ITPP2/443-697a/09/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-697a/09/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadząc działalność deweloperską jest właścicielem nieruchomości, które w przyszłości zamierza wykorzystywać w ramach projektów deweloperskich. Ponadto w ramach tych projektów wykorzystywane będą również nieruchomości, które Spółka dopiero w przyszłości nabędzie na ten cel - w zależności od potrzeb konkretnego projektu. Przed podjęciem działań inwestycyjnych tj. rozpoczęciem projektu deweloperskiego, konieczna jest dywersyfikacja ryzyka w ramach poszczególnych inwestycji (projektów). Oczekiwania te zgłaszane są przez instytucje finansowe (główne banki), które finansując jedną z inwestycji nie chcą ponosić ryzyka innych inwestycji, w których finansowanie nie są zaangażowane. W związku z powyższym, Spółka zamierza tworzyć spółki osobowe (jawne bądź komandytowe) na użytek konkretnych inwestycji. Poza Spółką, wspólnikami ww. spółek mogą być inne osoby prawne oraz/lub osoby fizyczne. Spółka będzie pokrywała swoje wkłady do spółek osobowych w formie wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości, których jest już obecnie właścicielem, bądź które nabędzie w przyszłości na użytek konkretnych projektów. W związku z faktem, iż wnoszone nieruchomości będą wykorzystywane przez spółki osobowe w projektach deweloperskich, nie będą one kwalifikowane przez te spółki jako środki trwałe, a w konsekwencji nie będą dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne. Nieruchomości posiadane obecnie przez Spółkę i przeznaczone na realizację projektów deweloperskich nie są Jej środkami trwałymi. Taka sama zasada będzie dotyczyła nabywanych w przyszłości nieruchomości z przeznaczeniem na realizację kolejnych projektów deweloperskich.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnoszenie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładów niepieniężnych do spółek osobowych, będzie stanowiło odpłatne dostawy towarów podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy wnoszenie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładów niepieniężnych do spółek osobowych będzie stanowiło odpłatne dostawy towarów podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po powołaniu treści art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.,535 z późn. zm.), wskazano, że w wyniku wnoszenia przez Spółkę wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości, na spółki osobowe, przenoszone będą prawa do rozporządzania tymi nieruchomościami jak właściciel. W związku z faktem wniesienia ww. wkładów, Spółka stanie się wspólnikiem spółek osobowych, uzyskując prawo do określonych udziałów w zyskach, wobec czego przedmiotowe transakcje należy kwalifikować jako odpłatne dostawy towarów w rozumieniu ww. ustawy. Spółka wskazała, że wniesienie nieruchomości tytułem wkładów niepieniężnych do spółek osobowych na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, która w myśl treści art. 2 pkt 22 ustawy, uznawana jest za sprzedaż. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przedmiotowe transakcje będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym stawka opodatkowania bądź ewentualne zwolnienia z opodatkowania w odniesieniu do przedmiotowych transakcji, należy ustalać na analogicznych zasadach jak w przypadku innych form dostaw nieruchomości, w szczególności w ramach umowy kupna-sprzedaży. Zdaniem Spółki, w związku z wniesieniem wkładów do spółek osobowych, powinna wystawić faktury VAT, które przekaże spółkom otrzymującym wkład. Na poparcie swojego stanowiska powołała interpretacje: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 lipca 2009 r. nr ITPP1/443-456a/IK; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 marca 2009 r. nr IPPP2/443-1830/08-4/BM i Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 marca 2009 r. nr ILPP2/443-93/09-2/MN oraz z dnia 24 grudnia 2008 r. nr ILPP2/443-902/08-2/GZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dostawa towarów mieści się w definicji sprzedaży, określonej w pkt 22 powołanego artykułu, który stanowi, iż sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 106 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy i tym samym, w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż. Zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu pkt 6 powołanego artykułu, a czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wskazać należy, iż z odpłatnością za dostawę towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniem (dostawą), a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy - nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością jest więc także np. udział kapitałowy wspólnika w spółce osobowej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka jest właścicielem nieruchomości oraz zamierza nabyć kolejne nieruchomości. Z uwagi na dywersyfikacje ryzyka w ramach poszczególnych inwestycji, zamierza tworzyć spółki osobowe na użytek konkretnych inwestycji, do których będzie wnosiła aportem nieruchomości tytułem wkładu. Nieruchomości te zostaną wykorzystane przez utworzone spółki w projektach deweloperskich i nie będą stanowiły ich środków trwałych.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż wniesienie przez Spółkę aportu w postaci nieruchomości, tytułem wkładu do tworzonych spółek osobowych, w zamian za które przysługuje Jej świadczenie wzajemne w postaci udziałów, stanowi odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność ta powinna być udokumentowana fakturą VAT.

Nadmienić należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji było rozstrzygnięcie kwestii uznania aportu za czynność podlegającą opodatkowaniu, natomiast tut. organ nie rozstrzygał kwestii możliwości zastosowania: zwolnienia, czy stawki 7% lub 22% dla przedmiotu aportu, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska oraz nie postawiono pytania.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii podstawy opodatkowania czynności wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego (aportu), dokonano w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-697b/09/RS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl