ITPP3/443-205/08/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-205/08/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2008 r. (data wpływu 23 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z 17 października 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z wykonaną inwestycją pod nazwą "Budowa kanalizacji sanitarnej z przyłączami" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku VAT w związku z wykonaną inwestycją pod nazwą "Budowa kanalizacji sanitarnej z przyłączami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą "Budowa kanalizacji sanitarnej z przyłączami" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zainteresowany będąc podatnikiem podatku VAT jest beneficjentem i realizatorem projektu. W wyniku realizacji projektu powstała infrastruktura będzie własnością Gminy. Zadanie przewidziane do realizacji jest zadaniem własnym Gminy. Eksploatacją powstałej infrastruktury zajmie się Gminny Zakład, który jest jednostką budżetową Gminy. Wymieniona infrastruktura zostanie przekazana jednostce budżetowej nieodpłatnie. Faktury na odprowadzanie ścieków komunalnych wystawiane są przez Zakład, który po rozliczeniu VAT, kwotę za odprowadzanie ścieków przekazuje na konto Gminy. Zdaniem Jednostki, za zrealizowanie projektu Gminie nie przysługuje zwrot podatku na zasadach, o których mowa w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zainteresowany we wniosku wskazuje przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako przepis prawa podatkowego będący przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina ma możliwość w jakikolwiek sposób odzyskać podatek VAT z wykonanej inwestycji.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Gminy, w związku z wykonaną inwestycją, nie ma ona możliwości odzyskania podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 89-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl