ITPP3/443-144/09/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-144/09/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu 27 sierpnia 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 28 sierpnia 2009 r. oraz z dnia 20 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w oczyszczalni ścieków wytwarza biogaz jako produkt uboczny procesu technologicznego. Wnioskodawca klasyfikuje wyrób do pozycji CN 2711. Całość wyprodukowanego biogazu spalana jest w silnikach spalinowych, które napędzają prądnice wytwarzające energię elektryczną. Całkowita moc 3 agregatów prądotwórczych nie przekracza 1 MW. Wyprodukowana energia elektryczna wykorzystywana jest na własne potrzeby oczyszczalni ścieków. Przedsiębiorstwo na chwilę obecną nie posiada koncesji na produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Wnioskodawca złożył wniosek do URE o przyznanie koncesji na produkcję energii elektrycznej. Produkcja energii elektrycznej nie odbywa się w składzie podatkowym. Spółka odprowadza podatek akcyzowy od wyprodukowanej i zużytej na własne potrzeby energii elektrycznej.

Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228) warunkiem zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej jest spełnienie łącznie następujących warunków:

1.

łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW.

2.

wytwarzana energia zużywana jest na potrzeby własne oczyszczalni.

3.

energia nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej.

4.

od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należytej wysokości.

W związku z powyższym zadano we wniosku następujące pytanie.

Czy Spółka może skorzystać ze zwolnienia na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228), czy też nie.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Spółki, Wnioskodawca nie spełnia warunku określonego w pkt 4, ponieważ produkcja biogazu objęta jest stawką zerową. Zatem nie jest możliwe skorzystanie ze zwolnienia od podatku akcyzowego z tytułu zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Rozpatrywana kwestia dotyczy wypełnienia jednego z warunków umożliwiającego zwolnienie od akcyzy w przypadku zużywania wytworzonej z biogazu energii elektrycznej. W przekonaniu Spółki, nie spełnia ona warunku zawartego w punkcie czwartym opisanego we wniosku stanu faktycznego, gdyż w Jej ocenie, od biogazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zainteresowany trafnie wskazał, że w opisanej sprawie mają zastosowanie przepisy § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228).

Zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228) zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Dla biogazu, klasyfikowanego w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej w pozycji CN 2711 i przeznaczonego do napędu silników spalinowych w stanie gazowym ma zastosowanie stawka określona w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w wysokości 100,00 zł/1000 kilogramów.

Jednakże należy wskazać, iż myśl przepisu art. 164 ust. 1 ustawy, do dnia 31 października 2013 r. zamiast stawki akcyzy, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a) tiret drugie, do wyrobów akcyzowych określonych w tym przepisie stosuje się zerową stawkę akcyzy.

Zatem, w obecnym stanie prawnym, biogaz wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej nie jest obciążony pozytywną stawką podatku akcyzowego, a fakt ten nie stanowi przeszkody do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy przy wypełnieniu pozostałych warunków określonych w § 9 powołanego wyżej rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl