ITPP2/443-677/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-677/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2009 r. (data wpływu 18 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje eksportu materiałów budowlanych na teren Rosji. Faktury dokumentujące sprzedaż są wystawiane w dniu, w którym towary opuszczają magazyn Spółki. W treści faktury określono warunki dostawy - DAF Braniewo, co oznacza, że towary uważa się za dostarczone, gdy są przewiezione na granicę kraju odbiorcy. Towary są transportowane samochodami dostawczymi do Braniewa, gdzie następuje ich przeładunek na wagony, którymi jadą do Rosji. Odprawa celna następuje w Braniewie. Dojazd samochodu z towarami z G. do Braniewa, przeładunek towarów oraz procedury celne trwają około 3 dni. W związku z powyższym istnieje możliwość, że faktura zostaje wystawiona np. w dniu 31 lipca, a towary trafiają do klienta na terytorium Rosji w dniu 3 sierpnia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

* Jak ustalić datę powstania obowiązku podatkowego.

* Czy będzie to data wydania towaru nabywcy (wg art. 19 pkt 2 ustawy), czyli data wyprowadzenia towaru poza teren Wspólnoty.

* Czy też będzie to data wystawienia faktury potwierdzającej sprzedaż, zgodnie z art. 19 pkt 4 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, wystawienie faktury VAT w przypadku eksportu nie może być jedynym warunkiem stwierdzającym dokonanie sprzedaży eksportowej. Istotne jest, że warunki dostawy wskazują na wydanie towaru w terminie późniejszym niż ten, w którym wystawiana jest faktura. Ponadto na dokumentach celnych wykazano datę wyprowadzenia towaru, która jest późniejsza niż data wystawienia faktury. Należy też przyjąć, że istnieją wypadki losowe, które mogą spowodować niedokończenie transakcji sprzedaży mimo wystawionej faktury sprzedażowej. W ocenie Spółki, przekazanie towaru nabywcy powoduje powstanie obowiązku podatkowego i przy ustalaniu tego momentu należy zwracać uwagę na warunki dostawy towaru według międzynarodowych reguł handlu, jak również na datę potwierdzającą wywóz towaru, którą określają służby celne w dokumencie IE599. W przykładzie opisanym we wniosku byłaby więc to data 3 sierpnia, gdyż umowa dostawy wskazana na fakturze to DAF Braniewo, a urząd celny potwierdza wywóz towaru w powyższym terminie.

Natomiast, gdyby odbiorca rosyjski skierował pod magazyn Spółki swojego przewoźnika, wówczas sprzedaż dokonywałaby się na warunkach dostawy FCA, które stanowią, że towar należy do nabywcy od chwili przekazania towaru wskazanemu przewoźnikowi i momentem powstania obowiązku podatkowego byłaby data załadunku towaru na samochód przewoźnika pomimo, że przekroczyłby granicę Wspólnoty po 2 dniach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do treści art. 2 pkt 8 ww. ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005".

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to na podstawie ust. 4 tego artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ponadto należy nadmienić, iż § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) przewiduje, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Wyjaśnienia wymaga, że z dniem 1 grudnia 2008 r., na mocy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), został uchylony art. 19 ust. 6 ustawy. Do dnia obowiązywania tego przepisu (czyli 30 listopada 2008 r.), w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstawał z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Natomiast po jego uchyleniu dla eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje tak jak dla transakcji krajowych. Zatem z dniem 1 grudnia 2008 r. zastosowanie znajduje art. 19 ust. 1 i 4 ustawy, tj. o terminie powstania obowiązku decydują dwie sytuacje: data wydania towarów, lub data wystawienia faktury.

Z treści art. 19 ust. 4 ustawy oraz § 9 ust. 1 rozporządzenia wynika, iż fakturę należy wystawić w ciągu siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, a siódmy dzień jest ostatnim i nieprzekraczalnym terminem na jej wystawienie. Data wystawienia faktury determinuje wtedy datę powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli jednak sprzedawca wystawi fakturę w terminie późniejszym niż siedem dni od dnia wykonania czynności, to momentu powstania obowiązku podatkowego nie wyznacza wówczas data wystawienia faktury, lecz siódmy dzień od dnia wydania towaru (wykonania usługi), tj. ostatni z dopuszczalnych dni na jej prawidłowe wystawienie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dla udokumentowania dostawy towarów na rzecz kontrahenta rosyjskiego wystawia faktury VAT w dniu, w którym towary te opuszczają Jej magazyn. W związku z czynnościami w zakresie transportu, przeładunku oraz odprawy celnej tych towarów dochodzi do sytuacji, iż ich wywóz poza terytorium Wspólnoty oraz przekazanie klientowi ma miejsce w miesiącu następującym po miesiącu, w którym została wystawiona faktura.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane wyżej regulacje prawne wskazać należy, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług. W sytuacji, kiedy podatnik ma obowiązek wystawienia faktury VAT dla udokumentowania sprzedaży, obowiązek powstanie w dniu jej wystawienia, lub w ciągu siedmiu dni od dokonania dostawy towaru (wykonania usługi), jeżeli z jakichś przyczyn opóźniono moment wystawienia faktury. Zatem, Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów w dniu wystawienia faktury VAT potwierdzającej sprzedaż na rzecz kontrahenta rosyjskiego.

Ponadto zaznaczyć należy, iż w przedmiotowej sprawie nie mają znaczenia międzynarodowe reguły handlu (Incoterms) stosowane dla określenia warunków sprzedaży, bowiem zdarzeniem, z którym ustawa o podatku od towarów i usług wiąże powstanie obowiązku podatkowego jest moment wystawienia faktury - o ile oczywiście została ona wystawiona w terminie. Zaś w przypadku, gdyby faktura nie została wystawiona w terminie, obowiązek podatkowy powstaje w siódmym dniu od dnia wydania towarów.

Końcowo nadmienia się, że w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do kwestii uprawnienia do zastosowania stawki podatku 0% w eksporcie towarów, gdyż nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska i nie sformułowano pytania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl