ITPP2/443-816a/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-816a/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Biblioteki przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2008 r. (data wpływu 22 września 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26 września, 8 października oraz 12 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na usługi bibliotek sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.51.11-00.00 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 26 września, 8 października oraz 12 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na usługi biblioteczne sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.51.11-00.00.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi biblioteczne, które w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) - wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) - są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.51.11-00.00. W ramach tej usługi mieszczą się takie czynności jak:

* sprzedaż kart czytelniczych na rzecz czytelników służących wyłącznie identyfikacji czytelnika przy wypożyczaniu książek

,

* pobieranie opłat za przedłużenie ważności kart czytelniczych

,

* pobieranie opłat za wydanie duplikatu karty w przypadku zagubienia jej przez czytelnika

,

* sprzedaż publikacji własnych związanych z działalnością biblioteki

,

* wykonywanie na zamówienie czytelnika odpłatnych odbitek kserograficznych wyłącznie własnych zbiorów bibliotecznych

,

* skanowanie materiałów należących do zbiorów bibliotecznych

,

* bindowanie materiałów ze zbiorów własnych biblioteki na zamówienie czytelnika

,

* obciążanie czytelnika kosztami upomnień

,

* fotografowanie zbiorów bibliotecznych własnym aparatem

,

* sprzedaż publikacji własnych wraz z CD związanych z działalnością biblioteki

,

* laminowanie na zamówienie czytelnika wyłącznie własnych materiałów bibliotecznych

,

* organizowanie dla bibliotekarzy i czytelników szkoleń z zakresu merytorycznej działalności bibliotek

.

W zakresie usług bibliotecznych o wskazanym wyżej symbolu PKWiU, czynności takie jak: wstęp do biblioteki oraz wypożyczanie książek i czasopism o PKWiU 22.11, PKWiU 22.12 i PKWiU 22.13, dokonywane są w sposób nieodpłatny.

Wskazaną klasyfikację oparto na uzyskanych z Urzędu Statystycznego w Łodzi odpowiedziach z dnia 21 maja 2008 r. i z dnia 12 czerwca 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę VAT należy zastosować w odniesieniu do usług bibliotecznych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 92.51.11-00.00.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowe usługi biblioteczne mieszczące w grupowaniu PKWiU 92.51.11-00.00 powinny zostać zwolnione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Dla określenia zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Przepis art. 41 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast treścią art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, ustawodawca zwolnił z opodatkowania usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, w pozycji 11 wymieniono sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

1.

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2.

usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3.

usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4.

wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU) 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5.

wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

a.

usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach

,

b.

wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

6.

działalności agencji informacyjnych,

7.

usług wydawniczych,

8.

usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Biblioteka świadczy usługi bibliotek, które sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 92.51.11-00.00. Ponadto zaznaczono, że przedmiotem wypożyczania (nieodpłatnego) są wydawnictwa sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 22.11, PKWiU 22.12, i PKWiU 22.13. Z uwagi na fakt, że usługi wypożyczania mają charakter nieodpłatny, zatem w kontekście art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, wskazującego na odpłatność świadczonych usług, wyłączenie zawarte w poz. 11 załącznika nr 4 pkt 5 nie będzie miało zastosowanie.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż wykonywane przez Wnioskodawcę usługi bibliotek podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy).

Jednocześnie wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie statystyczne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl