ITPP2/443-859/09/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-859/09/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.), uzupełnionym w dniach 20 listopada i 7 grudnia 2009 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pod nazwą " Rozwój jakości usług okulistycznych w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 20 listopada i 7 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pod nazwą " Rozwój jakości usług okulistycznych w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej".

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Beneficjent - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - złożył projekt, w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa: 1 Przedsiębiorczość, Działanie: 1.1 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, Poddziałanie: 1.1.9 Inne inwestycje w przedsiębiorstwie, pod nazwą "Rozwój jakości usług okulistycznych w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej" poprzez zakup tomografu laserowego o wartości brutto 136.189,60 zł VAT 8.909,60 zł. Kwota wydatku brutto zakupionego tomografu laserowego jest kosztem kwalifikowanym. Przedmiotowy sprzęt nie podlega umowom cywilnoprawnym, jak również nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną. Świadczone usługi są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.12 - praktyka lekarska.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie.

Czy podatnik przedmiotowo zwolniony od podatku od towarów i usług (usługi w zakresie ochrony zdrowia) ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenach nabywanych towarów (tomografu laserowego) oraz czy istnieje możliwość odzyskania w jakikolwiek sposób podatku naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi, iż świadczy usługi zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie ma prawa do odliczenia podatku zawartego w cenach nabytych towarów. Podobnie przy nabywaniu dóbr inwestycyjnych nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Podatek naliczony w tym przypadku zwiększa wartość dobra inwestycyjnego, a w przypadku wydatków kosztowych stanowi koszt uzyskania przychodu. Podobnie w przypadku nabycia środków trwałych finansowanych, ze środków unijnych, podatek od towarów i usług zwiększa wartość środka trwałego i jest kosztem kwalifikowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczeniu podlega zatem podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, w pozycji 9 zostały wymienione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) - PKWiU ex 85.

Wskazać należy, że użycie przez ustawodawcę oznaczenia"ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

W rozdziale 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 10 tego rozporządzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach ww. projektu nabył Pan tomograf laserowy, który nie będzie przedmiotem umów cywilnoprawnych i nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną. Świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.12 - praktyka lekarska, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, należy stwierdzić, że nie przysługuje Panu prawo odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowego tomografu, z uwagi na fakt, iż nie jest on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, jak również nie przysługuje uprawnienie do otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż otrzymane środki finansowe nie są środkami, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 powołanego rozporządzenia.

Podkreślić należy, iż kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych świadczonych usług, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska dotyczącego klasyfikacji statystycznej świadczonej usługi, a niniejszą interpretację wydano w oparciu o klasyfikację podaną przez Pana.

Należy wskazać, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga także kwestii możliwości zaliczenia nieodliczonego podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów, gdyż w tym zakresie nie sprecyzował Pan pytania. Ponadto w części D.2. wniosku nie wskazano, iż przedmiotem zapytania jest podatek dochodowy od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl