ITPP2/443-85/12/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-85/12/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2012 r. (data wpływu 23 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji mającej na celu poprawę i przystosowanie infrastruktury do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2012 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji mającej na celu poprawę i przystosowanie infrastruktury do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Stowarzyszenie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działa na rzecz osób niepełnosprawnych organizując m.in. zawody sportowe, zajęcia i treningi w ramach rehabilitacji oraz wypoczynek i rekreację. Celem Stowarzyszenia jest zgodnie z § 3 statutu:

PKD 94.99.Z - Działalność pozostałych organizacji członkowskich gdzie indziej niesklasyfikowana, realizowana poprzez:

a.

udzielanie pomocy sportowcom niepełnosprawnym i ich rodzinom przez pozyskiwanie środków i dofinansowywanie opieki nad sportowcami niepełnosprawnymi oraz dofinansowywanie ich adaptacji zawodowej i społecznej,

b.

dofinansowywanie i organizowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, przyznawane sportowcom niepełnosprawnym,

c.

aktywizacja zawodowa grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności niepełnosprawnych,

d.

dofinansowywanie budowy, rozbudowy, modernizacji i wyposażenia obiektów sportowych i innych obiektów służących sportom i rehabilitacji osób niepełnosprawnych,

e.

działanie na rzecz innych osób niepełnosprawnych przez dofinansowywanie i organizowanie zakupu sprzętu i urządzeń zmniejszających skutki niepełnosprawności,

f.

wspieranie działalności turystycznej i sportowej oraz propagowanie czynnej rekreacji,

g.

promocja form aktywnego wypoczynku,

h.

integracja środowisk, osób i organizacji działających na rzecz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, sportu i turystyki,

i.

niesienie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,

j.

działalność charytatywna,

k.

działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia,

I.

działania na rzecz osób niepełnosprawnych,

m.

promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,

n.

działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,

o.

działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,

p.

działalność w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania,

q.

działalność w zakresie krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,

r.

działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,

s.

działalność w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu,

t.

działalność w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym,

u.

działalność w zakresie pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą,

v.

działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,

w.

działalność w zakresie promocji i organizacji wolontariatu.

Stowarzyszenie jest użytkownikiem obiektu szkoleniowo-rehabilitacyjnego. Wykonywanie wymienionych statutowo usług korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z z późn. zm.) - PKWiU 85.14.15-00.00. W celu osiągnięcia właściwych efektów rehabilitacyjnych Stowarzyszenie postanowiło poprawić i przystosować infrastrukturę do potrzeb osób niepełnosprawnych. W związku z tym zakupiono pomost na jeziorze do cumowania sprzętu wodnego oraz drogę do tego pomostu. Planowana inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, o których mowa "w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług", ponieważ zakupy te również będą związane z wykonywaniem czynności, które w świetle ww. ustawy korzystają ze zwolnienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle powyższego możliwe będzie dokonanie odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane ze sprzedażą zwolnioną, czy też takie odliczenie nie przysługuje.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ zakupy nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną, w myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie przysługuje w tym zakresie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z tym pełną kwotą wydatku na zakup pomostu oraz drogi jest kwota brutto.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z treści wniosku wynika, że Stowarzyszenie postanowiło poprawić i przystosować infrastrukturę do potrzeb osób niepełnosprawnych. W związku z tym nabyło pomost na jeziorze do cumowania sprzętu wodnego oraz drogę do tego pomostu. Planowana inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Stowarzyszeniu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż realizacja projektu nie będzie miała związku z czynnościami opodatkowanymi.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii kwalifikowalności podatku od towarów i usług, gdyż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Jednocześnie wskazuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zwolnienia od podatku świadczonych usług, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska w sprawie oraz nie postawiono pytania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl