ITPP3/443-215c/08/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-215c/08/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą sprzedaży samochodów osobowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą sprzedaży samochodów osobowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na handlu używanymi pojazdami samochodowymi. Zainteresowany zamierza sprzedać samochód osobowy na terytorium kraju. Samochód ten został wcześniej przywieziony do Polski z USA i poddany renowacji. Sprzedaż auta nastąpi na terenie Polski w ciągu 30 dni od daty przywozu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym sprzedaży samochodów osobowych.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Zainteresowanego nie powstanie obowiązek podatkowy w akcyzie, ponieważ sprowadzony pojazd jest towarem handlowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady opodatkowania wyrobów akcyzowych podatkiem akcyzowym określa ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), zwana dalej ustawą.

Wykaz wyrobów akcyzowych obejmuje załącznik nr 1 do ustawy. Jak wynika z treści załącznika, samochody osobowe zostały objęte tym wykazem w pozycji 59, w związku z czym są wyrobem akcyzowym, zatem podlegają cytowanej ustawie.

Zgodnie z przepisem art. 80 ust. 1 ustawy, akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią ust. 2 podatnikami akcyzy od samochodów są:

* podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;

* importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Natomiast zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy od samochodów w przypadku sprzedaży powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

Zatem w myśl przytoczonych przepisów opodatkowaniu akcyzą podlega każda sprzedaż samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju bez względu na to, czy samochód nabywany jest do celów osobistych podatnika, czy też w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec powyższego czynnością, która w opisanym zdarzeniu przyszłym rodzić będzie powstanie obowiązku podatkowego w akcyzie jest sprzedaż. Do zapłaty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodu osobowego na terytorium kraju jest zobowiązany również podmiot, który przywiózł pojazd z terytoriów państw trzecich na terytorium kraju i zapłacił podatek akcyzowy z tytułu importu, a który następnie dokonuje jego sprzedaży przed pierwszą rejestracją w kraju.

Jako, że samochody są opodatkowane na każdym szczeblu obrotu przed pierwszą rejestracją w kraju, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, zgodnie z art. 79 ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy związanej ze sprzedażą opodatkowaną o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, w tym też zapłaconą od importu.

Reasumując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, obowiązek podatkowy powstanie w przypadku każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu. Przepisy dotyczące opodatkowania tych wyrobów nakładają w opisanej sytuacji obowiązek zapłaty należnego podatku akcyzowego. Jednakże Zainteresowany będzie miał prawo do obniżenia kwoty akcyzy związanej ze sprzedażą opodatkowaną.

Końcowo informuje się, iż z uwagi na fakt, że wniosek ORD-IN zawierał kilka zdarzeń przyszłych stąd tutejszy organ sprawach eksportu, importu wyrobów akcyzowych, nabycia wewnątrzwspólnotowego i dostawy wewnątrzwspólnotowej wydał odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl