ITPP2/443-758/12/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-758/12/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2012 r. (data wpływu 27 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów wspólnika spółki w zamian za zapłatę w formie cesji wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów wspólnika spółki w zamian za zapłatę w formie cesji wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest osobą prawną posiadającą miejsce siedziby i zarządu na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT (dalej Spółka). Spółka prowadziła działalność gospodarczą na terenie Polski w zakresie budowy, a następnie sprzedaży albo wynajmu mieszkań oraz lokali użytkowych.

Spółka ma:

(i) kapitał zakładowy w kwocie 50.000 zł,

(ii) kapitał zapasowy na dzień 31 grudnia 2011 r. oraz

(iii) zysk za 2011 r.

Majątek Spółki składa się głównie z wierzytelności z tytułów pożyczek (a zatem wierzytelności pieniężnych). Umowy pożyczki były zawarte ze spółkami osobowymi oraz spółkami kapitałowymi, których wspólnikami był wspólnik Spółki oraz osoby z najbliższej jego rodziny, albo spółki kontrolowane przez te osoby. Umowa pożyczki była zawarta również ze wspólnikiem Spółki. Zarząd Spółki uzyskał wiadomość od wspólników, iż planowana jest darowizna całości udziałów na rzecz osób bliskich w stosunku do dotychczasowych wspólników, a następnie - po odpowiedniej zmianie umowy spółki oraz zarejestrowaniu zmiany w KRS - jest planowane automatyczne albo przymusowe umorzenie części udziałów Spółki.

Następnie zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę w sprawie przymusowego albo automatycznego umorzenia udziałów, w ten sposób, iż łącznie zostanie umorzona znaczna większość udziałów Spółki. Rozliczenie umorzenia udziałów nastąpi z kapitałów zapasowych Spółki bez obniżenia kapitału zakładowego. Uchwała o umorzeniu przymusowym albo automatycznym będzie dotyczyła umorzenia udziałów wszystkich wspólników i za uchwałą o umorzeniu będą głosowali wszyscy wspólnicy.

W wyniku umorzenia udziałów Spółki, powstanie wierzytelność wspólnika, którego udziały zostały umorzone, o wypłatę należności z tytułu umorzenia udziałów Spółki. O ile Spółka nie będzie posiadała pieniędzy, może rozliczyć się ze wspólnikiem, którego udziały zostały umorzone, poprzez wydanie wierzytelności z tytułu pożyczki (o ile uchwała o umorzeniu udziałów będzie przewidywała rozliczenie w naturze) lub datio in solutum (przeniesienie wierzytelności z tytułu pożyczek, o ile uchwała o umorzeniu udziałów będzie przewidywała rozliczenie w gotówce). Przeniesienie wierzytelności z tytułu pożyczki nastąpi w odniesieniu do całości lub części należności głównej z tytułu umowy pożyczki (kapitał pożyczki bez narosłych odsetek).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku,

* przelew (cesja) wierzytelności Spółki (z tytułu udzielonej przez nią pożyczki) na rzecz wspólnika Spółki, z tytułu wynagrodzenia należnego temu wspólnikowi za umorzenie jego udziału oraz

* sama czynność umorzenia udziałów Spółki znajdują się poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przelew (cesja) wierzytelności Spółki (z tytułu udzielonej przez nią pożyczki) na rzecz wspólnika Spółki, z tytułu wynagrodzenia należnego temu wspólnikowi za umorzenie jego udziału oraz sama czynność umorzenia udziałów Spółki znajdują się poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa)"opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.". Art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, iż "przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).". Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy "przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy> (...).".

Zdaniem Spółki z powołanych wyżej regulacji wynika, że przelew (cesja) wierzytelności Spółki (z tytułu udzielonej przez nią pożyczki) na rzecz wspólnika Spółki, z tytułu wynagrodzenia należnego temu wspólnikowi za umorzenie jego udziału oraz sama czynność umorzenia udziałów Spółki nie stanowi ani dostawy towarów (nie występuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel), ani świadczenia usług (przelew wierzytelności jest w tym wypadku jedynie formą zapłaty za umorzenie udziałów). W jej ocenie, potwierdzeniem prawidłowości powyższego stanowiska jest również stanowisko zawarte w wyroku NSA z dnia 1 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1212/10), w którym sąd wskazał m.in., że " (...) w sprawie, poza sporem jest, że uzyskanie za umorzone udziały należności pieniężnej nie jest objęte podatkiem od towarów i usług. Zdaniem, prawidłowy jest przy tym pogląd Ministra Finansów, że sama czynność nabycia od wspólnika udziałów własnych w celu umorzenia nie jest objęta tym podatkiem. Natomiast otrzymanie w zamian za umorzone udziały rzeczy, tak jak to ma miejsce niniejszej sprawie, będzie odpowiadało hipotezie art. 7 ustawy o VAT (...)."

W ocenie Spółki, z ww. wyroku NSA wynika jednoznacznie, że jedynie otrzymane w zamian za umorzone udziały rzeczy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podczas gdy uzyskanie za umorzone udziały należności pieniężnej oraz sama czynność nabycia udziałów w celu ich umorzenia nie są objęte podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że przelew (cesja) wierzytelności o charakterze pieniężnym przez Spółkę na rzecz wspólnika w celu umorzenia jego udziałów oraz samo umorzenie udziałów będzie znajdowało się poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl