ITPP3/443-230/08/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-230/08/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Starostwa przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) uzupełniony i zmieniony pismem z 28 października 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pod nazwą "Rybka tego Ci nie powie, ale wzmacnia Twoje zdrowie - promowanie konsumpcji zdrowej żywności na terenie powiatu" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pod nazwą "Rybka tego ci nie powie, ale wzmacnia Twoje zdrowie - promowanie konsumpcji zdrowej żywności na terenie powiatu".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Starostwo w związku z przyznaniem pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" realizuje projekt pod nazwą "Rybka tego Ci nie powie, ale wzmacnia Twoje zdrowie - promowanie konsumpcji zdrowej żywności na terenie powiatu". W Powiecie w ramach projektu zorganizowane zostaną trzy kampanie promocyjno-informacyjne w ramach imprez: "Kulinaria Błękitnej Krainy", "Tydzień Kultury Chrześcijańskiej", "Festiwal Pomuchla". Przewiduje się w ramach programu wykonanie przetworów z ryb, które będą przeznaczone do degustacji, reklamowanie i promowanie ryb i produktów rybnych podczas imprez oraz wydrukowanie, dystrybucja plakatów i ulotek oraz innych drobnych gadżetów promujących ryby i przetwory rybne. Organizacja kampanii rybnej odbywać będzie się nieodpłatnie, nie będzie prowadzona sprzedaż tych produktów, ani też nie będzie sprzedaży biletów na organizowane kampanie w ramach ww. projektu. Zainteresowany w ramach projektu nie będzie uzyskiwał dochodów. Pomoc finansowa na realizację projektu nie jest pomocą, o której mowa w § 6 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Starostwu przysługuje prawo do zmniejszenia podatku należnego o naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez wykonawców projektu.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Starostwa nie ma ono możliwości, w przedstawionym stanie faktycznym, odzyskania podatku VAT. Zainteresowany podniósł, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wobec powyższego nie przysługuje mu prawo do zmniejszenia podatku należnego o naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez wykonawców projektu. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez wykonawców projektu stanowi koszt kwalifikowalny projektu, gdyż nie będziemy uzyskiwać dochodów w ramach wykonywanego projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto wskazuje się, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 89-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl