ITPP2/443-673b/11/RS - Obowiązek wykazania zakupu towarów handlowych w Niemczech na podstawie paragonów fiskalnych w deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-673b/11/RS Obowiązek wykazania zakupu towarów handlowych w Niemczech na podstawie paragonów fiskalnych w deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2011 r. (data wpływu 16 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 lipca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wykazania zakupu towarów handlowych w Niemczech na podstawie paragonów fiskalnych w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2011 r., został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 19 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wykazania zakupu towarów handlowych w Niemczech na podstawie paragonów fiskalnych w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE.

W złożonym wniosku, oraz w jego uzupełnieniu, przedstawiono zdarzenie przyszłe.

W dniu 10 maja 2011 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej odzieży i obuwia. Głównymi dostawcami towaru będą hurtownie i sklepy położone na terenie Niemiec. Jedna z firm nie chce wystawiać faktur za zakupiony towar, tylko paragony z kasy fiskalnej. Kontrahent niemiecki tłumaczy swoje postępowanie tym, że jest Pani "zbyt małym podatnikiem" i w jego przekonaniu przysługuje potwierdzenie nabycia tylko w postaci paragonu fiskalnego. Jest Pani "płatnikiem" podatku od towarów i usług, a dokonując rejestracji złożyła oświadczenie, iż będzie dokonywać transakcji wewnątrzunijnych.

W związku z powyższym zadano pytanie sprowadzające się do kwestii:

Czy ma Pani obowiązek ujmowania ww. zakupu w deklaracji VAT-7 i VAT-UE.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakup towarów handlowych dokonany na podstawie paragonu fiskalnego będzie można ujmować w deklaracji VAT-7 i VAT-UE.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Stosownie do ust. 14 powyższego artykułu, minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3 i 8-11, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku.

Na podstawie powyższej delegacji, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333 z późn. zm.).

W części C objaśnień szczegółowych do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K), wskazano, iż w poz. 33 i 34 deklaracji wykazuje się odpowiednio wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wartość podatku należnego.

Ponadto, zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej - zwane dalej "informacjami podsumowującymi".

Informacje podsumowujące - w oparciu o ust. 3 powyższego artykułu - składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4, 6 i 7.

Stosownie do ust. 4 pkt 2 tegoż artykułu, informacje podsumowujące mogą być składane za okresy kwartalne w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, w przypadku gdy dotyczą one transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku, nie przekracza w danym kwartale 50.000 zł.

Z treści wniosku wynika, że w dniu 10 maja 2011 r. rozpoczęła Pani jako czynny podatnik podatku od towarów i usług zarejestrowany jako podatnik VAT-UE dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej odzieży i obuwia. Głównymi dostawcami towaru będą hurtownie i sklepy położone na terenie Niemiec. Jeden z kontrahentów niemieckich (podatnik podatku od wartości dodanej) nie chce wystawiać faktur za zakupiony towar tylko paragony z kasy fiskalnej.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje stwierdzić należy, iż będzie miała Pani obowiązek ujęcia przedmiotowych zakupów, które będą stanowić - jak rozstrzygnięto w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-673a/11/RS - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE.

Jednocześnie informuje się, że kwestie: określenia podstawy opodatkowania nabytych na paragon fiskalny towarów handlowych w Niemczech oraz odzyskania podatku od wartości dodanej naliczonego na paragonie fiskalnym w Niemczech rozstrzygnięto w interpretacjach indywidualnych odpowiednio numer ITPP2/443-673c/11/RS i ITPP2/443-673d/11/RS

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl