ITPP2/443-621b/09/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-621b/09/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2009 r. (data wpływu 28 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 30 września 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenie podatku naliczonego związanego z budową lokali planowanych do sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 30 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenie podatku naliczonego związanego z budową lokali planowanych do sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (czynny podatnik podatku od towarów i usług) jest jednostką z poza sektora finansów publicznych, powstałą na podstawie umowy Państwo-Kościół, prowadzącą działalność statutową, obejmującą wszelkiego rodzaju pomoc społeczną, w tym prowadzenie noclegowni dla osób bezdomnych, a także działalność gospodarczą obejmującą produkcję i dostarczanie posiłków do szkół i szpitali.

Mając na względzie potrzeby społeczne, Wnioskodawca jest zmuszony rozpocząć budowę Ośrodka Wsparcia (PKOB 1130), w ramach którego funkcjonować będzie noclegowania dla osób bezdomnych oraz mieszkania chronione, przeznaczone dla młodzieży opuszczającej domy dziecka. W związku z tym, iż prowadzenie noclegowni należy do zadań własnych poszczególnych gmin, z części budynku, w której prowadzona będzie noclegowania, zamierza sprzedać dwa wyodrębnione lokale. W lokalach tych Gmina chce zabezpieczyć miejsca noclegowe dla swoich podopiecznych, uznanych za bezdomnych na podstawie przepisów stosownej ustawy. Lokale te mają charakter mieszkalny - są to sale, w których podopieczni będą mogli przenocować lub przebywać przez całą dobę w przypadku, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do -10 o C. Oprócz dwóch sal noclegowni, lokale posiadają przynależne do nich pomieszczenia na sanitariat, oraz rzeczy podręczne osób korzystających z pobytu.

Wnioskodawca planuje zawrzeć z Gminą umowę przedwstępną, na podstawie której Gmina stanie się właścicielem wyodrębnionych lokali. Zgodnie z tą umową, środki finansowe mają spływać do Wnioskodawcy w trakcie budowy, na podstawie wystawionych przez niego faktur VAT. Ewentualny zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na Jego działalność statutową, czyli na dokończenie Ośrodka Wsparcia. Wnioskodawca poszerzył zakres działalności gospodarczej o sprzedaż lokali, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług służących wybudowaniu części budynku przeznaczonej do sprzedaży Gminie.

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje jemu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług, jeżeli zakupy lub zlecone usługi związane będą/są z wybudowaniem tej części noclegowni, która ma zostać sprzedana i na którą zostanie wystawiona faktura VAT sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, które nie ma bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, a podatek naliczony winien wynikać z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który - co do zasady - związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez danego podatnika.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl ust. 1 pkt 10a powołanego artykułu, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (czynny podatnik podatku od towarów i usług), prowadzący działalność statutową w zakresie pomocy społecznej oraz działalność o charakterze komercyjnym (produkcja i dostarczanie posiłków do szkół i szpitali), zamierza dokonać sprzedaży (na rynku pierwotnym) dwóch lokali o charakterze mieszkalnym, które będą się mieścić budowanym przez niego budynku (PKOB 1130).

Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą możliwości odliczenia podatku z tytułu towarów i usług nabywanych w związku z budową ww. budynku, w części dotyczącej lokali przeznaczonych do sprzedaży.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 86 ust. 1 ustawy, należy potwierdzić prawo Wnioskodawcy, do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług nabywanych w związku z budową ww. budynku, w części dotyczącej lokali przeznaczonych do sprzedaży.

W związku z tym, że sprzedaż ta będzie dokonywana na tzw. rynku pierwotnym, nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w cyt. powyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy, a więc spełniony zostanie warunek nabycia towarów i usług w związku w wykonywaniem czynności opodatkowanych. Niemniej należy mieć na uwadze fakt, iż prawo do odliczenia podatku można w sposób uprawniony zrealizować, o ile nie zachodzą przesłanki to prawo wyłączające, wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, że kwestia obowiązku wystawienia faktury VAT, w związku ze sprzedażą lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym, została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-621a/09/MD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl