ITPP2/4512-496/15-4/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/4512-496/15-4/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2015 r. (data wpływu 11 maja 2015 r.), uzupełnionym w dniu 3 sierpnia 2015 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przekazania akcjonariuszom nieruchomości gruntowych niezabudowanych, w tym działek gruntu oddanych w użytkowanie wieczyste, przy nabyciu których Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 3 sierpnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przekazania akcjonariuszom nieruchomości gruntowych niezabudowanych, w tym działek gruntu oddanych w użytkowanie wieczyste, przy nabyciu których Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskujący jest spółką w likwidacji. W chwili obecnej dobiega do końca proces likwidacji jednostki, w wyniku którego Spółka uregulowała wszelkie zobowiązania oraz pozostał majątek własny jednostki. Spółka zamierza przekazać ten majątek udziałowcom (akcjonariuszom) w zamian z posiadane przez nich akcje.

W skład majątku, który zostanie przekazany akcjonariuszom, wchodzą nieruchomości gruntowe zabudowane jak i niezabudowane, w tym prawo użytkowania wieczystego. Nieruchomości te mają różną powierzchnię (od kilkunastu metrów kwadratowych do kilkuset metrów kwadratowych). Nieruchomości gruntowe, o których mowa wyżej, łącznie tworzą kilka zorganizowanych terenów zabudowanych infrastrukturą techniczną, liniami przesyłowymi, drogami lub innymi budowlami w tym również budynkami użytkowymi. W posiadaniu Spółki są również nieruchomości niezabudowane.

Wszystkie tereny gruntowe (zarówno zabudowane jak i niezabudowane), są gruntami budowlanymi w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle treści art. 43 ust. 1 pkt 9, 10 oraz pkt 10a ustawy o VAT, z podatku od towarów i usług zwalnia się:

a.

dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane;

b.

dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

* dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

* pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

c.

dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

* w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

* dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ustawodawca przewidział, że warunku tego nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dalej art. 7 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o VAT stanowi również, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

* przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

* wszelkie inne darowizny,

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W związku z przedstawionymi powyżej regulacjami prawnymi w zakresie stosowania zwolnień w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nieruchomości gruntowych wolnych od zabudowy jak i zabudowanych budowlami lub budynkami, podatnik powziął pewną wątpliwość co do treści brzemienia powołanego wyżej art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W opisanym we wniosku przypadku dojdzie bowiem do likwidacji osoby prawnej, w związku z powyższym Spółka zobowiązana będzie do zwrotu udziałowcom wniesionych przez nich wkładów. Dokona tego przekazania nieodpłatnie. Spółka nie posiada środków własnych w kasie i na rachunkach bankowych, w związku z tym wyda akcjonariuszom posiadane nieruchomości.

Takie nieodpłatne przekazanie na rzecz akcjonariuszy, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, na gruncie tej ustawy zrównane jest z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu, jednak pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Spółka jest w posiadaniu gruntów niezabudowanych, które stanowią nieruchomości budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. Poza jedną, od której odliczono VAT, w pozostałych przypadkach przy ich nabyciu Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy ich nabyciu, albowiem podatek ten w ogóle nie wystąpił.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

* Czy nieodpłatne przekazanie akcjonariuszom nieruchomości gruntowych niezabudowanych w związku z likwidacją Spółki, od których nie przysługiwało przy ich nabyciu prawo do odliczenia VAT, korzysta z "wyłączenia" z opodatkowania tym podatkiem (zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o VAT), który niejako "zwalnia" spod tego podatku taką jak opisana wyżej czynność.

* Czy brak opodatkowania VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, znajdzie również zastosowanie do działek gruntu niezabudowanych oddanych Spółce w użytkowanie wieczyste, które obecnie zostaną nieodpłatnie przekazane akcjonariuszom, a od których przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakres przedmiotowy zwolnień od podatku od towarów i usług przedstawiony został w przepisie art. 43 ustawy o VAT. Jednakże art. 7 ust. 2 tej ustawy przewiduje szczególny rodzaj opodatkowania VAT darowizn lub wszelkiego rodzaju nieodpłatnych świadczeń. Hipoteza tej normy prawnej przewiduje jednak, że w każdym przypadku, w którym podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu danej rzeczy, taka nieodpłatna czynność (również jak przedstawiona we wniosku), korzysta z wyłączenia spod opodatkowania tym podatkiem.

Wydanie akcjonariuszowi nieodpłatnie gruntu niezabudowanego w użytkowaniu wieczystym, przy nabyciu którego nie istniało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług i dokonanego w związku z likwidacją osoby prawnej, nie podlega opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W ust. 2 powołanego artykułu wskazano, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powyższych przepisów wynika, że aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

* dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

* przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

* przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy i treści powołanych uregulowań prawnych prowadzi do stwierdzenia, że nieodpłatne przekazanie przez Spółkę na rzecz jej akcjonariuszy nieruchomości gruntowych niezabudowanych oraz działek gruntowych niezabudowanych oddanych w użytkowanie wieczyste, od których nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, nie będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, z uwagi na niespełnienie warunków, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy. Zatem, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy wskazać, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii niepodlegania opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przekazania akcjonariuszom nieruchomości gruntowej niezabudowanej, przy nabyciu której Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż w tym zakresie nie zadano pytania ani nie przedstawiono stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl