ITPP2/443-868/12/AD - VAT w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania infrastruktury kanalizacyjnej i prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na jej budowę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-868/12/AD VAT w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania infrastruktury kanalizacyjnej i prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na jej budowę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2012 r. (data wpływu 20 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 września 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania infrastruktury kanalizacyjnej i prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na jej budowę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 12 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania infrastruktury kanalizacyjnej i prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na jej budowę.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem Jej działalności jest m.in.: budowa i sprzedaż obiektów mieszkalnych i użytkowych, najem lokali użytkowych oraz świadczenie usług budowlanych. W dniu 11 czerwca 2012 r. nabyła od spółki B. inwestycję w postaci budowy biurowca pod nazwą L. O. mieszczącego się bezpośrednio na nabrzeżu rzeki w mieście Sz., na terenie Ł. Spółka B. w ramach inwestycji wybudowała i sfinansowała uzbrojenie terenu w sieć kanalizacyjną. Przedmiotowe uzbrojenie zostało nabyte przez Spółkę jako część inwestycji L. Uzbrojenie obejmuje po części teren, na którym jest posadowiony budynek oraz w części grunt sąsiadujący, należący do Skarbu Państwa (wykorzystywany przez przedsiębiorstwo port rybacki). Wybudowana studnia przepompowni i kolektor zostały umiejscowione na gruncie będącym we władaniu (prawo wieczystego użytkowania) Spółki, natomiast część kolektora została wybudowana poza Jej terenem, na gruncie należącym do Skarbu Państwa. Zarządcą terenu, na którym spółka B. wybudowała część infrastruktury kanalizacyjnej sprzedanej następnie na rzecz Spółki, jest spółka wodna. Po zakończeniu budowy całości inwestycji, w tym infrastruktury kanalizacyjnej, Spółka przekaże na rzecz spółki wodnej będącej, na terenie tzw. Ł., kompleksowym operatorem sieci kanalizacyjnej. Należy zaznaczyć, iż już na etapie zakupu wymienionej sieci, jako części inwestycji, Spółce towarzyszył zamiar jej przekazania spółce wodnej, która na tym terenie, jako jedyny podmiot, wykonuje ten rodzaj usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

* Czy przekazanie spółce wodnej infrastruktury kanalizacyjnej, zakupionej przez Spółkę, posadowionej w części na własnym gruncie (prawo wieczystego użytkowania) i w części na gruncie Skarbu Państwa (we władaniu portu rybackiego), powinno być traktowane jako nieodpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

* Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia infrastruktury, która zostanie nieodpłatnie przekazana spółce wodnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, art. 49 § 1 ustawy - Kodeks cywilny, w zakresie infrastruktury kanalizacyjnej, podłączenie do sieci zarządzanej przez spółkę wodną stanowi przesłankę wejścia wybudowanej infrastruktury w skład jej przedsiębiorstwa. Powyższe oznacza, że w odniesieniu do nieodpłatnego przekazania efektów prac kanalizacyjnych nie dojdzie do dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż budowa tej sieci z zamiarem przekazania spółce wodnej skutkuje wyłączeniem jej z kategorii części składowej gruntu objętej własnością tożsamą z własnością gruntu. Zamiar włączenia infrastruktury kanalizacyjnej do przedsiębiorstwa spółki wodnej oznacza wykonywanie świadczenia na jej rzecz od początku realizacji sieci kanalizacyjnej przez Spółkę. Spółka stwierdziła, że z uwagi na fakt, iż czynność przekazania zakupionej infrastruktury na rzecz spółki wodnej, będącej na terenie Ł. operatorem sieci, nie stanowi dostawy, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć czy czynność ta stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przesłanką do opodatkowania tym podatkiem usług świadczonych nieodpłatnie jest istnienie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki, tj.: istnienie prawa podatnika do odliczenia całości lub części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami oraz brak związku tych usług z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Spółka stwierdziła, że przekazanie spółce wodnej nabytej sieci kanalizacyjnej będzie odbywało się w związku z prowadzonym przez nią przedsiębiorstwem. Przekazując nieodpłatnie nakłady poniesione w związku z nabyciem infrastruktury będzie świadczyła nieodpłatną usługę, która w świetle art. 8 ust. 2 ustawy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na potwierdzenie swego stanowiska powołała orzecznictwo sądów administracyjnych (m.in.: wyroki WSA w Warszawie z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 3537/06; w Krakowie z dnia 24 września 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 1127/09; w Gliwicach z dnia 25 maja 2011 r., sygn. akt III SA/GI 2052/10) oraz interpretacje podatkowe (m.in.: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 lipca 2010 r., znak IBPP1/443-660/10/ LSz; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 listopada 2011 r., znak IPPP2/443-1046/11-2/MM).

Po powołaniu treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółka stwierdziła, że w przedstawionym stanie faktycznym istnieje ścisły związek między nabytymi przez nią w ramach inwestycji w infrastrukturę kanalizacyjną towarami oraz usługami, a wykonywaniem czynności opodatkowanych polegających na wynajmie lub sprzedaży lokali użytkowych mieszczących się w budowanym przez nią biurowcu. Powyższe oznacza, że warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług został zrealizowany, a tym samym, przysługuje Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w tym zakresie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez dostawę towarów rozumie się również, w myśl ust. 2 powołanego artykułu, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przepis art. 8 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów,

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w ww. przepisach w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę i odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi zostaje wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Wypłacający wynagrodzenie otrzymuje w zamian świadczenie przynoszące mu korzyść.

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie niebędące dostawą towarów.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zatem dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują.

Aby zatem nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a co za tym idzie za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Stosownie do art. 47 § 1-3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (zasada superficies solo cedit).

Z regulacji art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Zaznaczyć należy, iż przesłanka wynikająca z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w art. 49 Kodeksu cywilnego urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa lub zakładu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zatem odliczyć można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka w dniu 11 czerwca 2012 r. nabyła od spółki B. inwestycję w postaci budowy biurowca, która wybudowała i sfinansowała uzbrojenie terenu w sieć kanalizacyjną. Przedmiotowe uzbrojenie obejmuje po części teren, na którym jest posadowiony budynek oraz w części grunt sąsiadujący, należący do Skarbu Państwa (wykorzystywany przez przedsiębiorstwo port rybacki). Wybudowana studnia przepompowni i kolektor zostały umiejscowione na gruncie będącym we władaniu (prawo wieczystego użytkowania) Spółki, natomiast część kolektora została wybudowana poza Jej terenem, na gruncie należącym do Skarbu Państwa. Zarządcą terenu, na którym wybudowano infrastrukturę kanalizacyjną jest spółka wodna. Po zakończeniu budowy całości inwestycji, a w tym infrastruktury kanalizacyjnej Spółka przekaże przedmiotową sieć na rzecz spółki wodnej będącej kompleksowym operatorem sieci kanalizacyjnej. Na etapie zakupu sieci Spółce towarzyszył zamiar przekazania jej spółce wodnej, która na tym terenie wykonuje ten rodzaj usług.

Odnosząc opisaną przez Spółkę sytuację do obowiązujących przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż przekazując nieodpłatnie nakłady poniesione w związku z wykonaniem inwestycji polegającej na budowie sieci kanalizacyjnej na gruncie należącym do Spółki i Skarbu Państwa, Spółka będzie świadczyła usługę. Jednakże w świetle art. 8 ust. 2 ustawy, czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ przekazywana nieodpłatnie inwestycja, jak wskazano we wniosku, związana jest z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

Należy zauważyć, że powołany przepis art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie uzależnia, faktu opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, od prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tym świadczeniem.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku związanego z przedmiotową inwestycją, gdyż - jak wynika z treści wniosku - jest ona związana z czynnościami opodatkowanymi - wynajmem i sprzedażą lokali użytkowych, o ile nie wystąpią negatywne przesłanki określone w art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl