ITPP3/443-164/09/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-164/09/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części od nabytych towarów i usług w związku z realizowanym projektem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części od nabytych towarów i usług w związku z realizowanym projektem.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Szpital w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, jako beneficjent środków unijnych realizuje projekt pod nazwą "Zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby Szpitala Sp. z o.o.". Podstawowym celem projektu jest poprawa jakości opieki zdrowotnej i opiekuńczej poprzez podniesienie standardu usług medycznych, zwiększenie dostępności do usług świadczonych przez zakłady opieki zdrowotnej. Główne działania projektu dotyczą zakupu sprzętu i aparatury medycznej. Zakupiony sprzęt, aparatura i oprogramowanie wykorzystywane będą przy realizacji usług z grupy PKWiU 85.11.1 - usługi świadczone przez szpitale.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Szpital ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub części od nabytych towarów i usług w związku z realizacją opisanego projektu.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Zainteresowanego, Szpitalowi nie przysługuje odliczenie podatku VAT od zakupionego sprzętu, aparatury i oprogramowania w ramach realizowanego projektu. W związku z czym, nie znajduje zastosowania przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż odliczyć można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Ze wskazanych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że zakupiony sprzęt, aparatura i oprogramowanie wykorzystywane będą przy realizacji usług z grupy PKWiU 85.11.1 - usługi świadczone przez szpitale. Zatem, Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia, wymienione pod poz. 9, stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku, załącznika nr 4 do ustawy.

Analizując okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że nabywany sprzęt, aparatura i oprogramowanie nie służy czynnościom opodatkowanym, brak będzie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego zakupie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl