ITPP2/4512-471/15/EB - Ustalenie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/4512-471/15/EB Ustalenie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2015 r. (data wpływu 4 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "R..." #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "R...".

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT (np. w zakresie wynajmu lokalu użytkowego, wynajmu pomieszczeń piwnicznych, dzierżawy gruntów) oraz działalność zwolnioną od podatku w zakresie dokonywania czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółdzielnia planuje złożyć wniosek o pomoc finansową w formie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na realizację projektu polegającego na "R...". Spółdzielnia w ramach przyszłego projektu opracowała dokumentację projektowo-kosztorysową dla ww. zadania:

I. Etap #61485; Remont ciągu pieszego ul. O. nr...,...,... w miejscowości P.

Dokumentacja dotyczy następujących działek:

* Nr 27/20 #61485; droga (jezdnia), parking - zabudowana budynkiem użytkowym (działalność opodatkowana),

* Nr 27/23 #61485; chodnik przy ul. O. nr... (działalność opodatkowana),

* Nr 27/25 #61485; działka zabudowana budynkiem mieszkalnym ul. O. nr... (działalność zwolniona),

* Nr 27/26 #61485; droga - ul. L. (działalność opodatkowana),

* Nr 27/27 - działka zabudowana budynkiem mieszkalnym ul. L. nr... (działalność zwolniona),

* Nr 27/28 - chodnik - ul. L. nr... (działalność opodatkowana),

* Nr 27/30 - działka zabudowana budynkiem mieszkalnym ul. O. nr... (działalność zwolniona),

* Nr 27/31 - działka zabudowana budynkiem mieszkalnym ul. O. nr... (działalność zwolniona),

- w tym przebudowa odcinków sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej ul. O. nr.

- działki nr 27/25 i 27/31.

II. Etap - Remont dojść i dróg na terenie Osiedla

Dokumentacja dotyczy następujących działek:

* Nr 27/20 - droga (jezdnia), parking - zabudowana budynkiem użytkowym (działalność opodatkowana),

* Nr 27/62 - chodnik pomiędzy budynkiem użytkowym a prywatnymi pawilonami (działalność opodatkowana),

* Nr 27/71 - chodnik - przy ul. O. nr... (działalność opodatkowana), w tym remont parkingu na działce 27/20

III. Etap - Remont dojść i dróg na terenie osiedla

Dokumentacja dotyczy następujących działek:

* Nr 27/78 - plac, teren niezabudowany (działalność opodatkowana),

* Nr 27/82 - chodnik przy ul. O. nr... (działalność opodatkowana),

* Nr 27/91 - działka zabudowana budynkiem mieszkalnym ul. O. nr... (działalność zwolniona),

* Nr 27/92 - chodnik przy ul. O. nr... (działalność opodatkowana).

Zakupiona dokumentacja projektowo-kosztorysowa dotyczy remontu na działkach zabudowanych budynkami mieszkalnymi (działalność zwolniona) i na działkach niezabudowanych budynkami mieszkalnymi (działalność opodatkowana). Działki objęte remontem są własnością Spółdzielni. Działki nie są ogrodzone. Drogi, chodniki, plac parkingowy są ogólnodostępne i będą służyły do wspólnego korzystania dla mieszkańców osiedla, jak i dla klientów sklepów handlowych należących do prywatnych właścicieli umiejscowionych w sąsiedztwie. Dokumentacja przewiduje, że na działkach będą wykonywane różne prace remontowe, np. na jednych zostanie wykonana nawierzchnia bitumiczna, a na innych nawierzchnia z kostki betonowej, a na innych jeszcze oprócz kostki nastąpi przebudowa odcinków sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Zdaniem Spółdzielni zakupy związane z remontem dróg, chodników, placów, parkingów będą służyły działalności opodatkowanej i zwolnionej. Z dokonanych zakupów nie można jednoznacznie wydzielić kwot dotyczących tylko działalności opodatkowanej oraz tylko zwolnionej. Obojętnie jaki sposób podziału zostanie zastosowany, to nie będzie obiektywnego odzwierciedlenia wydatków przypadających odpowiednio na działalność opodatkowaną lub zwolnioną.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielni przysługuje prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego, tj. z zastosowaniem współczynnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest możliwe wyodrębnienie zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy całości lub części kwot podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Przysługuje prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego z zastosowaniem współczynnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3. Pozostała kwota podatku nieodliczonego będzie w przyszłości kosztem kwalifikowanym w ramach podpisanej umowy o dofinansowanie projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi ust. 2 pkt 1 lit. a przywołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z treści cytowanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni lub pośredni związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jak wskazano powyżej, najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT czynnemu realizację prawa do odliczenia jest związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Jednocześnie oceny, czy związek ten istnieje lub będzie istniał w przyszłości należy dokonać w momencie realizowania zakupów zgodnie z zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik - aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego - nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że w przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów, w stosunku do których przysługuje mu prawo do odliczenia i niedających takiego prawa, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, mający na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ww. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl ust. 3 przywołanego artykułu, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Przepisy art. 90 ust. 1-3 ustawy stanowią odzwierciedlenie art. 173 i art. 174 Dyrektywy 2006/112/WE < (Dz.Urz.UE.L 347 str. 1, z późn. zm.) poprzednio art. 17 ust. 5 i art. 19 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG) (Dz.Urz.UE.L 145, str. 1, z późn. zm.)>.

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

W sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.

Należy jednakże podkreślić, że przepisy dotyczące zasad odliczania częściowego, zawarte w art. 90 ustawy, znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Dotyczą zatem czynności podlegających opodatkowaniu (opodatkowanych i zwolnionych).

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że Spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z dokumentacją projektowo-kosztorysową, jedynie w takim zakresie, w jakim to nabycie jest związane ze sprzedażą opodatkowaną. Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, że realizowany projekt będzie dotyczył czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (wynajem lokalu użytkowego, pomieszczeń piwnicznych, dzierżawy gruntów) i zwolnionych od podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy). Skoro - jak wskazała Spółdzielnia - nie jest w stanie przyporządkować ww. wydatków do konkretnego rodzaju działalności, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego tej części, która dotyczy wyłącznie czynności opodatkowanych, przy zastosowaniu współczynnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy. Należy zaznaczyć, że prawo to przysługuje o ile nie zachodzą wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy.

Końcowo wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl