ITPP3/443-145/09/JK - Opodatkowanie podatkiem akcyzowym strat wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku ze względu na ich przeznaczenie, powstałych w trakcie przewozu wyrobów ze składu podatkowego w celu dostarczenia do podmiotu pośredniczącego lub podmiotu zużywającego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-145/09/JK Opodatkowanie podatkiem akcyzowym strat wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku ze względu na ich przeznaczenie, powstałych w trakcie przewozu wyrobów ze składu podatkowego w celu dostarczenia do podmiotu pośredniczącego lub podmiotu zużywającego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2009 r. (data wpływu 28 sierpnia 2009 r.) zmienionym i uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą ubytków wyrobów akcyzowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą ubytków wyrobów akcyzowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w prowadzonych składach podatkowych zajmuje się produkcją, przyjmowaniem, magazynowaniem i wysyłką paliw. Wśród paliw znajdują się benzyny, oleje oraz gazy wymienione w art. 32 ust. 1 ustawy przeznaczone na cele zwolnione od akcyzy stosowane do napędu statków powietrznych, do celów żeglugi oraz do celów opałowych. Spółka może produkować, przyjmować, magazynować oraz wysyłać również inne wyroby, które na podstawie przepisów ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych korzystają ze zwolnienia ze względu na przeznaczenie. Ze składów podatkowych Spółki wyroby są wysyłane do podmiotów pośredniczących oraz podmiotów zużywających w rozumieniu art. 2 pkt 22 i 23 ustawy. Spółka jako podmiot prowadzący skład podatkowy prowadzi ewidencję wyrobów zwolnionych wysyłanych z jej składów podatkowych, wystawia i dołącza do przemieszczanych wyrobów dokument dostawy oraz obejmuje je zabezpieczeniem akcyzowym do czasu potwierdzenia odbioru tych wyrobów przez odbiorcę. Spółka wymaga również udokumentowania, iż odbiorcy paliw są podmiotami pośredniczącymi lub zużywającymi, w rezultacie czego są podmiotami uprawnionymi w świetle ustawy do odbioru wyrobów ze zwolnieniem z akcyzy.

Wnioskodawca wskazuje, że w trakcie przemieszczania wyrobów zwolnionych z akcyzy mogą powstać straty paliw stwierdzone przy odbiorze przez podmioty pośredniczące lub podmioty zużywające. Podmioty te mogą potwierdzać odbiór mniejszej ilości niż nadana ze składu podatkowego i wykazana na dokumencie dostawy. Najczęściej różnice w ilości nadanej i odebranej wynikają z ubytków naturalnych paliw (odparowywanie), są rezultatem błędów pomiaru przy wydaniu i przyjęciu paliw, wynikają z pozostawania pewnych ilości paliw w cysternach po ich wytankowaniu (stany martwe) oraz są rezultatem wycieków przy przyjęciu i wydaniu. Straty powstałe w ten sposób Spółka określa mianem ubytków (strat) naturalnych paliw. Straty paliw w trakcie transportu mogą wynikać również z zaistnienia tzw. siły wyższej. Dotyczy to wszelkiego rodzaju okoliczności zaistniałych bez winy Spółki, ani jakiegokolwiek celowego działania innego podmiotu, lecz na skutek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych, np. wypadek autocysterny. Ostatnią kategorią powstawania różnic pomiędzy ilością wysłaną przez Spółkę, a odebraną mogą być straty wyrobów w wyniku przestępstwa przeciwko mieniu. Dotyczy to sytuacji, kiedy odbiór wyrobów zwolnionych nie zostanie potwierdzony Spółce w całości lub części głównie na skutek kradzieży paliwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r., Nr 32, poz. 11 z późn. zm.) ubytki paliw powstałe przy przemieszczeniu wyrobów zwolnionych od akcyzy ze składów podatkowych Spółki do podmiotu pośredniczącego i zużywającego powinny podlegać opodatkowaniu akcyzą.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Spółki, ubytki wyrobów zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie (inne niż napoje alkoholowe), przemieszczanych ze składu podatkowego do podmiotu pośredniczącego i zużywającego, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą, gdyż nie zostały wymienione w art. 8 ustawy określającym przedmiot opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 2 pkt 20 lit. a) ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, ubytki wyrobów akcyzowych, to wszelkie straty wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku Nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych lub wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych.

Przedmiotem interpretacji, zgodnie z treścią opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, jest kwestia opodatkowania, przez prowadzącego skład podatkowy, ubytków (strat) wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie powstałych w trakcie przewozu wyrobów ze składu podatkowego w celu dostarczenia do podmiotu pośredniczącego lub podmiotu zużywającego.

Należy wskazać, iż przepis art. 2 pkt 20 lit. a) ustawy stanowi, iż za ubytki wyrobów akcyzowych należy uważać wszelkie straty wyrobów akcyzowych określonych w załączniku Nr 2 do ustawy oraz objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, które powstały podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych.

Zatem z brzmienia wymienionego przepisu wynika, iż ubytki wyrobów energetycznych objętych zwolnieniem od akcyzy i wymienionych w art. 32 ust. 1 ustawy, powstałe toku przewozu ze składu podatkowego do podmiotu pośredniczącego lub zużywającego nie mieszczą się w dyspozycji art. 2 pkt 20 lit. a) ustawy i nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl