ITPP2/443-828/10/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-828/10/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2010 r. (data wpływu 10 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 października 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów oraz deklaracji VAT-7, w której należy go wykazać - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów oraz deklaracji VAT-7, w której można należy go wykazać.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka wystawiła fakturę eksportową w dniu 28 lipca 2010 r., tj. w momencie wydania towaru nabywcy, co jest równoznaczne z zachowaniem 7-dniowego terminu, o którym mowa w art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Towar zgłoszono do odprawy celnej w dniu 2 sierpnia 2010 r. Spółka zakłada, że dowód potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty otrzyma przed dniem 25 sierpnia 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

* Czy ww. sprzedaż eksportową winno się wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2010 r. ze stawką 0%.

* Czy na datę powstania obowiązku podatkowego ma wpływ data zgłoszenia towaru w urzędzie celnym, czy raczej data wystawienia faktury VAT (przy jednoczesnym spełnieniu warunku z art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zdaniem Wnioskodawcy, według aktualnie obowiązujących przepisów, na termin wykazania w deklaracji VAT sprzedaży eksportowej nie ma wpływu data zgłoszenia towaru do urzędu celnego. Ważna jest data wystawienia faktury oraz fakt posiadania dowodu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, przed terminem złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy - w przypadku Spółki przed dniem 25 sierpnia 2010 r.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka wynosi 0%, gdy jednocześnie spełniony jest warunek określony w art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż eksportowa potwierdzona fakturą wystawioną w dniu 28 lipca 2010 r. i faktem posiadania dowodu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty przed dniem 25 sierpnia 2010 r. - powinna być wykazana ze stawką 0% w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.

Stosownie do brzmienia art. 2 pkt 8 ustawy, eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu (...).

Analiza powyższego przepisu wskazuje, że eksport to dostawa towarów charakteryzująca się tym, że towar, którego dotyczy, wywożony jest z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty przez dostawcę lub osobę działającą na jego rzecz (eksport bezpośredni), albo nabywcę lub osobę działającą na jego rzecz (eksport pośredni). Powyższy wywóz musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach prawa celnego.

Zgodnie z regułą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą - na podstawie ust. 4 tego artykułu - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Według art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Paragraf 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) stanowi, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Z powyższych regulacji wynika, że w aktualnym stanie prawnym moment powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów nie jest regulowany odrębnie, bowiem zastosowanie w tym zakresie znajdują przepisy art. 19 ust. 1 i 4 ustawy, tj. o terminie powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów decyduje jedna z dwóch przesłanek: data wydania towarów albo data wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku wynosi 0%.

Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (ust. 6 ww. artykułu).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wystawiła fakturę eksportową w dniu 28 lipca 2010 r., tj. w dniu wydania towaru nabywcy, co jest równoznaczne z zachowaniem 7-dniowego terminu na jej wystawienie. Do odprawy celnej towar zgłoszono w dniu 2 sierpnia 2010 r. Spółka zakłada, że dowód potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty otrzyma przed dniem 25 sierpnia 2010 r.

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów oraz deklaracji VAT-7, w której należy go wykazać.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowego eksportu towarów powstał w dniu wystawienia faktury VAT potwierdzającej dokonanie dostawy, tj. w dniu 28 lipca 2010 r. Wobec tego, przy założeniu, że dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, Spółka otrzymała przed terminem złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2010 r. - tj. przed dniem 25 sierpnia 2010 r. - uprawniona była do wykazania jej ze stawką 0%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl