ITPP2/443-78b/09/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-78b/09/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawiania faktur oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za pośrednictwem wynajmowanego w Finlandii magazynu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawiania faktur oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za pośrednictwem wynajmowanego w Finlandii magazynu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik VAT i posiada numer nadany dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE). W okresie od 1 marca 2008 r. do 30 listopada 2008 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonywała dostaw towarów na rzecz fińskiego kontrahenta (odbiorca) będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Finlandii. W ramach omawianych transakcji towary były przemieszczane przez Spółkę z terytorium Polski do magazynu położonego w Finlandii, z którego były stopniowo pobierane, po ich "wywołaniu" przez odbiorcę. Magazyn, do którego dostarczane były towary, należy do firmy logistycznej i nie jest położony na terenie należącym do Spółki, ani do odbiorcy. W okresie magazynowania, prawo do rozporządzania towarami przysługiwało Spółce, a w momencie "wywołania" z magazynu prawo to przechodziło na odbiorcę. Niektóre palety z kopertami były "wywoływane" zaraz po ich dostarczeniu do magazynu, inne pozostawały w magazynie nawet kilka tygodni. Pomimo tego w momencie rozpoczęcia każdej z dostaw wiadomym było, że towary będą przeznaczone dla odbiorcy (jest jedynym kontrahentem Spółki w Finlandii), a także znane były inne istotne warunki transakcji (cena, warunki płatności, reklamacji itp.). Faktury dla odbiorcy Spółka wystawiała w terminach tygodniowych i obejmowały one wszystkie towary "wywołane" przez odbiorcę z magazynu w danym tygodniu.

Spółka nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w Finlandii, gdyż na podstawie przepisów obowiązujących w zakresie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej w tym kraju, nie miała ona obowiązku dokonania takiej rejestracji. Przepisy fińskiego prawa podatkowego przewidują bowiem dla tego typu transakcji uproszczenie, umożliwiające wykazanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium Finlandii bezpośrednio przez nabywcę towarów i rozliczenie przez niego podatku należnego z tego tytułu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jeżeli dostawy realizowane przez Spółkę stanowiły WDT, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, Spółka wnosi o wskazanie, czy w przedstawionym stanie faktycznym:

* spółka była zobowiązana do wystawienia faktury VAT dokumentującej WDT na rzecz odbiorcy, nie później niż 7. dnia od dnia wydania towarów, rozumianego jako pobranie przez odbiorcę towarów z magazynu,

* obowiązek podatkowy z tytułu WDT realizowanego przez Spółkę na rzecz odbiorcy powstał z chwilą wystawienia faktury przez Spółkę, jednakże nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy, rozumianej jako pobranie towarów z magazynu przez odbiorcę.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia licząc od dnia wydania towarów lub wykonania usługi. W opinii Spółki należałoby uznać, że w przypadku analizowanych WDT na rzecz odbiorcy, wydanie towarów następowało z chwilą pobrania z magazynu przez odbiorcę towarów będących przedmiotem dostawy, a nie np. z chwilą wysyłki towarów do magazynu w Finlandii. W czasie gdy towary przechowywane były w magazynie, fiński odbiorca zasadniczo nie miał prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, nie można więc twierdzić, iż nastąpiło ich wydanie.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, w świetle ww. przepisu Spółka miała co do zasady obowiązek wystawienia faktur VAT w ciągu 7 dni od dnia wydania odbiorcy towarów z magazynu.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Dodatkowo, jak wynika z ust. 2 tego przepisu, w przypadku, gdy przed upływem tego okresu podatnik wystawił fakturę VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia.

Jak wynika z ustaleń pomiędzy Spółką, a Jej odbiorcą, w okresie, w którym towary składowano w magazynie, prawo do rozporządzania nimi przysługiwało Spółce. Prawo to przechodziło na odbiorcę dopiero po wyprowadzeniu towarów z magazynu. Konsekwentnie, w świetle definicji zawartej w art. 13 ust. 1 ustawy, WDT na rzecz fińskiego odbiorcy należałoby uznać za dokonane z chwilą, gdy uzyskał on prawo do rozporządzania towarami jak właściciel, tj. z chwilą, gdy towary zostały wyprowadzone z magazynu.

W opinii Spółki, w świetle przytoczonych przepisów, w przypadku analizowanych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia przez Spółkę faktury VAT, jednakże nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu pobrania towarów z magazynu przez odbiorcę.

Konkludując powyższe Spółka stoi na stanowisku, iż przedstawione w stanie faktycznym transakcje:

* powinny być dokumentowane przez Spółkę fakturą VAT wystawioną w ciągu 7 dni od dnia wydania odbiorcy towarów z magazynu,

* powodowały powstanie obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia przez Spółkę faktury VAT, jednakże nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu pobrania towarów z magazynu przez odbiorcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo wskazać należy, iż kwestia dotycząca wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za pośrednictwem wynajmowanego w Finlandii magazynu, rozstrzygnięta została w interpretacji nr ITPP2/443-78a/09/AK.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl