ITPP2/443-991/14/PS - Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-991/14/PS Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2014 r. (data wpływu 22 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności zbycia aportem składników majątkowych przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności zbycia aportem składników majątkowych przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnikami Spółki są rodzice wraz z synem. Spółka jest podatnikiem VAT od 1993 r. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą w 5 niezależnych obszarach:

* sprzedaż części do ciągników i maszyn rolniczych wraz z artykułami/materiałami używanymi w rolnictwie w wyspecjalizowanych sklepach;

* sprzedaż paliw płynnych i olejów silnikowych w prowadzonych przez Spółkę stacjach benzynowych;

* wynajem/dzierżawa nieruchomości;

* prowadzenie warsztatu naprawy maszyn i sprzętu rolniczego;

* prowadzenie myjni samochodowej.

Dla całej Spółki prowadzona jest jedna księgowość z wydzielonymi kontami dla poszczególnych obszarów działalności. Co więcej, całe przedsiębiorstwo zarządzane jest przez Wspólników Spółki. Poszczególne miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (w tym sklep w B.) rozliczany jest na podstawie odrębnej ewidencji sprzedaży towarów, a koszty zarachowane są na odrębnych kontach zespołu 5.

Spółka planuje dokonać darowizny na rzecz Wspólnika - syna pozostałych dwóch wspólników Spółki, jednego ze sklepów zajmujących się sprzedażą części do ciągników i maszyn rolniczych, który zlokalizowany jest w B. - stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP). W strukturze Spółki ww. sklep jest wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie oraz finansowo.

Z punktu widzenia wyodrębnienia organizacyjnego w ramach Spółki następujące cechy przypisywane są ZCP:

* ZCP jest wyodrębniona wewnętrznie w ramach Spółki, zarówno w kontekście przestrzennym, jak również organizacyjnym i zarządczym.

* ZCP zatrudnia pracowników w celu wykonywania czynności właściwych dla swojej działalności, dla których prowadzona jest oddzielna lista płac. Wszelkie koszty związane z wynagrodzeniem oraz zobowiązaniami wobec ZUS księgowane są na oddzielnych kontach zespołu 5 (za wyjątkiem kosztów wynagrodzenia księgowej, która prowadzi księgowość całej Spółki).

* ZCP dysponuje nieruchomością na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej - budynek sklepu został wybudowany przez Spółkę na gruncie, którego użytkownikiem wieczystym do 2089 r. jest Spółka na podstawie umowy sprzedaży z dnia 15 grudnia 2011 r. Nieruchomość wraz z budynkiem nie są wynajmowane oraz wydzierżawiane innym podmiotom i służą wyłącznie działalności ZCP. Ponadto dla majątku ZCP prowadzona jest oddzielna ewidencja środków trwałych oraz pozabilansowo sporządzona jest oddzielnie ewidencja wyposażenia i sprzętu drobnego i wyodrębniono koszt odpisu amortyzacyjnego środków trwałych użytkowanych przez ZCP.

Z punktu widzenia wyodrębnienia finansowego w ramach Spółki następujące cechy są przypisywane ZCP:

* Prowadzona w Spółce rachunkowość oraz system księgowy pozwala na wyodrębnienie osiąganych przychodów i kosztów związanych z działalnością ZCP. Cała sprzedaż, zarówno dla osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych, prowadzona jest przez kasę fiskalną. Rozliczenie marży handlowej prowadzone jest oddzielnie dla każdego z miejsc prowadzenia działalności, w tym także oddzielnie dla ZCP. Co więcej, rejestry VAT sprzedaży oraz kosztów prowadzone są oddzielnie dla ZCP.

* ZCP dysponuje wydzielonymi składnikami materialnymi i niematerialnymi, takimi jak środki trwałe, wyposażenie, zapasy magazynowe, prawa wynikające z umów z odbiorcami oraz dostawcami usług i towarów, wierzytelności.

* ZCP jest obciążona zobowiązaniami związanymi ze swoją działalnością, w szczególności zobowiązaniami wobec kontrahentów, pracowników oraz organów publicznoprawnych.

Z punktu widzenia wyodrębnienia funkcjonalnego w ramach Spółki następujące cechy są przypisywane ZCP:

* posiada grupę kontrahentów, którym dostarcza towary;

* posiada zespół pracowników, w tym kierownika sklepu zarządzającego ZCP na potrzeby prowadzonej działalności;

* dysponuje majątkiem pozwalającym na realizację jej funkcji (odrębna nieruchomość oraz inne składniki majątku będące na wyłącznym wyposażeniu ZCP);

* prowadzi działalność w sposób samodzielny i kompleksowy;

* ZCP posiada swój odrębny magazyn, do którego bezpośrednio dostarczane są nabywane towary.

W skład majątku ZCP na moment darowizny będą wchodzić m.in.:

1. Własność ruchomości, w tym urządzeń, towarów oraz inne prawa rzeczowe do ruchomości. W tym zbiorze można ponadto wyszczególnić m.in.:

* środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, wyposażenie sklepu i materiały biurowe;

* zapasy magazynowe.

2. Prawa i zobowiązania wynikające z umów. W tym m.in.:

* z umów współpracy, z zewnętrznymi usługodawcami;

* z umów dotyczących dostaw towarów;

* z umów o dostawy energii elektrycznej, gazu, odbioru ścieków, ochrony.

3. Wierzytelności i środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym należącym do ZCP.

4. Prawa do korzystania z nieruchomości.

5. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ZCP

6. Pracownicy zatrudnieni w ZCP.

Po darowiźnie ZCP wszystkie opisane wyżej funkcje będą kontynuowane.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy darowizna zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, sklepu w B. (opisanych wyżej) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z powyższym nie będzie podlegała podatkowi VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań sklepu w B., stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z powyższym nie będzie podlegała podatkowi VAT. Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Z powyższego wynika, że będąca przedmiotem niniejszego zapytania planowana transakcja darowizny ZCP nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

ZCP stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ spełnione są następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zdaniem Spółki, ZCP w kształcie wskazanym w opisie zdarzenia przyszłego spełnia przytoczone powyżej przesłanki.

Po pierwsze, istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, co wynika z opisu majątku ZCP.

Po drugie, zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie, o czym świadczy opis zdarzenia przyszłego zawarty w części opisującej wyodrębnienie organizacyjne oraz wyodrębnienie finansowe.

Po trzecie, składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, o czym świadczy opis zdarzenia przyszłego zawarty w części opisującej wyodrębnienie funkcjonalne.

Po czwarte, zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze, co wynika z faktu, że ZCP posiada zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, co potwierdza całokształt opisu zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem czynnością niebędącą czynnością opodatkowaną VAT.

Powyższy sposób interpretacji przedmiotowych przepisów został potwierdzony m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 stycznia 2013 r. (sygnatura: IPPP1/443-1054/12-3/EK) oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 grudnia 2011 r. (sygnatura: IBPP3/443-1020/11/PH).

Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT powinien być interpretowany z uwzględnieniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-497/01, odnoszącego się do treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.LNr 347, poz. 1, z późn. zm.).

Należy zauważyć, że prawodawca unijny stanowiąc regulację ww. art. 19 Dyrektywy 112 nie zdefiniował jednak użytego w niej pojęcia prawnego "całości lub części majątku".

W wyroku C-497/01 w sprawie Zita Modes przeciwko Administration de lenregistrement et des domaines (publ.: "Przegląd Podatkowy" 2004/4/50, ECR 2003/11B/I-14393) Trybunał zwracając uwagę, że niezgodne z przepisami Dyrektywy jest wprowadzanie przez państwo członkowskie jakichkolwiek ograniczeń - innych niż te, o których mowa w Dyrektywie, podkreślił, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz - w zależności od konkretnego przypadku - składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia "przekazania całości lub części majątku", wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości, główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Tym bardziej, elementem tym nie mogą być obciążające zorganizowaną część przedsiębiorstwa zobowiązania. W tym zakresie Trybunał uznał bowiem, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B, ul. J,w B, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl