ITPP2/4512-453/16/AG - Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego budowy hali sportowej oraz przebudowy istniejącej hali sportowej na aulę wykładową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lipca 2016 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/4512-453/16/AG Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego budowy hali sportowej oraz przebudowy istniejącej hali sportowej na aulę wykładową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.) oraz jego uzupełnieniu z dnia 18 lipca 2016 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego budowy hali sportowej oraz przebudowy istniejącej hali sportowej na aulę wykładową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu dotyczącego budowy hali sportowej oraz przebudowy istniejącej hali sportowej na aulę wykładową.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Szkoła jest państwową wyższą szkołą zawodową (publiczną), działającą na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia... w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w K. W ramach prowadzonej działalności kształci studentów na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych.

Szkoła jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Planuje budowę hali sportowej oraz przebudowę istniejącej hali sportowej na aulę wykładową.

W tym celu zakłada uczestnictwo w konkursie, w ramach RPO (Regionalny Program Operacyjny Województwa) o dofinansowanie budowy i przebudowy do 85% kosztów oraz chce wkład własny, w wysokości 15%, sfinansować ze wsparcia (z dotacji) z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub Urzędu Marszałkowskiego. W wybudowanej hali sportowej nie będą organizowane imprezy biletowane, nie będą również występowały czynności opodatkowane.

Budowa hali sportowej zostanie zrealizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, zgodnie z obowiązującymi zasadami finansowania. Szkoła planuje, że halę sportową i aulę wykładową będzie wykorzystywać na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności statutowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Szkoła będzie mogła zastosować odliczenie podatku naliczonego od zakupu towarów i usług od zrealizowanej inwestycji?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie mógł skorzystać z odliczenia VAT zawartego w cenie zakupionych usług, związanych z budową hali sportowej i przebudową istniejącej hali sportowej na aulę wykładową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści wskazanego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć można więc podatek naliczony, który jest związany z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest konieczność określenia wysokości podatku należnego. Zasada ta wyklucza wobec tego możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w sytuacji ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie zostanie spełniony, gdyż poniesione wydatki w ramach projektu nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji Szkole nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl