ITPP2/443-867/09/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-867/09/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 13 października 2009 r.), uzupełnionym w dniu 28 grudnia 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez żonę prowadzącą odrębną działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 28 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez żonę prowadzącą odrębną działalność gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą polegającą między innymi na szyciu pokrowców, produkcji tworzyw sztucznych w formach podstawowych. Na potrzeby tej działalności zleca Pan wykonanie części usług podmiotom zewnętrznym. Podwykonawcy wykonują np. usługi pakowania. Jednym z podwykonawców świadczonych usług jest firma prowadzona przez Pana żonę, z którą pozostaje w ustroju wspólności majątkowej. Żona nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, lecz zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, jest zwolniona od tego podatku. Dopiero po przekroczeniu limitu, uprawniającego do zwolnienia od podatku, zarejestruje się, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W chwili obecnej, za świadczone usługi żona wystawia rachunki, które rozlicza Pan tylko w podatku dochodowym.

W związku z powyższym, w piśmie uzupełniającym, zadano następujące pytanie:

Czy w momencie kiedy żona będzie zarejestrowaną, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i będzie wystawiała faktury VAT za świadczone usługi, będzie Pan miał prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych dokumentów.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług pozwala na dokonanie pomniejszeń podatku należnego o podatek naliczony od prawidłowo udokumentowanego zakupu, który każdorazowo będzie potwierdzony stosowną fakturą VAT. Ponadto przepis art. 88 ustawy, zawierający wyłączenia z odliczenia podatku naliczonego, nie wymienia sytuacji zakazującej odliczenia od dostaw towarów i zakupu usług pochodzących od przedsiębiorstw współmałżonków. Wobec powyższego - w ocenie Wnioskodawcy - w pełni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów usług świadczonych przez żonę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Należy wskazać, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Tym samym na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy, bowiem każdy z nich wykonując samodzielnie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest odrębnym podatnikiem tego podatku.

Niezależnie od stosunków majątkowych jakie istnieją pomiędzy małżonkami, transakcje dokonywane pomiędzy nimi, jako osobami, prowadzącymi odrębnie działalność gospodarczą stanowią dostawę towarów lub świadczenie usług, które to czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zleca Pan wykonanie części usług podwykonawcom, w tym żonie prowadzącej osobną firmę, z którą pozostaje w ustroju wspólności majątkowej. Aktualnie żona korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, jednakże po przekroczeniu limitu uprawniającego do zwolnienia od podatku, zarejestruje się, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W chwili obecnej za świadczone usługi wystawia rachunki, które rozlicza Pan w podatku dochodowym.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że przysługiwać Panu będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT wystawionych przez małżonkę, która będzie odrębnym podmiotem w podatku od towarów i usług, dokumentujących świadczenie usług, o ile będzie ona zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabyte usługi będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych i nie wystąpią wyłączenia wynikające z treści art. 88 ustawy.

Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Należy stwierdzić, iż wydana interpretacja indywidualna została wydana w oparciu o zdarzenie przyszłe przedstawione przez Pana i stanowi rozstrzygnięcie wyłącznie dla Pana. Natomiast, jeżeli żona zainteresowana jest otrzymaniem interpretacji indywidualnej, obowiązana jest do złożenia odrębnego, stosownego wniosku w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl