ITPP3/443-139a/09/ZG - Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży przez spółkę alkoholu etylowego, nabytego uprzednio od syndyka masy upadłości w sytuacji wcześniejszego zadeklarowania przez upadłego kwoty akcyzy w deklaracji podatkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-139a/09/ZG Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży przez spółkę alkoholu etylowego, nabytego uprzednio od syndyka masy upadłości w sytuacji wcześniejszego zadeklarowania przez upadłego kwoty akcyzy w deklaracji podatkowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009 r. (data wpływu 12 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania alkoholu etylowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowani alkoholu etylowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 6 sierpnia 2009 r. w wyniku dokonanego przez syndyka masy upadłości wyboru oferty kupił spirytus surowy, alkohol etylowy, destylaty, maceraty, koncentraty, aromaty. Dokonana przez syndyka sprzedaż miała charakter likwidacji masy upadłości tj. majątku co do którego w związku z zamknięciem składu podatkowego powstał obowiązek podatkowy. Kwota akcyzy została zadeklarowana przez upadłego w złożonej deklaracji dla podatku akcyzowego, wobec czego syndyk nie jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu dokonanej sprzedaży (art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym). Nabyte wyroby Wnioskodawca zamierza wprowadzić do prowadzonego przez siebie składu podatkowego, a następnie w stanie przetworzonym, bądź nie sprzedać.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą zakupionych od syndyka wyrobów: spirytus surowy, alkohol etylowy, destylaty, maceraty, koncentraty, aromaty, w stanie przetworzonym bądź nieprzetworzonym Wnioskodawca będzie płatnikiem podatku akcyzowego tj. czy będzie zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży zakupionych od syndyka wyrobów (alkoholi) w stanie przetworzonym czy też nieprzetworzonym zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3 poz. 11 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych, wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego, import wyrobów akcyzowych, nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego, wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy.

Ponadto w myśl art. 8 ust. 6 ustawy, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Z wniosku wynika, iż syndyk w ramach likwidacji masy upadłości sprzeda Wnioskodawcy alkohol etylowy, co do którego powstał już obowiązek podatkowy, a kwota akcyzy została zadeklarowana przez upadłego w złożonej deklaracji dla podatku akcyzowego.

Zatem mając na uwadze przytoczone regulacje stwierdzić należy, iż Spółka nie będzie podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu sprzedanych wyrobów, uprzednio nabytych od syndyka. Podatek akcyzowy został zadeklarowany przez upadłego i tym samym w myśl art. 8 ust. 6 ustawy nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży opisanych we wniosku wyrobów.

Końcowo należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie zaś z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl