ITPP2/443-672/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-672/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009 r. (data wpływu 14 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury przez jednego z małżonków dotyczącej sprzedaży gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury przez jednego z małżonków dotyczącej sprzedaży gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan wraz z żoną współwłaścicielem (na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej) niezabudowanych gruntów o pow. ok. 3,83 ha, które zostały zakupione przed kilkunastu laty. Stanowią one zwarty kompleks, powiększony o grunty sąsiednie stanowiące odrębną własność żony (dodatkowe 4,45 ha), objęty trzema różnymi księgami wieczystymi. Grunty te są niezabudowane i nie ma dla nich planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów są to grunty rolne. Uzyskał Pan z żoną warunki zabudowy, z których wynika, iż położone na tym obszarze grunty przeznaczone są na cele przemysłowe (zabudowa budynkiem magazynowo-produkcyjnym wraz z infrastrukturą).

Nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadzi Pan żadnej działalności gospodarczej. Natomiast żona jest podatnikiem z racji prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedmiotowe grunty nie były jednakże wykorzystywane przez nią w tej działalności. Od przedmiotowych gruntów żona odprowadzała podatek rolny, a także pobierała na nie dopłaty unijne.

Zgodnie z uzyskaną interpretacją indywidualną, sprzedaż przedmiotowych gruntów podlega w całości opodatkowaniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wobec faktu, że Pana żona jest zarejestrowanym podatnikiem, natomiast Pan nie, wystawienie przez żonę (w Jej imieniu i z nadanym Jej NIP) faktury na sprzedaż całości gruntów - w tym objętych wspólnością małżeńską - zwalnia Pana z obowiązku zarejestrowania dla potrzeb VAT wyłącznie dla tej jednej transakcji oraz obowiązku wystawienia faktury.

2.

W przypadku negatywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie - czy ma Pan obowiązek zarejestrowania się na potrzeby tej transakcji jako podatnik oraz jak powinna zostać zafakturowana przez Pana powyższa sprzedaż odnośnie gruntów będących wspólnością małżeńską.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z faktem, iż wspólność majątkowa nie jest współwłasnością w częściach ułamkowych, lecz współwłasnością łączną, żona jako jeden ze współmałżonków i zarejestrowany podatnik, może wystawić fakturę na całość sprzedawanych gruntów, w tym grunty stanowiące wspólność małżeńską, co zwolni Pana z obowiązku wystawienia faktury na tą transakcję.

W przypadku nieuznania powyższego stanowiska za prawidłowe, uważa Pan, że powinien zarejestrować się dla tej jednej transakcji i wystawić fakturę na sprzedaż 50% wartości gruntów objętych wspólnością małżeńską.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl ust. 4 powyższego artykułu, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Natomiast stosownie do ust. 5 powyższego artykułu, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

Artykuł 96 ust. 1 ustawy stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Na mocy ust. 2 tego artykułu, w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Stosownie do przepisu art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Uregulowania dotyczące szczegółowych zasad wystawiania faktur, danych, które powinny zawierać, oraz sposobie i okresie ich przechowywania, zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży - § 5 ust. 1 rozporządzenia - powinna zawierać co najmniej:

a.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

b.

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

c.

numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";

d.

dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;

e.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

f.

miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;

g.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

h.

wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

i.

stawki podatku;

j.

sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

k.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

l.

kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Powyższy przepis określa niezbędne minimum elementów, które powinna zawierać faktura VAT. Należy jednak zauważyć, że brak jest przeszkód, aby faktura dokumentująca określoną transakcję, zawierała inne, dodatkowe elementy, które nie zostały wskazane w ww. katalogu.

Zgodnie z art. 196 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Stosownie do § 2 tegoż artykułu, współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. W przypadku małżeństwa stosunki własnościowe dotyczące ustawowego ustroju majątkowego regulują przepisy art. 31-46 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z ww. przepisami, ustawową wspólność majątkową charakteryzuje współposiadanie objętego nią majątku przez obojga małżonków, przy czym żaden z małżonków nie może rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art. 35 ww. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ponadto zgodnie z art. 37 § 1 pkt 3 tego Kodeksu, do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan wraz z żoną sprzedać grunty, które w części stanowią majątek osobisty żony, a w części wspólność ustawową małżeńską. Całą nieruchomość tworzą grunty rolne, w związku z czym żona opłaca od nich podatek rolny. Otrzymywała również na te grunty dopłaty unijne. Nie prowadzi Pan żadnej działalności gospodarczej, natomiast żona prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednakże grunty powyższe nigdy nie były wykorzystywane w działalności pozarolniczej.

Otrzymał Pan interpretację indywidualną, zgodnie z którą sprzedaż przedmiotowych gruntów winna zostać w całości opodatkowana. W związku z tym, chciałby Pan uzyskać informację, czy żona - jako podatnik - może wystawić fakturę na sprzedaż całości gruntów (również objętych wspólnością małżeńską), po to, aby uniknąć rejestracji Pana dla celów podatku.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że skoro część gruntów objęta jest ustawową wspólnością małżeńską, oznacza to, iż pod względem cywilistycznym grunty te stanowią współwłasność przysługującą niepodzielnie zarówno Panu, jak i żonie.

Należy zatem uznać, iż w przypadku sprzedaży gruntów stanowiących wspólność ustawową, stronami takiej transakcji - jako równouprawnieni współwłaściciele - będą Pan oraz żona.

Przenosząc powyższe na grunt przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz uwzględniając rozstrzygnięcie zawarte w otrzymanej przez Pana interpretacji indywidualnej, które wskazano we wniosku, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sytuacji będzie Pan stroną dokonującą czynności opodatkowanej tym podatkiem, a w konsekwencji stanie się podatnikiem z tytułu sprzedaży ww. gruntu. W związku z tym, będzie Pan miał obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów rozliczenia podatku z tytułu tej transakcji. Ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje sytuacji przeprowadzania transakcji przez małżonków, w odniesieniu do majątku stanowiącego wspólność małżeńską, Jednakże z uwagi na fakt, że ustrój ten - jak wynika z powołanych przepisów prawa cywilnego - określa równe prawa majątkowe dla obydwu małżonków, należy stwierdzić, iż wystawiając fakturę dokumentującą sprzedaż tych gruntów, winien Pan w niej uwzględnić sprzedaż w części stanowiącej 50% ich wartości.

Zaznacza się, że z uwagi na błędne wskazanie przez Pana w części stanowiska odnoszącej się do pierwszego pytania, iż żona jako zarejestrowany podatnik może wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż całości gruntów (w tym grunty należące do wspólności ustawowej), należało uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe. Należy jednakże zwrócić uwagę, iż w części odnoszącej się do drugiego pytania, stanowisko jest prawidłowe.

Jednocześnie wskazuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii opodatkowania i wystawienia faktury z tytułu sprzedaży gruntów stanowiących ustawową wspólność małżeńską, przez Pana żonę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl