ITPP2/443-751/12/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-751/12/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2012 r. (data wpływu 26 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 1 sierpnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją zadania pn. "U."- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 1 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją zadania pn. "U.".

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Stowarzyszenie, w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" - środek 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności, realizuje operację pn. "U.". Jej celem jest promocja dziedzictwa historycznego, walorów przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych i oferty turystycznej Gminy M. poprzez utworzenie Izby Pamięci, strony internetowej oraz udział w imprezach i targach.

Przedmiotem operacji jest utworzenie Izby Pamięci oraz prowadzenie działań promocyjnych obszaru Gminy M. i objętego LSROR M. Lokalnej Grupy Rybackiej. Operacja będzie prowadzona od września 2012 r. do września 2013 r. Utworzenie Izby Pamięci oraz działania promocyjne są wzajemnie powiązane i komplementarne. Izba Pamięci zostanie urządzona w pomieszczeniu przy hali sportowej w miejscowości M., położonej w pobliżu Informacji Turystycznej i Zespołu Szkół. W Izbie Pamięci będą eksponowane zbiory i pamiątki przekazane w darze przez Pana G. M., obywatela Niemiec, urodzonego i obecnie zamieszkałego na terenie Gminy, społecznika działającego na rzecz zbliżenia polsko-niemieckiego. Zbiory przekazane przez niego stanowić będą podstawę do rozwijania działalności Izby polegającej na edukacji historycznej, rozbudzaniu zainteresowania przeszłością i życiem dawnych mieszkańców. Izba ma też stanowić kolejną atrakcję turystyczną gminy. Na zbiory składa się kilkaset eksponatów, głównie przedmiotów codziennego użytku z XIX i XX w. oraz zdjęcia, dokumenty, monety, pocztówki itp. przedmioty. W Izbie będą prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży związane z historią lokalną. Uczestnicy zajęć będą mogli poznać historię regionu także poprzez spotkania ze świadkami wydarzeń historycznych, mieszkańcami z klubu seniora i innych stowarzyszeń lub zapraszanymi gośćmi. Stowarzyszenie dostało w użyczenie bezpłatnie pomieszczenie na utworzenie Izby. Planowany termin zakończenia operacji - wrzesień 2013 r.

Wnioskodawca jest stowarzyszeniem o celach niezarobkowych, posiadającym osobowość prawną, działającą na rzecz rozwoju turystyki w Gminie M. Cel komercyjny zostanie całkowicie wyeliminowany. Zatem operacja ma charakter niezarobkowy.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizacją ww. przedsięwzięcia przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług i czy podatek ten jest kosztem kwalifikowalnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie, które jest "płatnikiem" podatku od towarów i usług i figuruje w ewidencji "płatników" nie prowadzi działalności gospodarczej. Podatek od towarów i usług jest kosztem kwalifikującym się do unijnego dofinansowania.

Stowarzyszenie, po powołaniu treści § 16 ust. 1. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 października 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 4 - Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (Dz. U. z 2009 r. Nr 177, poz. 1371), art. 55 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. U. UE L z dnia 15 sierpnia 2006 r.) oraz art. 4 ust. 5 akapit pierwszy Szóstej Dyrektywy 77/388/EWG Rady z dnia 17 maja 1977 r. stwierdził, że podatek od towarów i usług jest wydatkiem kwalifikowanym, jeżeli nie podlega zwrotowi i został poniesiony przez innego beneficjenta, niż organy władzy, itp. Stowarzyszenie nie jest organem władzy, zatem podatek od towarów i usług jest kosztem kwalifikowanym przy unijnym dofinansowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Stowarzyszeniu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nabyte towary - jak wynika z treści wniosku - nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi.

Końcowo wskazać należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl