ITPP2/443-933b/09/RS - Określenie miejsca świadczenia i opodatkowania podatkiem VAT usług recyclingu zużytych źródeł światła na rzecz podmiotu z siedzibą na terytorium Rumunii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-933b/09/RS Określenie miejsca świadczenia i opodatkowania podatkiem VAT usług recyclingu zużytych źródeł światła na rzecz podmiotu z siedzibą na terytorium Rumunii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 18 grudnia 2009 r., (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług recyclingu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 18 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług recyclingu.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Po dniu 31 grudnia 2009 r. Spółka zamierza wykonać na rzecz podmiotu rumuńskiego (osoby prawnej) usługi polegające na recyclingu zużytych źródeł światła przetransportowanych z terytorium Rumuni na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Materiały powstałe w wyniku recyclingu zostaną zagospodarowane w kraju przez Spółkę. Nabywca usług, jako podatnik podatku od wartości dodanej, posiada siedzibę i prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rumunii.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do usługi przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa recyclingu podlegać będzie opodatkowaniu według stawki podatku 22 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług, dla określenia miejsca ich opodatkowania i odpowiedniej stawki podatku - w oparciu o przepisy powołanej ustawy - należy ustalić miejsce ich świadczenia.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Ustawodawca dla celów określenia miejsca świadczenia usług odrębnie zdefiniował podatnika. I tak z art. 28a pkt 1 ustawy wynika, iż przez podatnika rozumieć:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a), która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy należy zauważyć, że zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dla określenia miejsca świadczenia usług istotne znaczenie ma status podatkowy usługobiorcy, tj. czy jest on podatnikiem w rozumieniu art. 28a pkt 1 wskazanej ustawy. W związku z tym, że Spółka będzie świadczyła usługi recyclingu, na rzecz osoby prawnej będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, należy stwierdzić, że miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług będzie Rumunia tj. miejsce, w którym usługobiorca posiada swoją siedzibę.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że po dniu 31 grudnia 2009 r. Spółka będzie świadczyła usługi recyclingu zużytych źródeł światła na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, na rzecz kontrahenta (osoby prawnej) - podatnika podatku od wartości dodanej posiadającego siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rumunii. Materiały powstałe w wyniku recyclingu zostaną zagospodarowane w kraju przez Spółkę.

Reasumując, w świetle powyższego należy stwierdzić, że usługi recyclingu świadczone przez Spółkę na rzecz podmiotu z Rumuni, nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Ponadto wskazuje się, że polskie regulacje dotyczące określenia wysokości stawki podatku nie będą miały zastosowania, gdyż kwestie te regulują przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia usługi.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług transportu towarów, dokonano w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-933a/09/RS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl