ITPP2/443-737/08/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-737/08/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości, która opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług. W miesiącu sierpniu nabyła Pani, jako osoba fizyczna, nie w ramach prowadzonej działalności, działkę w celu dalszej odsprzedaży z zamiarem osiągnięcia zysku, dla której nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W związku z tym, że działka była oznaczona symbolem MJ-U- tereny zabudowy mieszkalnej, jednorodzinnej z usługami o przewidywanym sposobie zagospodarowania działki na funkcje usługowe, Gmina jako jej zbywca opodatkowała tę czynność 22% stawką podatku. Natomiast Pani przy zawieraniu umowy sprzedaży działki do ustalonej ceny nie doliczyła podatku od towarów i usług, ponieważ nie przysługiwało Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczony przy jej zakupie. Wskazała Pani także, iż dokonana czynność była jednokrotna i nie wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, iż z tytułu dostawy nieruchomości nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, sprzedaż nie była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz nie była częstotliwa, jak również nie wskazuje na zamiar wykonywania takich czynności w sposób częstotliwy, to pomimo sprzedaży nieruchomości w celach zarobkowych nie ma Pani obowiązku opodatkować jej podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, który stanowi, iż przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabyła Pani działkę przeznaczoną pod zabudowę w celu dalszej jej odsprzedaży z zamiarem osiągnięcia zysku. Oznacza to, że od samego początku, a więc od momentu nabycia przedmiotowej nieruchomości przyświecał Pani cel związany z zyskiem i osiągnięciem korzyści finansowych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów zabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, natomiast transakcja dokonana przez Panią dotyczy terenów budowlanych, a zatem w świetle powyższego nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.

Nie bez znaczenia jest także okoliczność, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości, z tytułu której jest już czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Okoliczność ta świadczy bezsprzecznie o tym, iż nabycie działki nie miało związku z potrzebami osobistymi Pani (np. w celu budowy budynku mieszkalnego). Zatem skoro nabycie tej nieruchomości nie mogło zostać przypisane zaspokajaniu potrzeb osobistych, to należało uznać, że miało ono związek z działalnością handlową i dlatego też jej sprzedaż należy zakwalifikować do tej działalności.

Stąd też dokonaną sprzedaż należało uznać za czynność, która jest objęta zakresem działalności gospodarczej wykonywanej przez Panią, jako podatnika podatku od towarów i usług. W ocenie tut. organu za uznaniem stanowiska za prawidłowe nie może przemawiać także fakt, że dotychczas nie dokonywała Pani sprzedaży nieruchomości w ramach prowadzonej działalności. Ponieważ przepis art. 15 ust. 2 ustawy stanowi, że opodatkowaniu podlega wszelka działalność m.in. handlowców, a zatem w świetle tej regulacji nie ma znaczenia, że podatnik w podstawowym zakresie swej działalności świadczy usługi wynajmu jedynie nieruchomości i jednorazowo wystąpi jako handlowiec dokonujący zakupu, a następnie dostawy towaru. Nie ulega zatem wątpliwości, że czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pomimo dokonania - jak wskazała Pani - jedynie jednej transakcji. Tym bardziej, że zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący dostawy gruntów nie mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku niezależnie od wielkości obrotów.

W myśl przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wynika z tego, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Stąd też wskazuje się, iż w związku z tym, że dostawa działki podlega opodatkowaniu, należy wziąć pod uwagę możliwość skorzystania przez Panią z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonania transakcji jej zakupu.

Reasumując stwierdzić należy, iż dostawa działki zakupionej w celach handlowych przeznaczonej pod zabudowę domów jednorodzinnych z usługami o przewidywanym sposobie zagospodarowania na funkcje usługowe, jako związana z prowadzoną działalnością, podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl