ITPP2/443-679/13/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 października 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-679/13/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2013 r. (data wpływu 11 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności wniesienia aportem ruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności wniesienia aportem ruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej.

W złożonym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Prowadzi działalności w zakresie produkcji płyt wiórowych, płyt MDF oraz innych wyrobów z drewna. Zamierza wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) wkład niepieniężny (aport), w zamian za co uzyska w SKA dodatkowe udziały (akcje), bądź też zostanie zwiększona wartość nabytych wcześniej udziałów. Aport będzie obejmował maszyny składające się na linię produkcyjną przeznaczoną do wytwarzania płyt pilśniowych (dalej: przedmiot aportu lub linia produkcyjna). Przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 oraz art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Linia produkcyjna została nabyta przez Spółkę w drodze aportu w 1999 r. Ponieważ w tym okresie wniesienie aportu podlegało zwolnieniu od podatku, Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (po stronie Spółki nie wystąpił podatek naliczony w związku z nabyciem przedmiotu aportu). Po nabyciu prawa do rozporządzania linią produkcyjną była ona wykorzystywana i nadal jest wykorzystywana bezpośrednio przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z planowanym aportem do SKA pojawiła się wątpliwość, czy przedmiotowy aport będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też będzie korzystał ze zwolnienia od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Spółkę aportu w opisanym stanie faktycznym będzie podlegało zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, w zw. z ust. 2, ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu do SKA będzie podlegało zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka stwierdziła, że obecne regulacje ww. ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na podstawie przepisów tej ustawy nie zawierają odrębnych zasad opodatkowania wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego. Oznacza to, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego podlega opodatkowaniu wg zasad ogólnych. Podniosła, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, jak wynika z art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, rozumieć należy odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Spółka stwierdziła, że wniesienie składników majątku w formie wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego spełnia przesłankę odpłatności. W zamian za wniesione składniki majątku strona wnosząca aport otrzymuje udziały (akcje) w spółce, do której aport jest wnoszony. Zdaniem Spółki, w tej sytuacji dochodzi do wymiany świadczeń: dostawa towarów w drodze aportu w zamian za udziały (akcje). Wobec powyższego wniesienie aportu zasadniczo podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, z wyjątkiem tych przypadków, gdy przedmiot aportu podlega jednemu ze zwolnień, bądź wyłączeń określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka wskazała, że zgodnie z art. 43 ust. 1 kt 2 ustaw, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Spółka stwierdziła, że w świetle wskazanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w opisanym stanie faktycznym, wniesienie aportem linii produkcyjnej do SKA podlegać będzie zwolnieniu od podatkowania, pod warunkiem, że:

* Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do przedmiotu aportu; oraz

* przedmiotem aportu są towary używane w rozumieniu ww. ustawy.

W ocenie Spółki obie przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia są spełnione. Po pierwsze, w związku z nabyciem linii produkcyjnej Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku nauczonego. Nie pomniejszyła podatku należnego o jakiekolwiek kwoty naliczonego jakie mogłyby wystąpić z tytułu nabycia. Linia produkcyjna została nabyta w drodze aportu wniesionego przez ówczesnego udziałowca Spółki. Ponieważ na mocy obowiązujących wówczas regulacji prawnych wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego nie podlegało opodatkowaniu (było zwolnione od podatku) nie wystąpił podatek naliczony. Po drugie, od momentu nabycia prawa do rozporządzania linią produkcyjną Spółka wykorzystywała ją w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i wykorzystuje do chwili i obecnej. Jednocześnie maszyny te nie były przedmiotem wynajmu, bądź leasingu na rzecz podmiotów trzecich, a zatem Spółka używała linię produkcyjną przez wiele lat samodzielnie i w sposób bezpośredni. Użytkowanie nie ma wyłącznie charakteru prawnego, lecz charakter faktyczny. Spółka stwierdziła, że nie ulega wątpliwości, że w odniesieniu do linii produkcyjnej spełniona została definicja towarów używanych wynikająca z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - przedmiot aportu stanowią ruchomości, których okres używania przez nią wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. W związku z powyższym wniesienie wkładu niepieniężnego, którego przedmiotem jest linia produkcyjna, będzie podlegało zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, w zw. z ust. 2, ustawy o podatku od towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 - 561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl