ITPP2/443-93/11/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-93/11/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2011 r. (data wpływu 24 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 29 marca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem paliwa służącego do napędu samochodu ciężarowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 29 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem paliwa służącego do napędu samochodu ciężarowego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka (czynny podatnik podatku od towarów i usług) zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu Mitsubishi Outlander, o masie całkowitej 2.360 kg. Samochód jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej i służy czynnościom opodatkowanym. Zgodnie ze świadectwem homologacji pojazdu, wydanym przez jego producenta, jak również wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest to samochód ciężarowy (N1). Spółka przeprowadziła dodatkowe badanie techniczne pojazdu i w dniu 8 listopada 2010 r. otrzymała zaświadczenie, wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzające, że przedmiotowy samochód jest samochodem ciężarowym. W dniu 13 stycznia 2011 r. Spółka zarejestrowała w Urzędzie Skarbowym umowę leasingu operacyjnego, dotyczącą opisanego samochodu.

W marcu 2011 r. Spółka otrzymała skorygowane zaświadczenie, które nie potwierdza, że przedmiotowy pojazd spełnia wymogi, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na gruncie zapisów art. 4 w powiązaniu z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego o podatek naliczony od nabywanych paliw silnikowych do napędu opisanego samochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, cytującego treść art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, biorąc pod uwagę fakt, że świadectwo homologacji pojazdu, dodatkowe badanie techniczne oraz wpis w dowodzie rejestracyjnym przesadzają o tym, że przedmiotowy samochód jest samochodem ciężarowym, Spółce przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w fakturach VAT dokumentujących nabycie paliw silnikowych wykorzystywanych do jego napędu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Stosownie do treści art. 4 ww. ustawy, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu Mitsubishi Outlander, o masie całkowitej 2.360 kg. Samochód jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej i służy czynnościom opodatkowanym. Zgodnie ze świadectwem homologacji pojazdu, wydanym przez jego producenta, jak również wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest to samochód ciężarowy (N1). Spółka przeprowadziła dodatkowe badanie techniczne pojazdu i w dniu 8 listopada 2010 r. otrzymała zaświadczenie, wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzające, że przedmiotowy samochód jest samochodem ciężarowym. W dniu 13 stycznia 2011 r. Spółka zarejestrowała w Urzędzie Skarbowym umowę leasingu operacyjnego, dotyczącą opisanego samochodu. W marcu 2011 r. Spółka otrzymała skorygowane zaświadczenie, które nie potwierdza, że przedmiotowy pojazd spełnia wymogi, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanego przez nią paliwa służącego do napędu przedmiotowego samochodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl