ITPP2/443-622a/08/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-622a/08/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy samochodów osobowych wykupionych wcześniej z leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy samochodów osobowych wykupionych wcześniej z leasingu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka użytkowała samochody osobowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego od kwietnia 2005 r. do marca 2008 r. Od rat leasingowych odliczała podatek naliczony w wysokości 50% (nie więcej niż 5.000 zł). Spółka w miesiącu marcu 2008 r. wykupiła z leasingu samochody za kwotę netto 480 zł i odliczyła 60% podatku naliczonego z faktur dokumentujących tę transakcję. Samochody te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i podlegały amortyzacji. Wnioskodawca wskazał, że w miesiącu lipcu lub sierpniu dokona ich sprzedaży i zamierza zastosować zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (środki trwałe użytkowała przez okres powyżej 6 miesięcy, wliczając w to okres użytkowania okres trwania leasingu). Spółka wyjaśniła, iż w przepisach nie sprecyzowano, jak należy rozumieć okres użytkowania wskazując, że z interpretacji wynika, iż pojęcie to jest tożsame z okresem użytkowania jak właściciel.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży samochodów osobowych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka może zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług przy sprzedaży samochodów osobowych wykupionych wcześniej z leasingu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednakże na podstawie innego przepisu niż wskazał Wnioskodawca.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług lub obniżenie stawki podstawowej, możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa o podatku od towarów i usług lub przepisy wykonawcze do tej ustawy.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) dostawa samochodów osobowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jest zwolniona od podatku, jeżeli te samochody są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Przez towary używane na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł, co najmniej pół roku.

Definiując, towar używany ustawodawca wskazuje na okres używania przez podatnika, a nie o formie własności. Dlatego też do okresu używania przez podatnika wlicza się okres eksploatacji przedmiotowego samochodu w ramach leasingu operacyjnego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca użytkował samochody osobowe w ramach leasingu operacyjnego od kwietnia 2005 r. do marca 2008 r. W miesiącu marcu 2008 r. wykupił samochody z leasingu i odliczył 60% podatku naliczonego. Wskazał, iż pojazdy te w miesiącu lipcu lub sierpniu 2008 r. zamierza sprzedać.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że przedmiotowe samochody osobowe były wykorzystywane przez Wnioskodawcę łącznie przez okres dłuższy niż pół roku, ponieważ do okresu użytkowania należy wliczyć okres użytkowania w ramach leasingu operacyjnego, tj. od maja 2005 r. do marca 2008 r., tym samym - przy jego sprzedaży - można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl