ITPP2/443-900/09/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-900/09/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2009 r. (data wpływu 27 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji projektu pn. "Kształcenie rolników w zakresie nowych technologii" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji projektu pn. "Kształcenie rolników w zakresie nowych technologii".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działania Stowarzyszenia jest: prowadzenie działalności szkoleniowej, świadczenie usług technicznych, wynajem pomieszczeń, prowadzenie działalności statutowej w zakresie edukacji, nauki i techniki. Obecnie, jako beneficjent, Stowarzyszenie realizuje projekt pod nazwą "Kształcenie rolników w zakresie nowych technologii" w ramach działania 2.1 - Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie, zgodnie z zawartą z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Realizując powyższe przedsięwzięcie Stowarzyszenie nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z tym projektem, ponieważ dotyczy on działalności edukacyjnej sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 80.42, która jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w ramach realizacji przedmiotowego projektu istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z realizacją powyższego projektu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku, gdyż przedmiotowe przedsięwzięcie dotyczy działalności edukacyjnej sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 80.42, zwolnionej od podatku od towarów i usług, a tym samym stanowi koszt kwalifikowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczeniu podlega zatem podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, w pozycji 7 zostały wymienione usługi w zakresie edukacji - PKWiU ex 80.

Wskazać należy, że użycie przez ustawodawcę symbolu "ex" przy grupowaniu PKWiU korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, oznacza, że zwolnienie to dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt pod nazwą "Kształcenie rolników w zakresie nowych technologii", zgodnie z umową zawartą z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Jak wskazał, świadczone usługi dotyczą działalności edukacyjnej, sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 80.42.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem zakupów ponoszonych na realizację ww. projektu, skoro są one związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku.

Podkreślić należy, iż kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych świadczonych usług, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska dotyczącego klasyfikacji statystycznej świadczonej usługi, a niniejszą interpretację wydano w oparciu o klasyfikację podaną przez Wnioskodawcę.

Należy wskazać, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl