ITPP3/443-108/11/JK - Prawo uczelni do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego budowy laboratorium.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-108/11/JK Prawo uczelni do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego budowy laboratorium.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą "Budowa..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą "Budowa...".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wskazuje, iż realizuje projekt pod nazwą "Budowa...". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 i polega na budowie laboratorium oraz jego wyposażeniu. Budynek laboratorium powstanie na działce stanowiącej własność Uczelni. Inwestycja obejmować będzie: budowę budynku, budowę wiaty magazynowej na kruszywa oraz budowę chodników i parkingów. Przedmiotem realizacji inwestycji jest także zakup aparatury naukowo-badawczej oraz oprogramowania na potrzeby nowopowstałego laboratorium. Celem ogólnym projektu jest przygotowanie Uczelni do aktywnego udziału w podnoszeniu potencjału innowacyjnego województwa z zakresu budownictwa, a w szczególności drogownictwa oraz wzmocnienia konkurencyjności regionalnych przedsiębiorstw działających w sektorze usług budowlanych. Bezpośrednim celem realizacji projektu jest zwiększenie możliwości prowadzenia działalności edukacyjnej i naukowo-badawczej w ramach dyscypliny naukowej jaką jest budownictwo na europejskim i światowym poziomie oraz rozwój współpracy z innymi krajami i zagranicznymi jednostkami naukowymi prowadzącymi badania z zakresu budownictwa, przedsiębiorstwami budowlanymi i innymi podmiotami aktywnymi w sferze innowacji, co umożliwi opracowanie nowych innowacyjnych rozwiązań z zakresu budownictwa. Realizacja inwestycji zwiększy możliwości prowadzenia badań. W okresie trwałości projektu Uczelnia nie przewiduje komercyjnej działalności laboratorium. Wyniki badań będą udostępniane szerokiemu gronu odbiorców poprzez umieszczenie ich na ogólnodostępnych stronach internetowych, publikacje artykułów w prasie specjalistycznej, przedstawianie wyników badań podczas konferencji, szkoleń, a także poprzez publikacje artykułów naukowych i wydawnictw popularno-naukowych.

Zainteresowany wskazuje, iż powstałe w wyniku realizacji opisanego projektu laboratorium służy studentom uczelni. Powyższe pozwoli na zagwarantowanie odpowiedniego standardu kształcenia oraz prowadzenia badań naukowych z szerokim udostępnieniem ich wyników. Wnioskodawca wskazuje ponadto, że kształcenie na poziomie wyższym podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca realizując opisany wyżej projekt może odliczyć podatek od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, Uczelnia realizując projekt pod nazwą "Budowa..." w nie posiada możliwości odzyskania podatku od towarów i usług. Zainteresowany wskazuje, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawową zasadą do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Realizacja przedmiotowego projektu nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi. Uczelnia uzasadniając powyższe wskazuje, iż kształcenie na poziomie wyższym podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Z treści wniosku złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt pod nazwą "Budowa...". Projekt polega na budowie laboratorium oraz jego wyposażeniu. Budynek laboratorium powstanie na działce stanowiącej własność Uczelni. Inwestycja obejmować będzie: budowę budynku, budowę wiaty magazynowej na kruszywa oraz budowę chodników i parkingów. Przedmiotem realizacji inwestycji jest także zakup aparatury naukowo-badawczej oraz oprogramowania na potrzeby nowopowstałego laboratorium. Zainteresowany wskazuje, iż powstałe laboratorium służy studentom uczelni i pozwoli na zagwarantowanie odpowiedniego standardu kształcenia oraz prowadzenia badań naukowych z szerokim udostępnieniem ich wyników. Wnioskodawca wskazuje przy tym, że kształcenie na poziomie wyższym podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że z uwagi na fakt niespełnienia podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, Zainteresowanemu nie przysłuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z realizacją przedmiotowego projektu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl