ITPP2/443-697/10/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-697/10/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2010 r. (data wpływu 12 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka złożyła ofertę przetargową na wykonanie usługi całorocznego utrzymania terenów zieleni miejskiej, w tym: parków, zieleńców, obiektów grobownictwa wojennego oraz zieleni wzdłuż dróg komunikacyjnych. Oferta przetargowa obejmuje realizację prac w trzech niżej wskazanych grupach rodzajowych:

I.

prace porządkowe: utrzymanie czystości oraz zimowe utrzymanie;

II.

prace ogrodnicze: pielęgnacja i konserwacja zieleni miejskiej;

III.

mała architektura: usługi budowlane, remonty, roboty konserwacyjne (remonty ławek parkowych, wymiana i uzupełnienie szczebli drewnianych, remont drewnianej obudowy piaskownic, malowanie ławek parkowych, koszy na śmieci, montowanie ławek parkowych na podstawach betonowych lub metalowych w nawierzchni ziemnej i utwardzonej, zamontowanie stałych koszy na śmieci na słupkach metalowych z wykonaniem fundamentu betonowego, naprawa ogrodzenia z płaskowników stalowych, z siatki stalowej na słupkach, naprawa nawierzchni, układanie głazów i kamieni, dowóz ławek i koszy na śmieci).

Dla usług wymienionych w grupie III Spółka zastosowała stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%, co zakwestionowała firma, w której została złożona oferta przetargowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powyższe roboty Spółka zakwalifikowała prawidłowo, stosując stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności te podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka wskazała, iż na podstawie dokumentów przetargowych, każdą z grup czynności zakwalifikowała odrębnie, stosując różne stawki podatku od towarów i usług:

Grupa I prace porządkowe - PKWiU 90.00.30 stawka 7%

Grupa II prace ogrodnicze - PKWiU 01.41.12 stawka 7%

Grupa III mała architektura - PKWiU 45.25.32; 45.34.10; 45.44.23 stawka 22%

Wykonywanie czynności z grupy III Spółka zakwalifikowała do robót budowlanych, tj.:

* robót betoniarskich pozostałych,

* robót związanych ze stawianiem płotów i ogrodzeń,

* robót związanych z malowaniem pozostałych konstrukcji inżynierskich.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie ust. 3 powołanego artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści przepisu art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl ust. 2 cyt. artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku tym, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, w poz. 135 wymieniono "usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt" (PKWiU ex 01.4). Z kolei w poz. 153 ww. załącznika wymieniono "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne" (PKWiU 90.0).

Użycie przez ustawodawcę symbolu "ex" przy grupowaniu PKWiU oznacza, że ww. stawka preferencyjna dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Spółka złożyła ofertę przetargową na wykonanie usługi całorocznego utrzymania terenów zieleni miejskiej, obejmującej realizację prac w trzech grupach rodzajowych, tj.: prace porządkowe (utrzymanie czystości oraz zimowe utrzymanie), prace ogrodnicze (pielęgnacja i konserwacja zieleni miejskiej) oraz prace dotyczące "małej architektury" (remonty ławek parkowych, wymiana i uzupełnienie szczebli drewnianych, remont drewnianej obudowy piaskownic, malowanie ławek parkowych, koszy na śmieci, montowanie ławek parkowych na podstawach betonowych lub metalowych w nawierzchni ziemnej i utwardzonej, zamontowanie stałych koszy na śmieci na słupkach metalowych z wykonaniem fundamentu betonowego, naprawa ogrodzenia z płaskowników stalowych, z siatki stalowej na słupkach, naprawa nawierzchni, układanie głazów i kamieni, dowóz ławek i koszy na śmieci).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż świadczone przez Spółkę usługi dotyczące "małej architektury" - o ile mieszczą się w dziale 45 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 1997 r. "roboty budowlane" - podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11), zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług. W związku z tym niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o podaną przez Spółkę klasyfikację statystyczną, przy założeniu, że jest ona prawidłowa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl