieruchomości (w ramach łączącego Panią z obecnym mężem ustroju wspólności małżeńskiej - współwłasności łącznej) służyła faktycznie do wynajmu przez Panią i w momencie sprzedaży upłyną 2 lata od oddania przez Panią stosownych części nieruchomości do wynajmu. W tej bowiem części dostawa ta dokonana zostanie, po Pani stronie, po upływie 2 lat od momentu pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 omawianej ustawy.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie, brak jest podstaw, aby czynność sprzedaży stosownych części opisanej nieruchomości, które nie spełniają wskazanych powyżej warunków korzystała - po Pani stronie - ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29 ust. 5 ww. ustawy. Jednocześnie w takim przypadku dostawa korzystać będzie ze zwolnienia od podatku (w odniesieniu do części przypadającej Pani na moment sprzedaży współwłasności nieruchomości w ramach ustroju współwłasności małżeńskiej - współwłasności łącznej) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 29 ust. 5 tej ustawy, skoro - jak wskazują okoliczności sprawy - budynki wraz z działką odziedziczyła Pani (wraz z dziećmi) oraz nie ponoszono nakładów inwestycyjnych na ulepszenie przedmiotu sprzedaży. Okoliczności tej nie zmienia fakt, że przedmiotowe budynki są przedmiotem wynajmu.

Z powyższych względów stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków podatkowoprawnych względem pozostałych współwłaścicieli opisanej we wniosku nieruchomości, jak również nie rozstrzyga o ich prawach i obowiązkach podatkowoprawnych w tym zakresie.

Końcowo zastrzega się, iż ocena załączonych do wniosku dokumentów wykracza poza dyspozycję art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stąd nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl