ITPP3/443-147/14/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-147/14/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2014 r. (data wpływu 27 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "E..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: "E...".

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina... jest czynnym podatnikiem VAT i zamierza realizować zadanie pn. "E...", dotyczące średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, zabudowanego na podwoziu ciężarowym z podwójną kabiną załogową sześcioosobową i napędem 6x6.W skład samochodu będą wchodziły m.in. następujące elementy: zbiornik na wodę, zbiornik środka pianotwórczego, autopompa pianotwórcza, linie szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności. Na wyposażeniu samochodu będzie sprzęt dla grupy ratownictwa ekologiczno-wodnego i chemicznego: katamaran do ratowania wodnego, zestaw ratowniczy... na wózku transportowym, zapory przeciwolejowe..., przyczepa do transportu wyposażenia, kombinezony do pracy w wodzie..., włóknina absorbcyjna, zapora..., buty specjalne typ....

Planowanym celem operacji jest ochrona wód, różnorodności biologicznej i gatunków ryb oraz zachowanie i zabezpieczenie obszaru objętego szczególnymi formami ochrony przyrody, w tym obszarów:. "..." oraz... "...",... "...",..., rezerwatów przyrody:. oraz..., rzeki... oraz największego jeziora w okolicy -... w wyniku eliminacji zagrożeń dla przyrody poprzez zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z doposażeniem grupy ratownictwa ratowniczo-gaśniczego i chemicznego. Celami szczegółowymi operacji są:

1.

zmniejszenie oraz zapobieganie negatywnym skutkom zagrożeń mających wpływ na środowisko i dziedzictwo przyrodnicze na obszarach zależnych od rybactwa obejmujących teren gminy...;

2.

zwiększenie skuteczności działań jednostki ratowniczo-gaśniczej i grupy ratownictwa ekologiczno-wodnego i chemicznego...;

3.

zapobieganie oraz skuteczniejsze usuwanie skutków zagrożeń naturalnych i awarii chemicznych o charakterze ekologicznym przez grupę ratownictwa ekologiczno-wodnego i chemicznego na obszarze objętym szczególnymi formami ochrony przyrody.

Dostawca sprzętu zostanie wyłoniony na podstawie ustawy - Prawo zamówień publicznych. Sprzęt zostanie przekazany do... w drodze umowy użyczenia.

Zakupione mienie nie będzie wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych, ani żadnych czynności, które służyłyby osiąganiu dochodów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, naliczonego przy zakupie sprzętu w ramach realizowanego wyżej wymienionego projektu.

Wnioskodawca wskazuje, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że operacja pn. "E...", dotyczy zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, zabudowanego na ciężarowym podwoziu z podwójną kabiną załogową sześcioosobową i napędem 6x6. W skład samochodu będą wchodziły m.in. następujące elementy: zbiornik na wodę, zbiornik środka pianotwórczego, autopompa pianotwórcza, linie szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności, Na wyposażeniu samochodu będzie sprzęt dla grupy ratownictwa ekologiczno-wodnego i chemicznego: katamaran do ratowania wodnego, zestaw ratowniczy... na wózku transportowym, zapory przeciwolejowe..., przyczepa do transportu wyposażenia, kombinezony do pracy w wodzie..., włóknina absorbcyjna, zapora..., buty specjalne typ....

Według Wnioskodawcy, nabycie w ramach projektu sprzętu nie pozostaje w związku z wykonywaniem przez Gminę czynności opodatkowanych podatkiem VAT, nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy między innymi porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wobec spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w ww. przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, zakup sprzętu w ramach projektu nie będzie związany z wykonywaniem przez Gminę czynności opodatkowanych VAT, nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r.).

Stosownie do art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. nadanym treścią art. 1 pkt 40 lit. d ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 35), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, że przy założeniu, że dokonane zakupy nie służą wykonywaniu czynności opodatkowanych (na co wskazuje treść wniosku), w świetle powołanego art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl