ITPP2/443-649b/10/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-649b/10/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2010 r. (data wpływu 29 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniach 20 sierpnia oraz 27 września 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do dostawy gruntu niezabudowanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 20 sierpnia oraz 27 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do dostawy gruntu niezabudowanego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 16 czerwca 1998 r. Spółdzielnia nabyła od gminy nieruchomość gruntową niezabudowaną (działka nr 443/2). Powyższa dostawa nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego) przeznaczenie działki określone zostało jako "przemysł". Przedmiotowa działka używana jest jako parking dla klientów pobliskiego sklepu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, zgodnie z obecnym stanem prawnym, sprzedaż własności gruntowej opodatkowana będzie stawką podstawową 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, cytującego treść art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż przedmiotowej działki opodatkowana będzie stawką 22%. Wynika to z faktu, że w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczenie działki określono "przemysł".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółdzielnia nabyła od gminy nieruchomość gruntową niezabudowaną (działka nr 443/2). Powyższa dostawa nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego) przeznaczenie działki określone zostało jako "przemysł". Przedmiotowa działka używana jest jako parking dla klientów pobliskiego sklepu.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że jeżeli w chwili dostawy przez Spółdzielnię przedmiotowy grunt niezabudowany przeznaczony będzie pod zabudowę - na co wskazuje oznaczenie "przemysł" w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy - dostawa ta będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 22%.

Jednocześnie informuje się, że kwestia zwolnienia od podatku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-649a/10/AF

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl